Türkiye'de Someliye Olmak: Emre Zeytun

Türkiye'de Someliye Olmak: Emre Zeytun

Nurol Pınar:Türkiye’de çok az bilinen bir meslek dalında çalışıyorsunuz. Nasıl someliye olmaya karar verdiniz?
Emre Zeytun:Aslında bir arkadaşım sayesinde sommelier olmaya karar verdim ve sommelier değilde şarap tutkunuyum diyelim ve şarabı öğrenmeye başlayınca derin tarihi beni çok etkiledi bu yüzden bu yolda kendimi geliştirmeyi seviyorum.

Türkiye'de someliye olmak için nasıl bir eğitim sürecinden geçiliyor? Siz nasıl bir süreçten geçtiniz?

Aslında iyi bir eğitim maalesef yok bana göre ben ise 5 ya da 6 yıl önce Kavaklıdere'den eğitim aldım kısa bir süre 4 gün sonra hep kendimi nasıl geliştiririm diye çeşitli araştırmalar yaptım

Bugüne kadar hangi mekânlarda someliye olarak çalıştınız? Karşılaştığınız başlıca zorluklar neler oldu?
Maslak Sheraton - Titanic Hotel Grubu - Rossopomodoro ve son olarak çalıştığım Radisson Blu Şişli Otel. Karşılaştığım sorun yok desek doğrudur. Aslında bundan 5-10 yıl öncesine kadar kırmızı Çankaya diyen misafir portföyü yok artık bu bir sorundu ama şimdilerde ise üzüm ve marka ismi ile isteyen misafirleri görmek memnun edici oluyor

Çalıştığın mekânlarda şarap listesi oluştururken nelere dikkat ediyorsun?  Türkiye’de someliyeler tam olarak istedikleri gibi bir şarap listesi hazırlayabiliyor mu? Bu konuda, siz ve meslektaşlarınız ne kadar söz sahibi olduğunuzu düşünüyorsunuz?
Şarap menüsü yaparken dikkat ettiğim hususlar yerli şarapçılıkta ağırlıkla butik olan ve kişilerin ulaşmakta zorlandığı şarapları seçmeye çalışıyorum . Yabancıda ise kalite ve fiyat dengesini iyi kurup kişiye yurt dışında 10 veya 20 Euro'ya aldığı şarabı fahiş fiyatlara satmayı düşünmedim. Otelde çalıştığım için şarap menüsünü birkaç kişinin onayı olmadan hazırlayamıyorum.

Şarabı seçen, sunan biri olarak, içtiğiniz ilk şarabı hatırlıyor musunuz? Sevdiğiniz şaraplar ve bölgeleri nelerdir?
İlk içtiğim şarap Vina Aliaga İspanyol bir şarabıydı. Ve çokta hoşuma gitmişti .En çok sevdiğim bölgeler ise İzmir, Denizli,Tekirdağ ve ada bölgeleri ben daha çok ağırlıkta kırmızı ve tatlı şarapları çok seviyorum marka olarak ise Corpus,Tempus,Prodom …v.s

Keyifli yanıtlar için teşekkür ederiz. İş hayatınızda başarılar dilerken, bu mesleği seçmek isteyen gençlere neler önerirsiniz?
Tavsiyelerim ise Türkiye’de yeni yeni başlayan sommelier mesleğini iyi anlamaları ve sahip çıkmalarıMesaj Gönder
© 2010 keyifnotlari.com Tüm hakları saklıdır.

Yemek, şarap kültürü üzerine yazı, değerlendirme ve yorumların olduğu bir içeriğe sahip enogastronomi sitesidir.

Burada yer alan yazılar, değerlendirmeler ve yorumlar hiçbir markanın reklamına,tanıtımına yönelik değildir. Hiç kimseyi alkole özendirmeyi amaçlamaz. Yaşam biçimimiz olan yemek ve şarap kültürü üzerine özgürce düşüncelerimizi paylaştığımız enogastronomi düşünce platformdur.

Unutmayın ki: Bütün faydalı şeyler gibi alkollü içeceklerde fazla tüketildiğinde insan sağlığına zararlı olabilir.

alkol dostunuz değildir.
şarap tadımı ve tadım notları, şarap yorumları
Sosyal güvenlik uzmanı burak gençcan caddeköy pasta cafe küçükbakkalköy