Gusto 2012'nin En İyi Kırmızılarını Seçti

Gusto 2012'nin En İyi Kırmızılarını Seçti

Gusto Dergisi tarafından 11 yıldır düzenlene tadımda bu yıl iki bölünerek kışın kırmızı şaraplar yazınsa roze ve beyazların tadımları yapılacak. Sadece kırmızı şarapları tadıldığı  Gusto Dergisi 2012 'in en iyi kırmızıları tadımı  4. Levent’teki Mövenpick Hotel İstanbul’da yapıldı
Önologların duayeni Prof. Dr. Nihat Aktan, Gusto’nun kurucularından, gastronomi yazarı ve Mutfak Dostları Derneği Başkanı Ahmet Örs, Tekel’in uzun yıllar Tekirdağ Şarap ve İçki Tesisi’nin müdürlüğünü yürüten önolog Kadir Albayrak, yiyecek-içecek danışmanı ve Şarap Dostları Derneği eski Başkanı Osman Serim, deneyimli someliye Ali Dündül ve Gusto Genel Yayın  Mehmet Yalçın 'dan jüri tarafından belirlenen 2012'nin en iyi kırmızıları:


ALTIN LİSTE
Corvus Corpus 2008 (Cabernet Franc-Cabernet Sauvignon-Merlot-Syrah)
Corvus CruTurk 2006  (Cabernet Sauvignon-Merlot-Cabernet Franc-Syrah)
Kayra Versus Syrah-Viognier 2010 “G”
Kayra Vintage Boğazkere 2009
Kayra Vintage Cabernet Sauvignon 2010
Umurbey Cabernet Sauvignon-Merlot 2008
Vinkara Mahzen Kalecik Karası 2010

GÜMÜŞ LİSTE
Büyülübağ Cabernet Sauvignon 2010
Chateau Nuzun Cabernet Sauvignon-Merlot-Shiraz-Pinot Noir 2010
Chateau Nuzun Cabernet Sauvignon-Syrah 2008
Chateau Nuzun Syrah 2010
Doluca Karma Shiraz-Boğazkere 2010 “G”
Tellus 2010  “G” (Syrah-Petit Verdot)
Kayra Versus Cabernet Franc 2010 “G”
Pamukkale Nodus Cabernet Sauvignon 2011 “G”
Pamukkale Anfora Shiraz Reserve 2009
Sarafin Merlot 2010
Sevilen 900 Cabernet Sauvignon 2009

BRONZ LİSTE

Barbare Cabernet Sauvignon-Merlot 2010
Barbare Premier 2009 (Cabernet Sauvignon-Merlot-Syrah-Mourvedre)
Barbare Prestige 2009 (Cabernet Sauvignon-Merlot-Syrah-Grenache)
Diren Veni, Vidi, Vici 2008 (Syrah-Cabernet Sauvignon-Boğazkere)
Doluca DLC Cabernet Sauvignon-Merlot 2010
Kayra Vintage Öküzgözü 2010 “G”
Kayra    Buzbağ Reserve 2008 (Öküzgözü-Boğazkere)
Likya    Kızılbel Cabernet Sauvignon-Boğazkere 2010
Likya Vineyards Cabernet Sauvignon 2010
Pamukkale Anfora Merlot 2009
Prodom 2011 “G” (Syrah-Kalecik Karası)
Sarafin Cabernet Sauvignon 2010
Selendi 2010 (Merlot-Cabernet Sauvignon-Shiraz-Cabernet Franc)
Selendi Sarnıç Merlot 2010 “G”
Suvla Cabernet Sauvignon 2010
Suvla Syrah 2010
Turasan Seneler Cabernet Sauvignon-Merlot-Syrah 2010 “G”
Turasan Seneler Öküzgözü 2010
Turasan Seneler Öküzgözü-Boğazkere 2011 “G”
Urla Vourla 2010 (Boğazkere-Cabernet Sauvignon-Merlot-Syrah)
Vinkara Mahzen Cabernet Sauvignon-Merlot-Syrah 2010
Yazgan Mahra Kalecik Karası-Syrah 2011


