Şarap Tutkunları Chardonnay Tadımı

Şarap Tutkunları Chardonnay Tadımı

Şarap Tutkunları'nın; Vedat Milor, İsa Bal, Gence Alton, Mustafa Çamlıca ve Dante Balthazar'ın katılımıyla gerçekleştirdiği  11 Haziran 2011 tarihli Chardonnay tadımı; farklı Chardonnay stillerinin dünyadaki en önemli bazı örnekleri ile kıyaslandığı tadımın notları:

2006 François Raveneau Chablis Grand Cru Les Clos (France, Burgundy, Chablis, Chablis Grand Cru) Şarap açık pirinç sarısı renkte. Burunda bıraktığı ilk izlenim biraz kapalı olduğu. Zaman geçtikçe önde tatlı limon ve nektarin, ardından da çiçeksi tonlar algılanıyor. Zarif aromalarına güçlü bir mineralite eşlik ediyor. Damağında burnuna parallel zenginlikte bir profil sergilerken; güçlü ve derin yapısı, diri asiditesi, ortanın üzerindeki gövdesi ve uzun bitişi ile dikkat çekiyor.
ŞARAP TUTKUNLARI PUANI: 92.8


2007 Aubert Chardonnay Lauren Vineyard (USA, California, Sonoma County, Sonoma Coast Derin, pirinç sarısı renkte. Fıçıdan kaynaklı kokular olan; is, vanilya, kızarmış ekmek aromalarının bu denli açık şekilde sergileniyor olması bu şarabın kimliğini konusunda ipuçları veriyor. Bunları izleyen; tereyağ, bal, ananas, greyfurt, limonlu tart ve hafif çiçeksi tonlar katmanlı profilini destekliyor. Damakta oldukça yoğun gövdeli ve burnu zengin, ancak diri asidine rağmen damakta o denli tatlı olarak algılanıyor ve fıçı tonları o kadar baskın ki bu canlılığını azaltıyor.
ŞARAP TUTKUNLARI PUANI: 90.5


2007 Leeuwin Estate Chardonnay Art Series (Australia, Western Australia, South West Australia, Margaret River) Limon sarısı renkli şarap yeşil röflelere sahip. Canlı burnunda fıçı kaynaklı aromalar Kaliforniya örneklerine oranla dizginlendiğinden güçlü aromatik yapısı belirgin ve oldukça katmanlı. Tropikal meyveler, sarı elma ve armut kokularını papatya, çakmaktaşı, barut ve is izliyor. Damağı güçlü ve konsantre. Yağlımsı dokusunu asit düzeyi ile dengeliyor. Genel olarak zarif ve dengeli. Ancak uzun bitişinde alkolü hissediliyor.
ŞARAP TUTKUNLARI PUANI: 92.5
2006 Bouchard Père et Fils Corton-Charlemagne (France, Burgundy, Côte de Beaune, Corton-Charlemagne Grand Cru) Açık pirinç sarısı renkte. Aroma profili yeni dünya örneklerinden farklılıklar içeriyor. Ön plandaki kavrulmuş fındık benzeri aromaları, nareniye, bal ile tereyağ kokuları, elma-armut ve derinlikli bir mineralite izliyor. Fıçı aromaları geride ve baskın değil. Damakta yuvarlak ve yağlı. Güçlü asiditesi, elma ve şeftali çekirdeği aromaları belirgin meyveliliği ve uzun bitimi ile keyif veriyor.
ŞARAP TUTKUNLARI PUANI: 93.5


2007 Raul Pérez Bierzo Ultreia La Claudina (Spain, Castilla y León, Bierzo) Orta yoğunlukta altın renginde. Kör tadımda rengi dışında aroma profili ile de Chardonnay’lerden ayrışıyor. Ön plandaki otsu notları; ıhlamur, is ve hafif baharatsılık, limon, sarı elma ve ayva reçeli izlerken fonda ıslak taş benzeri bir mineralite yer alıyor. Damaktaki meyveliliği diğer örneklere kıyasla daha belirgin olan şarap orta üstü gövdeye, canlı aside ve dengeli, uzun bir bitişe sahip.
ŞARAP TUTKUNLARI PUANI: 93.0


