Öküzgözü’nün suçu ne?

Öküzgözü’nün suçu ne?

 Vinum Şarap Dergisi'nden Thomas Vaterlaus, Vinum Dergisi'nin Nisan 2018 sayısında yazdığı "Chardonnay'ın suçı ne?" yazısında Türk Şaraplarına da dikkat çekiyor... Dünya'da politik nedenlerle şarapların cezalandırılmaması gerektiğini vurguladığı yazıyı Evren Tonguç'un çevirisi ile paylaşıyoruz... 
 
Duygusal etkenler şarap seçimini etkiliyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın politikalarına karşı oluşan tepki, bazı şarapseverlerin Amerikan şaraplarına karşı olan tutumunu tamamen değiştirdi. Peki şarapları bu şekilde cezalandırmak mantıklı mı?
 
Kaliforniya, Oregon ve Washington şarapları Avrupa’nın birçok restoranının kavında kurşun gibi ağır, oldukları yerde duruyorlar. „Beyaz Saray'da o garip saçlı adam oturduğu sürece ben bu şarapları içmem.“ lafı bir süredir sıkça söyleniyor. Bu boykotun nedenlerinin tam olarak ne olduğu sorulduğunda değişik yanıtlar alınıyor. Çoğu kişi duygusal nedenler öne sürüyor: „Napa Vadisi’nden bir cabernet sauvignon bu şarapların yapıldığı genel ortamdan ayrı olarak düşünülemez. Bu ortama Donald Trump tabii ki de dahil. Sadece Donald Trump’u düşünmek bile insanı bu şaraplardan soğutuyor.“ Geri kalanlar daha akılcı/rasyonel düşünüyor: „ABD ürünlerini tüketenler dolaylı da olsa Trump’un başkanlığını desteklemiş oluyor. Satılan her şişeden vergi olarak devlet hazinesine para giriyor diye değil aynı zamanda Trump’un başkanlığı aynı zamanda ülkenin genel ekonomik durumu ile sıkı bir şekilde bağlı olduğu için de…“ diyorlar. Halbuki Donald Trump, Thomas Jefferson’dan (1743-1826) sonra şarap üreten ilk ABD Başkanı. Trump, 2012 yılında Virginia eyaletinde Charlottesville yakınlarında Kluge Ailesi’nin bağlarını ve üretim tesislerini satın aldı. İşin ilginç tarafı bu bağlar Thomas Jefferson’un 19. yy.‘da şarap ürettiği Monticello Estate’in de çok yakınında bulunuyor. Ama yine de… Thomas Jefferson nazik, yüksek kültürlü ve derin bir şarap zevkine sahip olan birisi olarak tarihte yerini alırken Donald Trump kısaca „odun“ olarak anılıyor. Ve bu durum şu anda dolaylı olarak Amerikan şaraplarının imajını zedeliyor.
Chirac ve şampanyanın hezimeti
 
Bu durum yeni değil. Chirac yönetimi, 80’li yılların ortasında Muruoa Atolleri‘nde çok tartışılan atom bombası denemeleri yaparken ve bir de bunun üzerine Auckland (Yeni Zelanda) limanında Greenpeace gemisi „Rainbow Warrior“u batırırken üst düzey Fransız şaraplarının satışı dünya çapında gerilemişti. Fransızlar atom bombalarını patlatırken şarapseverler mantarları “plöp“letmek istemiyorlardı. Son yıllarda kalite olarak çok mesafe kat eden Türk şaraplarında da durum aynı. Özellikle öküzgözü ve boğazkere gibi kökü çok eskilere dayanan üzümlerden yapılan şaraplardaki kalite yükselişi dikkate değer. Ama belirttiğimiz gibi: Erdoğan’ın kişiliği ve özellikle siyaseti, bu şaraplardan alınacak keyfi söndürüyor.

