Haşim Yunatçı Çamlıbağ ve Bozcaadayı Anlatıyor...

Bozcaada 500 yıldır Türklerle Rumların birarada yaşadıkları mekan olmasına rağmen, şarapçılık dinsel nedenlerle uzun yıllar Rum üreticilerin tekelindeydi. Yüzlerce yıllık bu geleneği Cumhuriyetin ilanını takiben 1925 yılında, daha sonra Yunatçı soyadını alacak olan Haşim Yunatçı bozdu. Panayi Dimo adlı üreticiden aldığı üretim tesislerindeki üretimleri ile ada geleneğinde bir ilki gerçekleştirdi.
Hazım Yunatçı babasından devraldığı görevine bir yeniliği daha ekleyerek, ürettiği şarapları fıçı yerine şişelerde satışa sunmuştur. Hazım Yunatçı' dan sonra 3. kuşak olarak bayrağı Orhan Yunatçı devralmıştır. Yunatçılar Şarapçılık"ın şu anki 4. kuşak yöneticisi Orhan Yunatçı'nın kimya mühendisi olan oğlu Haşim Yunatçı'dır.
Yunatçı ailesi, şaraplık üzümleri olan Vasilaki, Kuntra, Karalahna, Merlot ve Cabernet Sauvignon türlerini adanın güneyindeki, en uygun güneşi alan 300 dönümü aşkın Goble bağlarında özenle yetiştirmeye devam ediyor. Üzümler tam olgunluk seviyesine ulaştıkları günlerde sabah erken saatte hasat ediliyor. Hasattan hemen sonra hiç zaman kaybetmeden işlenmeye başlayan taze üzümler kadehimize şarap olarak gelene kadar bir çok aşamadan geçiyor...
Bütün bu işlemler Yunatçılar Şarapçılığın 84 yıllık ve dört kuşaklık tecrübesiyle Bozcaada'nın bu alandaki şöhretine layık olmaya devam etmek için en kaliteli biçimde gerçekleştiriliyor. Yunatçılar yeni teknolojileri ve yeni üzüm çeşitlerini de devreye sokarak lezzet ufuklarını genişletiyorlar..

Mesaj Gönder
© 2010 keyifnotlari.com Tüm hakları saklıdır.
Laure Colombo Şaraplarını Anlatıyor Laure Colombo Şaraplarını Anlatıyor Rhone Vadisi, Cornas'da bulunan "Centre Oenologique des Côtes du Rhône” Jean Luc Colombo eşi Anne ve kızları Laure tarafından işletiliyor. Cornas başta olmak üzere son 25 yılda bölgede ses getiren, devrimci çalışmalar yürüten Jean Luc ColomboCaz ve Şarap Caz ve Şarap Avignon'da küçük bir şarap kavı: Cave du Bouffart. Burada bölgenin az bulunan şaraplarını bulmak mümkün hatta küçük tadım menüsünden de o gün açılan şaraplarda test etme şansınız da olabiliyor...Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası Teruarını Anlatıyor Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası Teruarını Anlatıyor Kalecik'in özel üzümü olan Kalecik Karası' nın teruar özelliklerini Prof. Dr.Sabit Ağaoğlu Keyif Notları'na anlattı.Bağ Bozumu Şenlikleri 2015 Bağ Bozumu Şenlikleri 2015 Keyif Notları, Barbare Bağları ve Chateau Nuzun Çeşmeli Bağları'ndaki üzüm hasatına katıldı. İşte Barbare ve Çeşmeli Bağları'ndan keyifli şenlik görüntüleriGülcihan Ağaoğlu'ndan Tomurcukbağ'ın Serüveni Gülcihan Ağaoğlu'ndan Tomurcukbağ'ın Serüveni Prof. Dr. Y. Sabit Ağaoğlu' nun 45 yıl önce, Kalecik Karası üzümü üzerine yaptığım doktora çalışmasıyla başlayan Tomurcukbağ serüveni, Gülcihan Ağaoğlu anlatıyor.Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası'nı Anlatıyor Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası'nı Anlatıyor Prof. Dr. Y. Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası Üzümünü Anlatıyor Cem Çetintaş Melen Manastırı'nın Öyküsü Cem Çetintaş Melen Manastırı'nın Öyküsü Nif Bağları Nif Bağları İzmir Kemalpaşa'da kurulan Nif Bağları'nda keyifli görüntüler....Şatomet Bağları Şatomet Bağları İzmir Urla Bademler Köyü'nde kurulan Şatomet Bağları'ndan Keyif Notları izlenimleri...Haşim Yunatçı Çamlıbağ'ı Anlatıyor Haşim Yunatçı Çamlıbağ'ı Anlatıyor Yunatçılar Şarapçı'lıktan Çamlıbağ Şarapları'na Haşim Yunatçı, 1925'de başlayan şarap serüvenlerini anlatıyor...

Yemek, şarap kültürü üzerine yazı, değerlendirme ve yorumların olduğu bir içeriğe sahip enogastronomi sitesidir.

Burada yer alan yazılar, değerlendirmeler ve yorumlar hiçbir markanın reklamına,tanıtımına yönelik değildir. Hiç kimseyi alkole özendirmeyi amaçlamaz. Yaşam biçimimiz olan yemek ve şarap kültürü üzerine özgürce düşüncelerimizi paylaştığımız enogastronomi düşünce platformdur.

Unutmayın ki: Bütün faydalı şeyler gibi alkollü içeceklerde fazla tüketildiğinde insan sağlığına zararlı olabilir.

alkol dostunuz değildir.
şarap tadımı ve tadım notları, şarap yorumları
Sosyal güvenlik uzmanı burak gençcan caddeköy pasta cafe küçükbakkalköy