2005 Coche-Dury Meursault Les Rougeots (France, Burgundy, Côte de Beaune, Meursault) Açık pirinç sarısı renkte. Henüz kadehi çalkalamadan ilk izlenimde bile olağanüstü bir şarap olduğunu hissettiriyor. Günün en zengin, en katmanlı burnuna sahip. Portakal çiçeği benzeri floral aromalar, kayısı, elma ve armut ile limon kabuğu ile birarada. Çakmaktaşı, kireçtaşı notları, is ve kavrulmuş fındık bunları izliyor. Güçlü, yoğun gövdeli ve konsantre. Aynı zamanda canlı ve diri, uzun bitişli ve damakta da zengin bir mineralite sergiliyor.
ŞARAP TUTKUNLARI PUANI: 94.8


2004 Marcassin Chardonnay Marcassin Vineyard
(USA, California, Sonoma County, Sonoma Coast) Derin ve yoğun pirinç sarısı renkte, pastel benzeri mat bir izlenim veriyor. İlk izlenim “marshmallow” benzeri tatlımsı aromalar ve yoğun, pudramsı bir parfüm. Bunun ardından; tatlı limon, vanilya ve hafif mineralite geliyor. Yağlı, yoğun ancak tatlımsı bir ağırlığa sahip. Fıçı tonları o denli ön planda ki meyveliliğini ayırt etmek güçleşiyor. “Büyük şarap” olmak için yapılmış, herkesin sevebileceği tarzda bir şarap olmayan Marcassin uzun bitişli bir şarap.
ŞARAP TUTKUNLARI PUANI: 88.8


