Türk İtalyan Mutfağı Maçka Parkında Sizi Bekliyor..

Türk İtalyan Mutfağı Maçka Parkında Sizi Bekliyor..

Bu yıl ilk kez Maçka Parkı’nda düzenlenecek olan, “Şişli Belediyesi & iyiyemek” tarafından organize edilen festival boyunca iki mutfağa ait lezzetler ziyaretçilere sunulacak.Kurulacak olan shov mutfağında ise Arda Türkmen, Batuhan Piatti, Fabio Brambilla, Giovanni Terracciano ve Claudio Cianelli gibi isimlere ek olarak Türkiye’nin önemli Türk ve İtalyan şefleri hünerlerini döktürecekler.
Türkiye’deki yeme içme sektörünün duayeni Ahmet Çapa’ nın da anılacağı festival “Türk ve İtalyan Mutfak Kültürleri Omuz Omuza” adı altında, Coca-Cola ve Finish sponsorluğunda 29 Eylül Cumartesi günü 12:00 – 19:00 saatleri arasında İtalyan Konsolosluğu’ nun da desteği ile Nişantaşı, Maçka Park’ında gerçekleşecek.
Dekorasyon ve görsel tasarımı A46 tarafından gerçekleştirilecek olan bu festival kapsamında, kurulacak mini mutfaklarda Türk yemeklerinin hemen yanı başında muadili İtalyan lezzetleri yer alacak. İki kültürün aşçıları omuz omuza bir dayanışma içinde çalışarak kültürel tatlarını konuklar ile paylaşma şansı yakalayacak. Risotto ile keşkek, polenta ile kuymak, mantı ile ravioli,  ricotta ile lor tatlısı gibi yemeklerin yanı sıra İtalyan kahvesiyle Türk kahvesi gibi tatlar yer alacak. Etkinlik merkezine kurulacak barda içecek ve şerbetler sunulacak, çocuklar leziz dondurmalarına kavuşacaklar…
 
Etkinlik alanında en çarpıcı noktasına kurulan gösteri mutfağında, videolu barkovizyon sayesinde her taraftan izlenir şekilde şeflerin birbirinden ilginç yemek şovları gerçekleşecek.  Bu gösteri her yarım saatte bir farklı şeflerin katılımıyla muhteşem bir deneyime dönüşecek. Festival kapsamında Türk ve İtalyan mutfağına ait yemeklere, bölgelere ve benzeri temalara ilişkin fotoğraflar sergilenecek, DJ performansı eşliğinde İtalyan aryaları Türk ezgilerine karışarak güçlü bir müzik ziyafeti festivale renk katacak ve kurulacak olan davet sofrasında konusunda uzman bir kişi liderliğinde “Saat başı lezzet sohbetleri” gerçekleşecek.
 
Şenliğe katılmak isteyen herkes 45 TL karşılığında satın alacakları bileklik ile gün boyunca şenliğin tüm heyecanına ortak olabilecekler. Şenlikten elde edilecek gelirin önemli bir bölümü ise Şişli Meslek Yüksek Okulu’nda öğrenci okutmak üzere ÇABA Derneği’ ne bağışlanacaktır.
 
29 Eylül Cumartesi günü “Türk ve İtalyan Mutfak Kültürleri Omuz Omuza” şenliğine uğramayı ihmal etmeyin!
 
Katılımcılar ve Sunulacak Yemekler:
 
Cicchetti x Meze (Grand Hyatt Otel Mutfak ekibi)
Tagliettelli x Erişte (Mövenpick Otel Mutfak Ekibi x Borsa Restoranları)
Tortellini x Mantı (Mama x Borsa Restoranları)
Polenta x Kuymak (Fratellli la Buffala Restoran x Borsa Restoranları)
Risotto x Keşkek (Cento per Cento x Borsa Restoranları)
Melanzane x İmam Bayıldı (USLA – Uluslar arası Servis ve Lezzet Akademisi)
Pizza x Pide (Olivia's Pizzeria x Borsa Restoranları)
Focaccia x Türk ekmekleri (Borsa Restoranları)
Ricottalı Tatlı x Lor Tatlısı (Mama x Galata Kiva Restoran)
 
Ayrıca;
 Şerbetler (Kiva Lokantası)
İtalyan peynirleri (Deliziosa)
Türk ve İtalyan Kahveleri (Kurukahveci Mehmet Efendi x Segafredo)
İtayan Dondurma çeşitleri (Giolitti)
 
