Veritas Şarap Kursları Başlıyor...

Veritas Şarap Kursları Başlıyor...

Veritas, kuruluşundan bu yana Türkiye'de şarap kültürünün sağlıklı biçimde geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Türkiyeli şarap severler Veritas kurslarında bir yandan dünyanın önde gelen şarap bölgelerinden farklı şarapları tatma fırsatı bulurken diğer yandan şarabın tarihi ve kültürü hakkında da keyifli bir yolculuğa çıkarlar. İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya'da devam eden kurslar hem amatör şarap severler hem de profesyonel olarak şarapla ilgilenenler için farklı düzeylerde eğitim ve danışmanlık sağlamaktadır.
BRONZ ETAP KUR PROGRAMI:
10  - 24 EKIM / 14 – 28 KASIM / 12 – 26 ARALIK
Toplam 18 saat eğitim
Toplam 48 şarap tadımı


Hedefler: Bu etabın sonunda, temel şarap stillerini, erken şarap tarihini, şarap-yemek uyumunun temel ilkelerini ve temel şarap tadım tekniklerini öğrenmiş olursunuz.

Program Özeti: Bu kurun ilk oturumu, şarap tadımının temel prensipleri ve teknik adımlarının gösterilmesi ve uygulanmasına ayrılmıştır.

Oturumun son saatindeki yapılandırılmış tadımlarla (instructed tasting) katılımcılar değişik şarapların tadımı yoluyla şaraptaki temel aromaları saptama becerisi kazanır; hatalı kokuları ayırt etmeyi öğrenirler.

İkinci oturum beyaz şaraplara ayrılmıştır. Beyaz şarap yapım tekniğinin anlatılmasının ardından, dört temel beyaz şarap stilini göstermek üzere tadımlara geçilir ve bunlara uygun yemek seçimi prensipleri ele alınır.

Üçüncü oturumda kırmızı şarap yapım teknikleri konusundaki semineri dört ana kırmızı şarap stilinin tadımlarla anlatımı izler. Bu şarap stillerine uygun yemek seçimi de ayrıca  anlatılır.

Kurun diger oturumunda, rose şarap yapımının anlatılmasının ardından, Türkiye ve dünyadan çeşitli rose şarapların tadımına geçilir. Rose şarapların Avrupa ve ABD'de son yıllarda neden çok popüler hale geldiği ve Akdeniz mutfağı ile neden iyi uyum sağladığı tartışılacaktır.

Son iki otumla birlikte Bronz Etapta (Şarapla Tanışma) ele alınacak temel konu başlıkları şöyle:

·    Şarap tadım tekniği ve genel tadım ilkeleri
·    Kaliteli şarabın nitelikleri, şarap değerlendirmesine giriş
·    Kırmızı şarap yapımı, klasik şarapları ve aromatik özellikleriyle kırmızı şaraplık üzümler
·    Beyaz şarap yapımı, klasik şarapları ve aromatik özellikleriyle beyaz şaraplık üzüm türleri
·    Örnekleri ile köpüren şaraplar, fortifiye şaraplar, tatlı şaraplar ve rosé’ler
·    Eski ve yeni dünya şarapçılığı, ekoller arasındaki teorik ve pratik farklar
·    Terroir: Örnek şarapları ile dünyanın önemli şarap üreticisi ülke ve bölgeleri
·    Günümüzde Türk şarapçılığı, şarap bölgeleri, üzüm türleri, ana ve butik üreticiler
·    Şarabın Anadolu tarihi
·    Şarap-yemek eşleştirmelerinin temel ilkelerine giriş
·    Şarap alımı, saklanması ve servisinin püf noktaları
·    Kadeh seçimi, tirbuşon kullanımı gibi pratik uygulamalar  
GÜMÜŞ ETAP 3. KUR PROGRAMI:
13 - 27 EKIM  / 17 KASIM / 1 ARALIK
Toplam 12 saat eğitim
Toplam 32 şarap tadım
ı
Hedefler: Gümüş etabın ilk kuru sonunda, beyaz şarap yapımında kullanılan üzümler konusunda oldukça derin bir bilgi sahibi olur; değişik beyaz şarapları kör tadımla üzümlerine göre ayırmaya başlarsınız.
Program Özeti:
Kurun ilk oturumunda Sauvignon Blanc, Bornova Misketi ve Emir ele alınacaktır. Bunların her birinin yetiştirilmesi, vinifikasyonu, değişik ülkelerin şarapçılığında oynadıkları rolün anlatılmasının ardından; o üzümden farklı ülkelerde üretilen şaraplar yan yana tadılacaktır. Her üzümün aroma profili ve yemek uyumu da tadımlar sırasında ele alınacaktır. Bu oturumda, bir şarap bağının bir yıllık döngüsü de anlatılacaktır.
Kurun ikinci oturumu Chardonnay ve Narince ele alınacak; Dionysos ve bakkhaların öyküsü anlatılacaktır. Oturumun son saatinde yeralan Ne Tadıyorum? yarışmasında, katılımcılar kadehle sunulan şarabın ne olduğunu bulmaya çalışacaklardır. Oturum, üzümlerin degüstasyon ile birbirlerinden nasıl ayrılacaklarını gösteren karşılaştırmalı tadım ile sona erecektir.
Üçüncü oturumda Gewürztraminer, Pinot Gris ve Riesling anlatılacak ve şaraplarının tadımı yapılacaktır.Bu tadımların yanı sıra, şarap alırken dikkat edilmesi gereken noktalara değinilecek ve oturum karşılaştırmalı tadım ile bitirilecektir.
Bu kurun son oturumunda, Viognier ile birlikte kısaca 4 beyaz üzüm (Grüner Veltliner, Pinot Blanc, Sémillon ve Albariño) ele alınacaktır. Her üzüm ile anlatılmış olan yemek-şarap uyumu prensipleri topluca tekrarlanacak; onu izleyen karşılaştırmalı tadım ile sona erecektir.
ALTIN ETAP  KUR 6 PROGRAMI:
17 – 31 EKIM / 21 KASIM / 5 ARALIK
Toplam 12 saat eğitim
Toplam 32 şarap tadımı

