Prof. Dr. R.Ertan Anlıtadimyazisohbet
yazi
Kadehin Kralı: Claus RiedelKadehin Kralı: Claus Riedel Her işin bir büyük ustası var.. Kadehin de kralı, dizayn ettiği farklı tip kadehlerle kadehi dünyaya sevdiren Bohemya’lı bir aileden gelen Claus Riedel.. Onu diğerlerinden farklı ve özel kılan da 1961 yılında her bir üzüm çeşidi için ürettiği farklı dizayn kadehler.. Somelye NedirSomelye Nedir “Somelye nasıl olunur?” sorusu da sıklıkla sorulan bir soru. Farklı ülkelerde bu konuda çeşitli eğitim uygulamaları var. Bu konunun öncü ülkelerinden İngiltere’de ilk kez 1969 yılında somelye Robert Parker'la Rüya Gala Yemeği...Robert Parker'la Rüya Gala Yemeği... “Daniel Restaurant”, Manhattan’ın merkezinde, zarif, geniş alanda hizmet veren, modern döşenmiş, çağdaş Fransız mutfağını sunan bir restoran… New York’a gidecek gastronomi meraklıları mutlaka tanımalı.. Çok zengin bir yemek ve şarap mönüsüne sahip. Rakı mı  Şarap mı Rakı mı Şarap mı Rakı sözcüğünün kökeni konusunda farklı iddialar olsa da, arak veya razakı sözcüklerinden türediği sanılmaktadır. “Araki” Arapça da “terleten” anlamındadır ve sözcük zaman içinde “Iraki” şeklinde dönüşüme uğramıştır İstanbul'da Masters of Wine Şarap Tadımıİstanbul'da Masters of Wine Şarap Tadımı Syrah tadımındaki Kaliforniya’nın önemli şaraplarından “2002 Sine Qua Non” bouchoné (mantar kokusu) çıktı.. Daha kötüsü, tanınmış bir “master of wine” olan Tim Atkin’in şarabın hatalı olduğunu uyarmama ve bunu kendisinin de kabul etmesine karşın, tadımı sürdürmesiydi.. Anlamak olası değil.. Mantar problemi olan şarap, dünyanın hiçbir yerinde tadılmaz…Acaba yabancılar Türkiye’ye gelince bizim memleketin “idare et abi” havasına mı kaplıyorlar ? Rhone Vadisi'nin klasik şarabı: Chateauneuf du PapeRhone Vadisi'nin klasik şarabı: Chateauneuf du Pape Şarapsever papanın bölgeye gelişi, sadece dini dünyayı değil, şarap dünyasını da hareketlendirir ve “Avignon Papalığı” ile birlikte Fransa’da Burgonya bölgesiyle rekabet edebilen yeni bir şarap bölgesi, Rhone Vadisi doğar. Bu tarihten sonra, “Chateauneuf du Pape” Fransa ve dünyanın prestijli şarapları arasına girer.  Kalecik Karası'nın Gerçek Öyküsü Kalecik Karası'nın Gerçek Öyküsü İşte, halen üniversitede üzerine çalıştığımız Kalecik Karası şarabının gerçek öyküsü. Eğer şarabın üzerinde bir hak varsa, kuşkusuz o pay; dört yıl önce kaybettiğimiz Jacques Laffort ustaya ait. Boğa Kanı Yeniden DoğuyorBoğa Kanı Yeniden Doğuyor “Boğa Kanı” şarabına gelince; etiketi yanında üzüm çeşidi de değişmiş. Eskiden, İzmir yakınlarındaki bağların “Alicante” ve “Grenache” üzümleriyle üretimi yapılan şarabın yerine “Cabernet Sauvignon”dan üretilen bir “Boğa Kanı” şarabı gelmiş. Yaz Akşamlarının Vazgeçilmez Paylaşımı Misketin Dayanılmaz ÇağrısıYaz Akşamlarının Vazgeçilmez Paylaşımı Misketin Dayanılmaz Çağrısı Muscat blanc (Beyaz Misket) ya da bizim "Bornova Misketi" olarak tanıdığımız beyaz aromatik üzüm çeşidi ilk çağdan beri Akdeniz kıyılarında tanınmaktadır. Yunanlılar Misket üzümlerinin tümünü "Anatatholicon Moscathon" olarak adlandırılmıştır.
© 2010 keyifnotlari.com Tüm hakları saklıdır.

...Bİ AKSİLİK OLMAZSA YENİLENİYORUZ!!!..... ÇALIŞMALARIMIZ BİRAZ KEYFİ İLERLEDİĞİ İÇİN DE ÇOK YAKINDA DEĞİL, daha yakında geleceğiz......iSTERSENİZ TEKRAR GELİN... YA DA BEN ne olur ne olmaz BİR ESKİ SİTEYE BAKIP ÇIKAYIM DİYORSANIZ, buyrun keyfiniz bol olsun........ Yemek, şarap kültürü üzerine yazı, değerlendirme ve yorumların olduğu bir içeriğe sahip enogastronomi sitesidir.

Burada yer alan yazılar, değerlendirmeler ve yorumlar hiçbir markanın reklamına,tanıtımına yönelik değildir. Hiç kimseyi alkole özendirmeyi amaçlamaz. Yaşam biçimimiz olan yemek ve şarap kültürü üzerine özgürce düşüncelerimizi paylaştığımız enogastronomi düşünce platformdur.

Unutmayın ki: Bütün faydalı şeyler gibi alkollü içeceklerde fazla tüketildiğinde insan sağlığına zararlı olabilir.

alkol dostunuz değildir.
şarap tadımı ve tadım notları, şarap yorumları
Sosyal güvenlik uzmanı burak gençcan caddeköy pasta cafe küçükbakkalköy