Peki üreticileri ve şaraplarını bu şekilde cezalandırmak aslında mantıklı mı? Yanıt: „Hayır!“ Bunun için Kaliforniya’ya bakmamız yeterli. Bir: Kaliforniyalı seçmenler Trump’i seçmedi. İki: Napa Vadisi, Sonoma County ve Santa Barbara’daki şarap dünyası Kaliforniya’nın geri kalanından çok daha liberal ve gelişmeye, ilerlemeye yönelik. Trump yönetiminin aksine Kaliforniya şarap sektörü sulamayı bilinçli yaparak, karbondioksit salınımını azaltarak veya bağlarda çalışan Meksikalı işçilerin entegrasyonunu sağlayarak gittikçe tutarlı bir şekilde bütüncül bir „sürdürülebirlik“ felsefesi uyguluyor.  Başka şekilde söylemek gerekirse: Kaliforniya şaraplarını içenler Trump’ın politikasını değil, tam tersi ona karşı direnişi destekliyor. Bu durumun farkına varanlar için Kaliforniya şaraplarının tadı daha önce olmadığı kadar güzel geliyor! Aynı durum Türk şarapları için de geçerli. Kadim üzümlerin rönesansı ile birlikte Kavaklıdere gibi üreticiler Türkiye’nin yüzyıllardır süregelen şarap geleneğine heyecan verici yenilikler getiriyorlar. Ancak İslam’ın etkin olduğu ülkede Cumhurbaşkanı Erdoğan yönetimi şarap pazarlaması ve tüketimi konusunda kısıtlamalar koydu. Birçok üretici yalnızca ihracat sayesinde ayakta kalabiliyor. Yani aslında, Türk üreticilerin şaraplarını içtiğimiz zaman Türkiye’nin liberal ve keyif dostu kesimlerini desteklemiş oluyoruz. Bu nedenle: Şarapları suçlamayın/cezalandırmayın! Bundan neredeyse her zaman yanlış kişiler karlı çıkıyor!
 
Thomas Vaterlaus (Vinum Dergisi, Nisan/2018) çeviri: Evren Tonguç

Not: Chardonnay'ın suçu ne? Yazı başlığı Öküzgözü'nün suçu ne? olarak Keyif Notları tarafından değiştirilmiştir.
 