 
SHOW MUTFAĞI
*Claudio Cianelli: Fırında Deniz Mahsüllü Kuskus - 13:00

*Giovanni Terracciano : Istakoz Fettucini – 14:00

*Arda Türkmen : Tahinli nohut püresi içinde incik ve kuzugöbeği mantarı - 15:00

*Fabio Brambilla : Çıtır Karides, safranlı mayonez ve yeşillikler – 16:00

*Batuhan Piatti Zeynioğlu: Risotto -17:30
 

SAAT BAŞI LEZZET SOHBETLERİ
*Fabio Brambilla: "Türkiye'de İtalyan Mutfağı" - 14:00

*Teoman Hünal: “İtalyan İçkilerinin İtalya’nın Yeme İçme Kültürü İçindeki Yeri” – 15:00

*Arda Türkmen: “İnovatif Türk Mutfağı Yorumları” – 16:00

*Zeyno Gürses - Ebru Erke: “Türk Mutfağı’nın Tanıtımında Restoranların Önemi” - 17:00

*Batuhan Piatti : “Türk-İtalyan Lezzetleriyle Büyümek…” – 18:00

"Saat Başı Lezzet Sohbetleri" için info@iyiyemek.com adresine telefon numarası ve kişi sayısı ile rezervasyon yaptırabilirsiniz. (Sohbetler 15 kişi ile sınırlıdır.)