HEDEFLER:
Bu kurun bitiminde, Kaliforniya, Güney Afrika, Şili ve Arjantin ' in önemli şarap bölgeleri ve şarapları hakkında geniş bilgi ve deneyim sahibi olur, gümüş sertifika etabında edindiğiniz üzüm bilgilerini, şarap bölgeleri özelinde pekiştirerek geliştirirsiniz.
PROGRAM ÖZETİ:
Kurun ilk oturumunda Avustralya ' nın önemli şarap bölgeleri (South Australia, Western Australia, Victoria ve New South Wales) ele alınacak; her bölgenin şarapları birbirleriyle karşılaştırılacaktır.
 
Kurun ikinci oturumunda Kaliforniya ' nın önemli şarap bölgeleri olan Napa Valley, Sonoma, Russian River ve Alexander River ele alınacak, her bölgenin şarapçılığı ve farklılıkları anlatılıp, şarapları tadılacaktır.
 
Üçüncü oturumda Yeni Zelanda şarapları ve şarapçılığı üzerinde durulacak; güney ve kuzey adalarının önemli şarap bölgelerinde (Marlborough ve Martinborough) üretilen beyaz şaraplar tadılacaktır. Ardından, Güney Afrika ' nın kayda değer şarap bölgeleri olan Stellenbosch ve Paarl anlatılıp, bu bölgelerin tipik şarapları tadılacaktır.
 
Kurun son oturumunda, Arjantin ve önemli bölgelerinin (Mendoza, Salta) şarapçılığına değinilecek ve örnek şarapları tadılacaktır. Ardından, Şili ' nin Maipo ve Rapel vadileri ele alınıp, şarapları karşılaştırmalı olarak tadılacaktır.

Veritas Şarap Kültürü de Degüstasyon Kursları Türkiye’deki diğer örneklerin tamamından farklı olarak bir üretici firma tarafından gerçekleştirilmiyor. Şarap değerlendirmelerinin tarafsızlığını ve bağımsızlığını korumak için, kursa herhangi bir şarap üreticisi ya da ithalatçısından doğrudan ya da dolaylı sponsorluk alınmıyor. Kursta tadılan tüm şaraplar piyasadan normal değerleri karşılığı sağlanıyor. Bu sayede kurslarımız tüketici (şarapsever) odaklı yürütülüyor.
KATILIM BEDELİ
Şarap kursunun altı oturumdan olusan 48 şarabın tadıldığı Bronz kuru kişi başına KDV dahil nakit 700, taksitli ve tek çekim ödeme seçeneklerimizle 750 TL, dört oturumdan oluşan ve 32 şarabın tadıldığı her kuru kişi başına KDV dahil 600 TL, taksitli ve tek çekimde 650 TL’dir. Kurs ücretlerini kredi kartınızla Cardfinans (Visa) veya Garanti Bonus (Master) ile 5, diğer kartlarla 2 taksitle ödemeniz de mümkün olmaktadır.
KURS MEKANI
Lares Park Hotel Topçu Cad. No:23 Taksim
DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN
Katılım durumunuzda ekteki formunu doldurup 0 312 460 1762 nolu faxa ya da e-mail yoluyla bize yollayabilir, daha detaylı bilgi için ekte bulunan formu inceleyebilir yada aşağıda iletişim bilgileri verilen müşteri temsilcilerimizden birisiyle de temasa geçebilirsiniz:
Gülşah Tuna      
 (0545) 8988 506
g.tuna@windowslive.com
Esra Özkazanç
 (0545) 8988 502
e.ozkazanc@hotmail.com