Mesaj Gönder
© 2010 keyifnotlari.com Tüm hakları saklıdır.
Brewstival Vol. 4 İstanbul Brewstival Vol. 4 İstanbul İstanbul ve İzmir’de dönüşümlü olarak gerçekleştirilen brewing kültürü festivali Brewstival Vol. 4, bu yıl 4 Ağustos 2019, Pazar günü İstanbul’da Almanya’dan Türkiye‘ye Şarap Gezileri Başlıyor Almanya’dan Türkiye‘ye Şarap Gezileri Başlıyor Barbare Bağları ziyareti, Barbare Şarapları tadımı ve Arcadia Şarapları tadımı ve Bakucha Vineyard Hotel & SPA ‘da konaklama da yer alıyor. Fatih Belediyesi Wiesbaden Şarap Haftası 2019’da Fatih Belediyesi Wiesbaden Şarap Haftası 2019’da 2019 yılında yapılacak Rheingau Şarap Haftası’nda Fatih Belediyesi’ni ve Türk Şaraplarını Alman Şarap üreticisi Jochen Neher temsil edecek. Fatih Belediyesi ve Wiesbaden Belediye organizasyonunda gerçekleşecek İstanbul'da Şili Şarapları Tadımı İstanbul'da Şili Şarapları Tadımı Henüz Türkiye pazarında bulunmayan, Şili'nin önde gelen 3 şarap üreticisi ve ihracatçısı Viña Ravanal, Viña Garces Silva ve Viña Taphiue şaraplarınında örneklerin sunulduğu etkinlikte, firma yetkileri sektör temsilcilerine şaraplarını anlattılar... Tasty Cinema: Bottle Shock Tasty Cinema: Bottle Shock 1976 yılında Paris’te yapılan bir kör tadımda California şaraplarının Paris şaraplarına üstün gelmesinin hikayesinin anlatıldığı “Bottle Shock” filmini farklı bir deneyime dönüştürüyoruz. Nif Bağları Gelincik Şenliği Nif Bağları Gelincik Şenliği İzmir’ in en yeni ve modern şaraphanesi olan Nif Bağları, post-modern mimarisi, nefes kesen doğa ve manzarası ile size unutulmaz anlar yaşatmak üzere yola çıktığı etkinlik serilerinin ilki ile herkese merhaba diyor. Baharın habercilerinden gelincik tarlaları içerisinde, sizi müthiş bir müzik ve eğlence şöleni bekliyor olacak 5. Türkiye Ev Biracıları ve Bira Koleksiyonerleri 5. Türkiye Ev Biracıları ve Bira Koleksiyonerleri Türkiye'nin en büyük bira kültürü buluşması 17 Mart 2019 Pazar günü Beyoğlu İstiklal Caddesi üzerindeki Grand Pera'nın 5. katında gerçekleşecek Tübikok Ulusal Ev Birası Yarışması Tübikok Ulusal Ev Birası Yarışması Her ev biracısı Lagered, Weizen, Classic Ale, Dark Ale, IPA, Belgian, Experimental ve Kraftmaster adlı farklı 8 kategoriden istediği kadarına bir üst limit olmaksızın katılabilir. IWC 2018 Türkiye Sonuçları IWC 2018 Türkiye Sonuçları İnternational Wine Challange (IWC) 2018 'de Türk şarapları toplam 117 madalya kazandı.Bu yıl ise İnternational Wine Challange (IWC) 2018 sonuçlarına göre: Türk şarapları: 25 Gümüş Madalya 43 Gümüş Madalya ve 49 Commended Madalya olmak üzere 117 madalya aldılar. Sommeliers’ Selection 24-25 Kasım 2018  The Marmara Taksim'de Sommeliers’ Selection 24-25 Kasım 2018 The Marmara Taksim'de Sommeliers’ Selection 24-25 Kasım 2018 The Marmara Taksim'de
Videolar
Laure Colombo Şaraplarını Anlatıyor Laure Colombo Şaraplarını Anlatıyor Rhone Vadisi, Cornas'da bulunan "Centre Oenologique des Côtes du Rhône” Jean Luc Colombo eşi Anne ve kızları Laure tarafından işletiliyor. Cornas başta olmak üzere son 25 yılda bölgede ses getiren, devrimci çalışmalar yürüten Jean Luc ColomboCaz ve Şarap Caz ve Şarap Avignon'da küçük bir şarap kavı: Cave du Bouffart. Burada bölgenin az bulunan şaraplarını bulmak mümkün hatta küçük tadım menüsünden de o gün açılan şaraplarda test etme şansınız da olabiliyor...Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası Teruarını Anlatıyor Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası Teruarını Anlatıyor Kalecik'in özel üzümü olan Kalecik Karası' nın teruar özelliklerini Prof. Dr.Sabit Ağaoğlu Keyif Notları'na anlattı.Bağ Bozumu Şenlikleri 2015 Bağ Bozumu Şenlikleri 2015 Keyif Notları, Barbare Bağları ve Chateau Nuzun Çeşmeli Bağları'ndaki üzüm hasatına katıldı. İşte Barbare ve Çeşmeli Bağları'ndan keyifli şenlik görüntüleriGülcihan Ağaoğlu'ndan Tomurcukbağ'ın Serüveni Gülcihan Ağaoğlu'ndan Tomurcukbağ'ın Serüveni Prof. Dr. Y. Sabit Ağaoğlu' nun 45 yıl önce, Kalecik Karası üzümü üzerine yaptığım doktora çalışmasıyla başlayan Tomurcukbağ serüveni, Gülcihan Ağaoğlu anlatıyor.Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası'nı Anlatıyor Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası'nı Anlatıyor Prof. Dr. Y. Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası Üzümünü Anlatıyor Cem Çetintaş Melen Manastırı'nın Öyküsü Cem Çetintaş Melen Manastırı'nın Öyküsü Nif Bağları Nif Bağları İzmir Kemalpaşa'da kurulan Nif Bağları'nda keyifli görüntüler....Şatomet Bağları Şatomet Bağları İzmir Urla Bademler Köyü'nde kurulan Şatomet Bağları'ndan Keyif Notları izlenimleri...Haşim Yunatçı Çamlıbağ'ı Anlatıyor Haşim Yunatçı Çamlıbağ'ı Anlatıyor Yunatçılar Şarapçı'lıktan Çamlıbağ Şarapları'na Haşim Yunatçı, 1925'de başlayan şarap serüvenlerini anlatıyor...

Yemek, şarap kültürü üzerine yazı, değerlendirme ve yorumların olduğu bir içeriğe sahip enogastronomi sitesidir.

Burada yer alan yazılar, değerlendirmeler ve yorumlar hiçbir markanın reklamına,tanıtımına yönelik değildir. Hiç kimseyi alkole özendirmeyi amaçlamaz. Yaşam biçimimiz olan yemek ve şarap kültürü üzerine özgürce düşüncelerimizi paylaştığımız enogastronomi düşünce platformdur.

Unutmayın ki: Bütün faydalı şeyler gibi alkollü içeceklerde fazla tüketildiğinde insan sağlığına zararlı olabilir.

alkol dostunuz değildir.
şarap tadımı ve tadım notları, şarap yorumları
Sosyal güvenlik uzmanı burak gençcan caddeköy pasta cafe küçükbakkalköy