Mesaj Gönder
© 2010 keyifnotlari.com Tüm hakları saklıdır.
Sommeliers’ Selection Türkiye 2019 Sommeliers’ Selection Türkiye 2019 Yılın en büyük şarap tadım etkinliklerinden biri olan Sommeliers’ Selection 2019 için geri sayım başladı. Bu yıl 30 Kasım – 1 Aralık 2019 tarihleri arasında The Marmara Taksim‘de Başka Açılardan Tadım: Bağlardan Dizelere Başka Açılardan Tadım: Bağlardan Dizelere Türk edebiyatının şiir dönemlerini ve şairlerin bu toprakların bağlarından aldıkları ilhamı şair Altay Öktem, şair Orhan Alkaya ve Ayça Budak’ın şarap eşleştirmeleriyle 18 Kasım’da IWSA’da. Mundus Vini 2019 Türkiye Sonuçları Mundus Vini 2019 Türkiye Sonuçları 1.09.2018 Mundus Vini Summer Tasting 2019 tarihlerinde yapılan yarışmalarda Türk Şarapları, 7 Altın Madalya, 8 Gümüş Madalya Kazandı. Rhône Uzmanından Barbare’ye 94 puan Rhône Uzmanından Barbare’ye 94 puan Geçtiğimiz aylarda jebDunnuck.com ‘da yayımlanan son Rhône Raporu olan: “A focus on Châteauneuf-du-Pape: The 2017s and 2018s” raporunda, Türkiye’den Barbare XL Premier 2012’ye 94 puan verdi ve tadım notunu yayımladı. CNR Food İstanbul 4 Eylül’de Başlıyor CNR Food İstanbul 4 Eylül’de Başlıyor Dünya gıda sektörünün yakından takip ettiği CNR Food İstanbul, 4-7 Eylül tarihlerinde CNR EXPO Yeşilköy’de CNR Ambalaj İstanbul – Gıda İşleme Sistemleri, Paketleme ve Ambalaj Özel Bölümü ile eş zamanlı gerçekleştirilecek Brewstival Vol. 4 İstanbul Brewstival Vol. 4 İstanbul İstanbul ve İzmir’de dönüşümlü olarak gerçekleştirilen brewing kültürü festivali Brewstival Vol. 4, bu yıl 4 Ağustos 2019, Pazar günü İstanbul’da Almanya’dan Türkiye‘ye Şarap Gezileri Başlıyor Almanya’dan Türkiye‘ye Şarap Gezileri Başlıyor Barbare Bağları ziyareti, Barbare Şarapları tadımı ve Arcadia Şarapları tadımı ve Bakucha Vineyard Hotel & SPA ‘da konaklama da yer alıyor. Fatih Belediyesi Wiesbaden Şarap Haftası 2019’da Fatih Belediyesi Wiesbaden Şarap Haftası 2019’da 2019 yılında yapılacak Rheingau Şarap Haftası’nda Fatih Belediyesi’ni ve Türk Şaraplarını Alman Şarap üreticisi Jochen Neher temsil edecek. Fatih Belediyesi ve Wiesbaden Belediye organizasyonunda gerçekleşecek İstanbul'da Şili Şarapları Tadımı İstanbul'da Şili Şarapları Tadımı Henüz Türkiye pazarında bulunmayan, Şili'nin önde gelen 3 şarap üreticisi ve ihracatçısı Viña Ravanal, Viña Garces Silva ve Viña Taphiue şaraplarınında örneklerin sunulduğu etkinlikte, firma yetkileri sektör temsilcilerine şaraplarını anlattılar... Tasty Cinema: Bottle Shock Tasty Cinema: Bottle Shock 1976 yılında Paris’te yapılan bir kör tadımda California şaraplarının Paris şaraplarına üstün gelmesinin hikayesinin anlatıldığı “Bottle Shock” filmini farklı bir deneyime dönüştürüyoruz.
Videolar
Laure Colombo Şaraplarını Anlatıyor Laure Colombo Şaraplarını Anlatıyor Rhone Vadisi, Cornas'da bulunan "Centre Oenologique des Côtes du Rhône” Jean Luc Colombo eşi Anne ve kızları Laure tarafından işletiliyor. Cornas başta olmak üzere son 25 yılda bölgede ses getiren, devrimci çalışmalar yürüten Jean Luc ColomboCaz ve Şarap Caz ve Şarap Avignon'da küçük bir şarap kavı: Cave du Bouffart. Burada bölgenin az bulunan şaraplarını bulmak mümkün hatta küçük tadım menüsünden de o gün açılan şaraplarda test etme şansınız da olabiliyor...Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası Teruarını Anlatıyor Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası Teruarını Anlatıyor Kalecik'in özel üzümü olan Kalecik Karası' nın teruar özelliklerini Prof. Dr.Sabit Ağaoğlu Keyif Notları'na anlattı.Bağ Bozumu Şenlikleri 2015 Bağ Bozumu Şenlikleri 2015 Keyif Notları, Barbare Bağları ve Chateau Nuzun Çeşmeli Bağları'ndaki üzüm hasatına katıldı. İşte Barbare ve Çeşmeli Bağları'ndan keyifli şenlik görüntüleriGülcihan Ağaoğlu'ndan Tomurcukbağ'ın Serüveni Gülcihan Ağaoğlu'ndan Tomurcukbağ'ın Serüveni Prof. Dr. Y. Sabit Ağaoğlu' nun 45 yıl önce, Kalecik Karası üzümü üzerine yaptığım doktora çalışmasıyla başlayan Tomurcukbağ serüveni, Gülcihan Ağaoğlu anlatıyor.Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası'nı Anlatıyor Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası'nı Anlatıyor Prof. Dr. Y. Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası Üzümünü Anlatıyor Cem Çetintaş Melen Manastırı'nın Öyküsü Cem Çetintaş Melen Manastırı'nın Öyküsü Nif Bağları Nif Bağları İzmir Kemalpaşa'da kurulan Nif Bağları'nda keyifli görüntüler....Şatomet Bağları Şatomet Bağları İzmir Urla Bademler Köyü'nde kurulan Şatomet Bağları'ndan Keyif Notları izlenimleri...Haşim Yunatçı Çamlıbağ'ı Anlatıyor Haşim Yunatçı Çamlıbağ'ı Anlatıyor Yunatçılar Şarapçı'lıktan Çamlıbağ Şarapları'na Haşim Yunatçı, 1925'de başlayan şarap serüvenlerini anlatıyor...

...Bİ AKSİLİK OLMAZSA YENİLENİYORUZ!!!..... ÇALIŞMALARIMIZ BİRAZ KEYFİ İLERLEDİĞİ İÇİN DE ÇOK YAKINDA DEĞİL, daha yakında geleceğiz......iSTERSENİZ TEKRAR GELİN... YA DA BEN ne olur ne olmaz BİR ESKİ SİTEYE BAKIP ÇIKAYIM DİYORSANIZ, buyrun keyfiniz bol olsun........ Yemek, şarap kültürü üzerine yazı, değerlendirme ve yorumların olduğu bir içeriğe sahip enogastronomi sitesidir.

Burada yer alan yazılar, değerlendirmeler ve yorumlar hiçbir markanın reklamına,tanıtımına yönelik değildir. Hiç kimseyi alkole özendirmeyi amaçlamaz. Yaşam biçimimiz olan yemek ve şarap kültürü üzerine özgürce düşüncelerimizi paylaştığımız enogastronomi düşünce platformdur.

Unutmayın ki: Bütün faydalı şeyler gibi alkollü içeceklerde fazla tüketildiğinde insan sağlığına zararlı olabilir.

alkol dostunuz değildir.
şarap tadımı ve tadım notları, şarap yorumları
Sosyal güvenlik uzmanı burak gençcan caddeköy pasta cafe küçükbakkalköy