Mesaj Gönder
© 2010 keyifnotlari.com Tüm hakları saklıdır.
Sommeliers’ Selection Türkiye 2019 Sommeliers’ Selection Türkiye 2019 Yılın en büyük şarap tadım etkinliklerinden biri olan Sommeliers’ Selection 2019 için geri sayım başladı. Bu yıl 30 Kasım – 1 Aralık 2019 tarihleri arasında The Marmara Taksim‘de Başka Açılardan Tadım: Bağlardan Dizelere Başka Açılardan Tadım: Bağlardan Dizelere Türk edebiyatının şiir dönemlerini ve şairlerin bu toprakların bağlarından aldıkları ilhamı şair Altay Öktem, şair Orhan Alkaya ve Ayça Budak’ın şarap eşleştirmeleriyle 18 Kasım’da IWSA’da. Mundus Vini 2019 Türkiye Sonuçları Mundus Vini 2019 Türkiye Sonuçları 1.09.2018 Mundus Vini Summer Tasting 2019 tarihlerinde yapılan yarışmalarda Türk Şarapları, 7 Altın Madalya, 8 Gümüş Madalya Kazandı. Rhône Uzmanından Barbare’ye 94 puan Rhône Uzmanından Barbare’ye 94 puan Geçtiğimiz aylarda jebDunnuck.com ‘da yayımlanan son Rhône Raporu olan: “A focus on Châteauneuf-du-Pape: The 2017s and 2018s” raporunda, Türkiye’den Barbare XL Premier 2012’ye 94 puan verdi ve tadım notunu yayımladı. CNR Food İstanbul 4 Eylül’de Başlıyor CNR Food İstanbul 4 Eylül’de Başlıyor Dünya gıda sektörünün yakından takip ettiği CNR Food İstanbul, 4-7 Eylül tarihlerinde CNR EXPO Yeşilköy’de CNR Ambalaj İstanbul – Gıda İşleme Sistemleri, Paketleme ve Ambalaj Özel Bölümü ile eş zamanlı gerçekleştirilecek Brewstival Vol. 4 İstanbul Brewstival Vol. 4 İstanbul İstanbul ve İzmir’de dönüşümlü olarak gerçekleştirilen brewing kültürü festivali Brewstival Vol. 4, bu yıl 4 Ağustos 2019, Pazar günü İstanbul’da Almanya’dan Türkiye‘ye Şarap Gezileri Başlıyor Almanya’dan Türkiye‘ye Şarap Gezileri Başlıyor Barbare Bağları ziyareti, Barbare Şarapları tadımı ve Arcadia Şarapları tadımı ve Bakucha Vineyard Hotel & SPA ‘da konaklama da yer alıyor. Fatih Belediyesi Wiesbaden Şarap Haftası 2019’da Fatih Belediyesi Wiesbaden Şarap Haftası 2019’da 2019 yılında yapılacak Rheingau Şarap Haftası’nda Fatih Belediyesi’ni ve Türk Şaraplarını Alman Şarap üreticisi Jochen Neher temsil edecek. Fatih Belediyesi ve Wiesbaden Belediye organizasyonunda gerçekleşecek İstanbul'da Şili Şarapları Tadımı İstanbul'da Şili Şarapları Tadımı Henüz Türkiye pazarında bulunmayan, Şili'nin önde gelen 3 şarap üreticisi ve ihracatçısı Viña Ravanal, Viña Garces Silva ve Viña Taphiue şaraplarınında örneklerin sunulduğu etkinlikte, firma yetkileri sektör temsilcilerine şaraplarını anlattılar... Tasty Cinema: Bottle Shock Tasty Cinema: Bottle Shock 1976 yılında Paris’te yapılan bir kör tadımda California şaraplarının Paris şaraplarına üstün gelmesinin hikayesinin anlatıldığı “Bottle Shock” filmini farklı bir deneyime dönüştürüyoruz.
Videolar
Laure Colombo Şaraplarını Anlatıyor Laure Colombo Şaraplarını Anlatıyor Rhone Vadisi, Cornas'da bulunan "Centre Oenologique des Côtes du Rhône” Jean Luc Colombo eşi Anne ve kızları Laure tarafından işletiliyor. Cornas başta olmak üzere son 25 yılda bölgede ses getiren, devrimci çalışmalar yürüten Jean Luc ColomboCaz ve Şarap Caz ve Şarap Avignon'da küçük bir şarap kavı: Cave du Bouffart. Burada bölgenin az bulunan şaraplarını bulmak mümkün hatta küçük tadım menüsünden de o gün açılan şaraplarda test etme şansınız da olabiliyor...Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası Teruarını Anlatıyor Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası Teruarını Anlatıyor Kalecik'in özel üzümü olan Kalecik Karası' nın teruar özelliklerini Prof. Dr.Sabit Ağaoğlu Keyif Notları'na anlattı.Bağ Bozumu Şenlikleri 2015 Bağ Bozumu Şenlikleri 2015 Keyif Notları, Barbare Bağları ve Chateau Nuzun Çeşmeli Bağları'ndaki üzüm hasatına katıldı. İşte Barbare ve Çeşmeli Bağları'ndan keyifli şenlik görüntüleriGülcihan Ağaoğlu'ndan Tomurcukbağ'ın Serüveni Gülcihan Ağaoğlu'ndan Tomurcukbağ'ın Serüveni Prof. Dr. Y. Sabit Ağaoğlu' nun 45 yıl önce, Kalecik Karası üzümü üzerine yaptığım doktora çalışmasıyla başlayan Tomurcukbağ serüveni, Gülcihan Ağaoğlu anlatıyor.Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası'nı Anlatıyor Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası'nı Anlatıyor Prof. Dr. Y. Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası Üzümünü Anlatıyor Cem Çetintaş Melen Manastırı'nın Öyküsü Cem Çetintaş Melen Manastırı'nın Öyküsü Nif Bağları Nif Bağları İzmir Kemalpaşa'da kurulan Nif Bağları'nda keyifli görüntüler....Şatomet Bağları Şatomet Bağları İzmir Urla Bademler Köyü'nde kurulan Şatomet Bağları'ndan Keyif Notları izlenimleri...Haşim Yunatçı Çamlıbağ'ı Anlatıyor Haşim Yunatçı Çamlıbağ'ı Anlatıyor Yunatçılar Şarapçı'lıktan Çamlıbağ Şarapları'na Haşim Yunatçı, 1925'de başlayan şarap serüvenlerini anlatıyor...

Yemek, şarap kültürü üzerine yazı, değerlendirme ve yorumların olduğu bir içeriğe sahip enogastronomi sitesidir.

Burada yer alan yazılar, değerlendirmeler ve yorumlar hiçbir markanın reklamına,tanıtımına yönelik değildir. Hiç kimseyi alkole özendirmeyi amaçlamaz. Yaşam biçimimiz olan yemek ve şarap kültürü üzerine özgürce düşüncelerimizi paylaştığımız enogastronomi düşünce platformdur.

Unutmayın ki: Bütün faydalı şeyler gibi alkollü içeceklerde fazla tüketildiğinde insan sağlığına zararlı olabilir.

alkol dostunuz değildir.
şarap tadımı ve tadım notları, şarap yorumları
Sosyal güvenlik uzmanı burak gençcan caddeköy pasta cafe küçükbakkalköy