cafer uçkun / 2/2/2014merhaba..izmir ilinde önümüzde ki dönem için planlanan şarap kursu varmıdır?varsa hangi tarihler aralığında olacaktır.konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim.çok tşk ederim..kolaylıklar..saygılarımla..
sibel akça / 2/2/2014merhaba. İzmirde yaşamaktayım. Şarap yapım kurslarınıza katılmak istiyorum bana bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim.
Fulya Mustu / 2/17/2014merhaba, acaba yakın zamanda İzmir´de degüstasyon eğitimi amaçlamakta mısınız? Bilgi verirseniz çok sevinirim
Nilgün Genç / 3/11/2014iyi çalışmalar,

izmir için yapılacak ya da yapılması planlanan herhangi bir program mevcut mudur?
eğer mevcut değil ise, olduğunda mümkünse haber verebilir misiniz?
Sedef ALTINTAS / 3/24/2014Merhabalar,
Ankara´da planlanan bir kurs programı var mıdır, detaylarını ögrenebilir miyim?
Tesekkurler.
Mesaj Gönder
© 2010 keyifnotlari.com Tüm hakları saklıdır.
İstanbul'da Şili Şarapları Tadımı İstanbul'da Şili Şarapları Tadımı Henüz Türkiye pazarında bulunmayan, Şili'nin önde gelen 3 şarap üreticisi ve ihracatçısı Viña Ravanal, Viña Garces Silva ve Viña Taphiue şaraplarınında örneklerin sunulduğu etkinlikte, firma yetkileri sektör temsilcilerine şaraplarını anlattılar... Tasty Cinema: Bottle Shock Tasty Cinema: Bottle Shock 1976 yılında Paris’te yapılan bir kör tadımda California şaraplarının Paris şaraplarına üstün gelmesinin hikayesinin anlatıldığı “Bottle Shock” filmini farklı bir deneyime dönüştürüyoruz. Nif Bağları Gelincik Şenliği Nif Bağları Gelincik Şenliği İzmir’ in en yeni ve modern şaraphanesi olan Nif Bağları, post-modern mimarisi, nefes kesen doğa ve manzarası ile size unutulmaz anlar yaşatmak üzere yola çıktığı etkinlik serilerinin ilki ile herkese merhaba diyor. Baharın habercilerinden gelincik tarlaları içerisinde, sizi müthiş bir müzik ve eğlence şöleni bekliyor olacak Tübikok Ulusal Ev Birası Yarışması Tübikok Ulusal Ev Birası Yarışması Her ev biracısı Lagered, Weizen, Classic Ale, Dark Ale, IPA, Belgian, Experimental ve Kraftmaster adlı farklı 8 kategoriden istediği kadarına bir üst limit olmaksızın katılabilir. IWC 2018 Türkiye Sonuçları IWC 2018 Türkiye Sonuçları İnternational Wine Challange (IWC) 2018 'de Türk şarapları toplam 117 madalya kazandı.Bu yıl ise İnternational Wine Challange (IWC) 2018 sonuçlarına göre: Türk şarapları: 25 Gümüş Madalya 43 Gümüş Madalya ve 49 Commended Madalya olmak üzere 117 madalya aldılar. Sommeliers’ Selection 24-25 Kasım 2018  The Marmara Taksim'de Sommeliers’ Selection 24-25 Kasım 2018 The Marmara Taksim'de Sommeliers’ Selection 24-25 Kasım 2018 The Marmara Taksim'de Mundus Vini 2018 Türkiye Sonuçları Mundus Vini 2018 Türkiye Sonuçları 25.02.2018 MUNDUS VINI Spring Tasting 2018 ve 02.09.2018 MUNDUS VINI Summer Tasting 2018 tarihlerinde yapılan yarışmalarda Türk Şarapları, 2018 yılında 12 Altın Madalya, 16 Gümüş Madalya Kazandılar Bakucha'da Sibel Köse ile Jazz & Tapas Bakucha'da Sibel Köse ile Jazz & Tapas Bakucha Mutfak’tan harika Tapas’lar ve leziz şaraplar eşlik edecek. 