Nurol Pınartadimsohbet
yazi
1929 Bahar Yemeği1929 Bahar Yemeği Denizli Güney’deki bağlardan gelen Cabernet Franc üzümlerinden yapılan şarap,7 ay Fransız meşe fıçılarda dinlendirilmiş ve sadece 5814 şişe üretilmiş. Dana ossobuco ve safranlı risotto ile birlikte de lezzetliydi. Kasım Ayında ToulouseKasım Ayında Toulouse aslında daha hep gitmeye gerek görmediğimiz bir Fransız klasiği olan L’entrecote’a girdik. Burada herkesin bildiği et ve patates kızartmamıza, şarap seçeneğinin fazla olmadığı listeden genelde,mekân için üretilen Bordeaux bölgesi şarabı tercih edilirken biz yine az bilenen bir bölge olan Fronsac’dan bir kırmızı şarap içmeyi tercih ettik. Gaillac, Küçük Bir Şarap ŞehriGaillac, Küçük Bir Şarap Şehri Gaillac, çok bilinmeyen küçük bir şarap şehri, biz burayı yıllar önce Paris’te pek bilinmeyen kasabaları tanıtmak amacıyla yapılan bir şenlik de tatlı şarabı ile tanımış ve bu sempatik tatlılıktan çok hoşlanmış, oraya da gitmeliyiz diyerek listemize eklemiştik. Rimini-Parma-ModenaRimini-Parma-Modena 24 ay dinlendirilmiş peynir ve et çok lezzetliydi. Bir tabak Barolo risottoyu da paylaşmak üzere söyledik, garsonun tavsiyesi ile Podere Crocetta Zibello Nebbia e Sabbia Lambrusco Dell'emilia zaten masamız da çoktan yerini almıştı İtalya'nın Ortası Bolognaİtalya'nın Ortası Bologna Böylece hafif köpüklü bir şarap olan Pignoletto üzümünden yapılan şarapla burada tanıştık ve bundan sonra hemen hemen tüm yemeklerimizde başlangıç olarak bu şarap bize eşlik etti, Rudolf ile Bizim MasaRudolf ile Bizim Masa Daha sonra Petrus sote edilmiş kazciğeri ayva kopmost ve karamelize hibiskus esansı ile geldi. Bu arada şarabımız Corvus tarafından Rudolf için üretilmiş olan Vasilaki, Chardonay, Viogneir ve Moscato kupajı R Beyaz 2012 kadehlerimizdeki yerini çoktan almıştı. Sonraki Ortaçağ'a Yolculuk, FigeacOrtaçağ'a Yolculuk, Figeac Çok merak ederek geldiğimiz bu yer ne yazık ki Türkiye’de pek bilinmese de oldukça turistik… Antik Mısır hiyorogliflerini çözen ilk kişi olan Jean François Champollion bu kasaba da doğmuş. En hareketli meydan ve tabii müze onun adını taşıyor. Tatlı SamosTatlı Samos Manoletes ve Ampelos’a uğrayarak, binseksen metre yükseklikteki bağları görmek önceliğimizdi. Manolates’e tek kelime ile bayıldık, daracık sokakların her yerinde seramik atölyeleri vardı ve herkes bize hoş geldiniz diyordu Bordo'nun AkşamlarıBordo'nun Akşamları Bir de bu gezinin yaratıcısı Cem’in önerisi ile nihayet son gece gidebildiğimiz Le Cafe du Levant var, güzel ve şık bir brasserie örneği olan bu yer, daha kapıdan içeri girerken, bizi saran bir sıcaklığa sahipti, bu da hepimizin çok hoşuna gitti Cahors’da  Foies Gras, Toulouse’da CassouletsCahors’da Foies Gras, Toulouse’da Cassoulets Lot Bölgesinin başkenti olan Cahors’ a sadece bir gece kalmak üzere gitmişken güzelliğine ve sakinliğine hayran kalarak iki güzel gün geçirdik.
4 3 2 1
© 2010 keyifnotlari.com Tüm hakları saklıdır.

...Bİ AKSİLİK OLMAZSA YENİLENİYORUZ!!!..... ÇALIŞMALARIMIZ BİRAZ KEYFİ İLERLEDİĞİ İÇİN DE ÇOK YAKINDA DEĞİL, daha yakında geleceğiz......iSTERSENİZ TEKRAR GELİN... YA DA BEN ne olur ne olmaz BİR ESKİ SİTEYE BAKIP ÇIKAYIM DİYORSANIZ, buyrun keyfiniz bol olsun........ Yemek, şarap kültürü üzerine yazı, değerlendirme ve yorumların olduğu bir içeriğe sahip enogastronomi sitesidir.

Burada yer alan yazılar, değerlendirmeler ve yorumlar hiçbir markanın reklamına,tanıtımına yönelik değildir. Hiç kimseyi alkole özendirmeyi amaçlamaz. Yaşam biçimimiz olan yemek ve şarap kültürü üzerine özgürce düşüncelerimizi paylaştığımız enogastronomi düşünce platformdur.

Unutmayın ki: Bütün faydalı şeyler gibi alkollü içeceklerde fazla tüketildiğinde insan sağlığına zararlı olabilir.

alkol dostunuz değildir.
şarap tadımı ve tadım notları, şarap yorumları
Sosyal güvenlik uzmanı burak gençcan caddeköy pasta cafe küçükbakkalköy