Buisson Renard 2004

bolge: Loire ulke: Fransa marka: Didier Dagueneau yıl: 2004 tur: Beyaz Şaraplar üzüm: Sauvignon Blanc
Buisson Renard 2004.Organik Tarım sertifikasıyla blanc fume de pouılly apelasyonunda yetişmiş %100 Sauvignon Blanc üzümlerinden. Robert Parker 90, Wine Spectator 95 puan. Alkol:% 11.5
Ahmet Gök
Parlak beyaz altın, sondere berrak ve canlı bir görünüm. İlk burunda biraz kapalı ve itici kokular önde özellikler egzoz, gaz, is kokuları beliriyor. Sonrasında açılan şarapta mineralsi tonlar öne çıkıyor. Limon,çağla badem,çimen, nane ve is dokunuşları kendini hissettiriyor. Damak burunla uyumlu ortanın biraz üzerinde gövdesi ve son derece güçlü, ferahlatıcı bir asittesi var. Şarap burundan finale zengin bir mineralsi doku ve isli bir havasıyla insanı kendine bağlıyor.Ve kadehinizde hiç bitmesini istemediğiniz şaraplardan bir oluyor. Uzun sayılabilecik bitiminde limon, deniz tuzu dokunuşlarıya harika bir ferahlık kalıyor.
96.92/26/2012
Mesaj Gönder
© 2010 keyifnotlari.com Tüm hakları saklıdır.

Yemek, şarap kültürü üzerine yazı, değerlendirme ve yorumların olduğu bir içeriğe sahip enogastronomi sitesidir.

Burada yer alan yazılar, değerlendirmeler ve yorumlar hiçbir markanın reklamına,tanıtımına yönelik değildir. Hiç kimseyi alkole özendirmeyi amaçlamaz. Yaşam biçimimiz olan yemek ve şarap kültürü üzerine özgürce düşüncelerimizi paylaştığımız enogastronomi düşünce platformdur.

Unutmayın ki: Bütün faydalı şeyler gibi alkollü içeceklerde fazla tüketildiğinde insan sağlığına zararlı olabilir.

alkol dostunuz değildir.
şarap tadımı ve tadım notları, şarap yorumları
Sosyal güvenlik uzmanı burak gençcan caddeköy pasta cafe küçükbakkalköy