Şaraba Gönül Verenler: Oluş Molu

Şaraba Gönül Verenler: Oluş Molu


Ahmet Gök:Şarapla tanışmanız nasıl oldu? İlk içtiğiniz ilk şarabı hatırlıyor musunuz?
Oluş Molu:Şarap aile kültürümün bir parçasıdır. Annem Alman olduğu için Alman kültürü benim yaşamımın da bir parçası olmuştur. Çoçukluğumdan beri şarap, soframızda bulunurdu. Almanyayı ziyaret ettiğim dönemlerde ( ne yazıkki o dönemlerde Türk şaraplarının çeşitliği ve kalitesi eksikti) Özellikle farklı şarapları tatmak bana keyif verirdi. İlk Şarabı tadımım , sanırım çoçuklumun erken dönemleridir. Hatırlayamadım.

Şarabı keyifle yudumlamak varken zorlu bir süreci göze alıp şarap üretimine girmeye nasıl karar verdiniz? İlk bağlarınızın kurulum süreci ve bugün ki üretim kapasitenizden ve yaptığınız şaraplardan bahsedebilir misiniz?

Kayseri bağları ile meşhurdur. Gesi bağları türküsü bir Kayseri türküsüdür. Kurak ve sert iklim koşulları asma gibi dayanıklı bir bitki için sorun değildir. Bu nedenle bölgede yaygındır. Şaraplık üzümler ne yazıkki sadece Kapadokya yöresinde varlığını sürdürmüştür.Aslında Hititlere kadar uzanan eski bir dönem de ve mübadeleden önce Kayseri'de de şarap üretilmiştir. Ailemin geniş toraklara sahip olması ve bu alanda Tarım yapılması, çoçukluğumdan beri beni etkilemiştir.Üretim her şekilde Aile geleneğimizdir, hatta üretmek benim için bir ibadettir diyebilirim. Bu nedenle sadece tüketmek yerine özellikle bizim bölgenin kaliteli toprak yapısını da göz önüne alarak  üretime yöneldim..Hedefim ,daima kaliteyi yükseltmek ve butik üretim olmuştur.
İlk bağlarım kurulu olan sofralık üzümleri aşılayarak , şaraplık üzüme dönüştürerek yeni şaraplık üzüm bağları oluşturmaktı. Tesisi 2007 yılında kurdum. 2009 yılında Fransa'dan yeni fideler getirerek, bir kısım da yerli üreticilerden alım yaparak bağları genişlettim. Bugün 120 dönüm alanda 6 çeşit üzümüm bulunmaktadır.Sırasıyla Kalecik Karası, Syrah, Tempranillo, Narince, Rhousanne ve Chardonnay cinsleri yer alamaktadır. Bu üzümlerden bir kısmını henüz bu yıl çalıştık ,dolayısıyla aslında stilimizi yeni yeni oturtmaya başlıyoruz diyebilirim. Şu anda mevcut ,Chardonnay,Kalecik Karası Tempranillo kupajı ,(kırmızı ve rose), Kalecik Karası Syrah kupajı, Syrah, Narince , Emir Rhousanne kupajımız bulunmaktadır.
Üretimimiz 45 ton kapasite olmasına rağmen, bu süreçte sadece yılda 5000 şişe kapasite de çalışmaktayız.

Kuşkusuz her üretici gibi kendi yaptığınız şarapları seviyorsunuz. Kendi şarabınız dışında sevdiğiniz şaraplar, bölgeler, üzümler nelerdir?
Özellikle Alman şaraplarını seviyorum.Reisling ve Gewürtztraminer sevdiğim üzüm cinsleri hatta ilerde deneme dikimleri yapmak istiyorum.Yerli çeşitlerden Öküzgözü Narince, Misket , Boğazkere , Emir sevdiğim üzüm cinsleri ,bölge olarak tercihim yok, yeterki üzüm yerini bulsun ve üretim kaliteli olsun diyebilirim.

Sevdiğiniz şarap ile yaptığınız, yapmaya çalıştığınız şarap arasında bir paralellik kuruyor musunuz? Yani sevdiğiniz şaraplar gibi şarap yapamaya çalıyorsunuz? Yoksa her şey doğaya mı bırakıyorsunuz?
İkisini de yapmaya çalışıyorum.Kendi özgünlüğüne bırakmak önemli ancak yeni denemeler de  çalışmayı seviyorum. Yenilik hoşuma gidiyor Kalecik Karası Tempranillo gibi..

Şaraplarınız genelde katıldığı yarışmalarda başarılı sonuçlar alıyor. Son olarak şarap yolculuğunuzda gelecekten beklentilerinizi, hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

Hedefim hep en üst kaliteyi yakalamak olacak, bundan taviz vermek istemiyorum. Ancak yaşadığımız dönem beni çok zorluyor. Bu nedenle, şarap kültürünü yaygınlaştırmak ülkemizde gittikçe zorlaşıyor.Yurt dışına ihracat olanaklarını araştırıyorum.Umarım ,kısa dönemde koşullar düzelir diye umut ediyorumMesaj Gönder
© 2010 keyifnotlari.com Tüm hakları saklıdır.

Yemek, şarap kültürü üzerine yazı, değerlendirme ve yorumların olduğu bir içeriğe sahip enogastronomi sitesidir.

Burada yer alan yazılar, değerlendirmeler ve yorumlar hiçbir markanın reklamına,tanıtımına yönelik değildir. Hiç kimseyi alkole özendirmeyi amaçlamaz. Yaşam biçimimiz olan yemek ve şarap kültürü üzerine özgürce düşüncelerimizi paylaştığımız enogastronomi düşünce platformdur.

Unutmayın ki: Bütün faydalı şeyler gibi alkollü içeceklerde fazla tüketildiğinde insan sağlığına zararlı olabilir.

alkol dostunuz değildir.
şarap tadımı ve tadım notları, şarap yorumları
Sosyal güvenlik uzmanı burak gençcan caddeköy pasta cafe küçükbakkalköy