Mesaj Gönder
© 2010 keyifnotlari.com Tüm hakları saklıdır.
Sommeliers’ Selection Türkiye 2019 Sommeliers’ Selection Türkiye 2019 Yılın en büyük şarap tadım etkinliklerinden biri olan Sommeliers’ Selection 2019 için geri sayım başladı. Bu yıl 30 Kasım – 1 Aralık 2019 tarihleri arasında The Marmara Taksim‘de Başka Açılardan Tadım: Bağlardan Dizelere Başka Açılardan Tadım: Bağlardan Dizelere Türk edebiyatının şiir dönemlerini ve şairlerin bu toprakların bağlarından aldıkları ilhamı şair Altay Öktem, şair Orhan Alkaya ve Ayça Budak’ın şarap eşleştirmeleriyle 18 Kasım’da IWSA’da. Mundus Vini 2019 Türkiye Sonuçları Mundus Vini 2019 Türkiye Sonuçları 1.09.2018 Mundus Vini Summer Tasting 2019 tarihlerinde yapılan yarışmalarda Türk Şarapları, 7 Altın Madalya, 8 Gümüş Madalya Kazandı. Rhône Uzmanından Barbare’ye 94 puan Rhône Uzmanından Barbare’ye 94 puan Geçtiğimiz aylarda jebDunnuck.com ‘da yayımlanan son Rhône Raporu olan: “A focus on Châteauneuf-du-Pape: The 2017s and 2018s” raporunda, Türkiye’den Barbare XL Premier 2012’ye 94 puan verdi ve tadım notunu yayımladı. CNR Food İstanbul 4 Eylül’de Başlıyor CNR Food İstanbul 4 Eylül’de Başlıyor Dünya gıda sektörünün yakından takip ettiği CNR Food İstanbul, 4-7 Eylül tarihlerinde CNR EXPO Yeşilköy’de CNR Ambalaj İstanbul – Gıda İşleme Sistemleri, Paketleme ve Ambalaj Özel Bölümü ile eş zamanlı gerçekleştirilecek Brewstival Vol. 4 İstanbul Brewstival Vol. 4 İstanbul İstanbul ve İzmir’de dönüşümlü olarak gerçekleştirilen brewing kültürü festivali Brewstival Vol. 4, bu yıl 4 Ağustos 2019, Pazar günü İstanbul’da Almanya’dan Türkiye‘ye Şarap Gezileri Başlıyor Almanya’dan Türkiye‘ye Şarap Gezileri Başlıyor Barbare Bağları ziyareti, Barbare Şarapları tadımı ve Arcadia Şarapları tadımı ve Bakucha Vineyard Hotel & SPA ‘da konaklama da yer alıyor. Fatih Belediyesi Wiesbaden Şarap Haftası 2019’da Fatih Belediyesi Wiesbaden Şarap Haftası 2019’da 2019 yılında yapılacak Rheingau Şarap Haftası’nda Fatih Belediyesi’ni ve Türk Şaraplarını Alman Şarap üreticisi Jochen Neher temsil edecek. Fatih Belediyesi ve Wiesbaden Belediye organizasyonunda gerçekleşecek İstanbul'da Şili Şarapları Tadımı İstanbul'da Şili Şarapları Tadımı Henüz Türkiye pazarında bulunmayan, Şili'nin önde gelen 3 şarap üreticisi ve ihracatçısı Viña Ravanal, Viña Garces Silva ve Viña Taphiue şaraplarınında örneklerin sunulduğu etkinlikte, firma yetkileri sektör temsilcilerine şaraplarını anlattılar... Tasty Cinema: Bottle Shock Tasty Cinema: Bottle Shock 1976 yılında Paris’te yapılan bir kör tadımda California şaraplarının Paris şaraplarına üstün gelmesinin hikayesinin anlatıldığı “Bottle Shock” filmini farklı bir deneyime dönüştürüyoruz.
Videolar
Laure Colombo Şaraplarını Anlatıyor Laure Colombo Şaraplarını Anlatıyor Rhone Vadisi, Cornas'da bulunan "Centre Oenologique des Côtes du Rhône” Jean Luc Colombo eşi Anne ve kızları Laure tarafından işletiliyor. Cornas başta olmak üzere son 25 yılda bölgede ses getiren, devrimci çalışmalar yürüten Jean Luc ColomboCaz ve Şarap Caz ve Şarap Avignon'da küçük bir şarap kavı: Cave du Bouffart. Burada bölgenin az bulunan şaraplarını bulmak mümkün hatta küçük tadım menüsünden de o gün açılan şaraplarda test etme şansınız da olabiliyor...Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası Teruarını Anlatıyor Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası Teruarını Anlatıyor Kalecik'in özel üzümü olan Kalecik Karası' nın teruar özelliklerini Prof. Dr.Sabit Ağaoğlu Keyif Notları'na anlattı.Bağ Bozumu Şenlikleri 2015 Bağ Bozumu Şenlikleri 2015 Keyif Notları, Barbare Bağları ve Chateau Nuzun Çeşmeli Bağları'ndaki üzüm hasatına katıldı. İşte Barbare ve Çeşmeli Bağları'ndan keyifli şenlik görüntüleriGülcihan Ağaoğlu'ndan Tomurcukbağ'ın Serüveni Gülcihan Ağaoğlu'ndan Tomurcukbağ'ın Serüveni Prof. Dr. Y. Sabit Ağaoğlu' nun 45 yıl önce, Kalecik Karası üzümü üzerine yaptığım doktora çalışmasıyla başlayan Tomurcukbağ serüveni, Gülcihan Ağaoğlu anlatıyor.Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası'nı Anlatıyor Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası'nı Anlatıyor Prof. Dr. Y. Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası Üzümünü Anlatıyor Cem Çetintaş Melen Manastırı'nın Öyküsü Cem Çetintaş Melen Manastırı'nın Öyküsü Nif Bağları Nif Bağları İzmir Kemalpaşa'da kurulan Nif Bağları'nda keyifli görüntüler....Şatomet Bağları Şatomet Bağları İzmir Urla Bademler Köyü'nde kurulan Şatomet Bağları'ndan Keyif Notları izlenimleri...Haşim Yunatçı Çamlıbağ'ı Anlatıyor Haşim Yunatçı Çamlıbağ'ı Anlatıyor Yunatçılar Şarapçı'lıktan Çamlıbağ Şarapları'na Haşim Yunatçı, 1925'de başlayan şarap serüvenlerini anlatıyor...

Yemek, şarap kültürü üzerine yazı, değerlendirme ve yorumların olduğu bir içeriğe sahip enogastronomi sitesidir.

Burada yer alan yazılar, değerlendirmeler ve yorumlar hiçbir markanın reklamına,tanıtımına yönelik değildir. Hiç kimseyi alkole özendirmeyi amaçlamaz. Yaşam biçimimiz olan yemek ve şarap kültürü üzerine özgürce düşüncelerimizi paylaştığımız enogastronomi düşünce platformdur.

Unutmayın ki: Bütün faydalı şeyler gibi alkollü içeceklerde fazla tüketildiğinde insan sağlığına zararlı olabilir.

alkol dostunuz değildir.
şarap tadımı ve tadım notları, şarap yorumları
Sosyal güvenlik uzmanı burak gençcan caddeköy pasta cafe küçükbakkalköy