27 Temmuz 2018 Cuma Saat 20.00'de başlayacak gece için:Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon : 0533 5141490 ve info@bakucha.com Arcadia Bağları Hamitabat Köyü Lüleburgaz- Kırklareli Öküzgözü’nün suçu ne? Öküzgözü’nün suçu ne? Vinum Şarap Dergisi'nden Thomas Vaterlaus, Vinum Dergisi'nin Nisan 2018 sayısında yazdığı "Chardonnay'ın suçı ne?" yazısında Türk Şaraplarına da dikkat çekiyor... Dünya'da politik nedenlerle şarapların cezalandırılmaması gerektiğini vurguladığı yazıyı Evren Tonguç'un çevirisi ile paylaşıyoruz...  Challenging Master Classes 2018  Challenging Master Classes 2018 Oz Clark ve Madeleine Stenwreth MW, ikincisi organize edilecek olan “Challenging Master Classes” için 7-8 Nisan 2018’de Türkiye’de olacaklar.
Videolar
Laure Colombo Şaraplarını Anlatıyor Laure Colombo Şaraplarını Anlatıyor Rhone Vadisi, Cornas'da bulunan "Centre Oenologique des Côtes du Rhône” Jean Luc Colombo eşi Anne ve kızları Laure tarafından işletiliyor. Cornas başta olmak üzere son 25 yılda bölgede ses getiren, devrimci çalışmalar yürüten Jean Luc ColomboCaz ve Şarap Caz ve Şarap Avignon'da küçük bir şarap kavı: Cave du Bouffart. Burada bölgenin az bulunan şaraplarını bulmak mümkün hatta küçük tadım menüsünden de o gün açılan şaraplarda test etme şansınız da olabiliyor...Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası Teruarını Anlatıyor Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası Teruarını Anlatıyor Kalecik'in özel üzümü olan Kalecik Karası' nın teruar özelliklerini Prof. Dr.Sabit Ağaoğlu Keyif Notları'na anlattı.Bağ Bozumu Şenlikleri 2015 Bağ Bozumu Şenlikleri 2015 Keyif Notları, Barbare Bağları ve Chateau Nuzun Çeşmeli Bağları'ndaki üzüm hasatına katıldı. İşte Barbare ve Çeşmeli Bağları'ndan keyifli şenlik görüntüleriGülcihan Ağaoğlu'ndan Tomurcukbağ'ın Serüveni Gülcihan Ağaoğlu'ndan Tomurcukbağ'ın Serüveni Prof. Dr. Y. Sabit Ağaoğlu' nun 45 yıl önce, Kalecik Karası üzümü üzerine yaptığım doktora çalışmasıyla başlayan Tomurcukbağ serüveni, Gülcihan Ağaoğlu anlatıyor.Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası'nı Anlatıyor Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası'nı Anlatıyor Prof. Dr. Y. Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası Üzümünü Anlatıyor Cem Çetintaş Melen Manastırı'nın Öyküsü Cem Çetintaş Melen Manastırı'nın Öyküsü Nif Bağları Nif Bağları İzmir Kemalpaşa'da kurulan Nif Bağları'nda keyifli görüntüler....Şatomet Bağları Şatomet Bağları İzmir Urla Bademler Köyü'nde kurulan Şatomet Bağları'ndan Keyif Notları izlenimleri...Haşim Yunatçı Çamlıbağ'ı Anlatıyor Haşim Yunatçı Çamlıbağ'ı Anlatıyor Yunatçılar Şarapçı'lıktan Çamlıbağ Şarapları'na Haşim Yunatçı, 1925'de başlayan şarap serüvenlerini anlatıyor...

Yemek, şarap kültürü üzerine yazı, değerlendirme ve yorumların olduğu bir içeriğe sahip enogastronomi sitesidir.

Burada yer alan yazılar, değerlendirmeler ve yorumlar hiçbir markanın reklamına,tanıtımına yönelik değildir. Hiç kimseyi alkole özendirmeyi amaçlamaz. Yaşam biçimimiz olan yemek ve şarap kültürü üzerine özgürce düşüncelerimizi paylaştığımız enogastronomi düşünce platformdur.

Unutmayın ki: Bütün faydalı şeyler gibi alkollü içeceklerde fazla tüketildiğinde insan sağlığına zararlı olabilir.

alkol dostunuz değildir.
şarap tadımı ve tadım notları, şarap yorumları
Sosyal güvenlik uzmanı burak gençcan caddeköy pasta cafe küçükbakkalköy