Doluca Şarapları 90. Yaşında

Doluca Şarapları 90. Yaşında

 1926 yılında,Kınalı Yapıncak, Karalahna üzümlerinde yapılan şaraplar başlayan yolculuğu, bugün yaklaşık 15 milyon kapasiteli, Türkiye'nin büyük şarap üreticilerinden biri olarak yoluna devam ediyor. Duluca Şarapları'nın 90 yılı nedeniyle,Doluca Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kutman'nın kaleminden Doluca'nın 90 yılı....
 
Kurucumuz olan babam Nihat A. Kutman, 1926 yılında, Galata’nın mütevazi bir bodrum katında, Vinikol Şarap Evi adıyla, ilk dolum tesisini açtığında, bu alanda iş sahibi olan ilk Türk olma vasfına da ulaşmıştı. Genç cumhuriyetimizin, muassır medeniyetleri yakalama doğrultusunda, yeni bir heyecanla yola çıktığı o dönemde, toplumumuz da birçok bakımdan kabuk değiştiriyor, önünde yeni ufuklar açılıyor, birçok evrensel değeri, belki de ilk kez, kucaklamak ve özümsemek şansını buluyordu. 
 
Doğasının cömertliği hiç bir zaman inkâr edilemiyecek bu topraklarda,  tarih boyunca yeşeren birçok medeniyetin, yaşam kültüründe var olan şarap olgusu da, bu ortamda yeniden gelişme imkânına kavuşuyordu. Aradan geçen  90 yıl ve üç kuşak boyunca, Kutman ailesi,  bu serüvenin öncülüğünü yaptı. Babamın kurduğu Doluca çatısı altında, şarap kültürünün, toplumumuzda yer bulması ve gelişmesi için, hepimiz tutkulu bir uğraş verdik.
 
Şarap seven çoğu insanın bildiği gibi, şarapçılık gerçekten hem tutku, hem de sabır isteyen bir iş. Çünkü iyi bir şarabın reçetesi yok. Hızla gelişen bilim ve teknoloji, şarap üretimini daha kaliteli kılabilecek çeşitli bulgu ve kriterleri sunmaya devam ediyor. Bunlar tabii ki, şarap yapımcıları için çok önemli birer yol haritası oluyorlar ve yapım sürecindeki birçok kararlar, bu bilimsel veriler ışığında alınabiliyor. 
Ancak sonuçta, üzümün cinsinden, yetiştiği teruara, olgunluk seviyesinden, şarap yapım tekniklerine kadar, yüzlerce değişken arasında, üretilen şarabın stilini ve niteliğini belirleyen, şarap yapımcısının kişisel tercihleri oluyor. Dört yüzü aşkın organik maddenin, o keyif veren dengesi, o tercihler sonucunda oluşuyor. Üstelik, bu sonucun alınması, değerlendirilmesi ve gelecekteki üretimlere ışık tutabilmesi için de, çoğu kez, aradan yılların geçmesi gerekiyor.   
 
İşte şarabı, bir ilim olduğu kadar, bir sanat yapan, yazar ve sanatçıların ilham kaynağı hâline getiren, ona tüm içecekler arasında, ayrı bir yer kazandıran, bu özellik oluyor. 
 
Şu sıralar, Nihat A. Kutman’ın ilk yıllarına kıyasla, sektörümüzle ilgili çalışma ve gelişmeleri, siz şarapsever dostlarımızla paylaşmanın daha da zorlaştığı bir dönemden geçmekteyiz. Ama işimizi sabırla ve tutkuyla sürdürmeye devam ediyor,  Doluca olarak, 90 yıllık birikimimizi ve uğraşlarımızı simgeliyecek bu özel ürünümüzü, sizlere sunabilmenin zevkini ve gururunu yaşıyoruz. 
 

Mesaj Gönder
© 2010 keyifnotlari.com Tüm hakları saklıdır.
Sommeliers’ Selection 2018 Sommeliers’ Selection 2018 Bu seçkin tadım organizasyonunda; 17-18 Şubat, Walk Around Tasting ve 18 Şubat, Pazar günü yapılacak “Master Class” tadım seansları yapılacak.Sektör profesyonellerine açık olan etkinlik hakkında daha geniş bilgi ve bilet www.gustobarshop.com da. Keyif Notları Türkiye Şarapları 2017 Keyif Notları Türkiye Şarapları 2017 İlkini geçen yıl yayımladığımız, Keyif Notları Türkiye Şarapları listemize oldukça keyifli tepkiler aldık. Olumlu , olumsuz tüm değerlendirmelerinize teşekkür ederiz. Sizlerde gelen geri bildirimler ışığında, Keyif Notları Türkiye Şarapları 2017 listemizi hazırladık. 2017 Ankara Bağ Raporu, Gordias Bağları 2017 Ankara Bağ Raporu, Gordias Bağları 2017 Bodrum Bağ Raporu, Karnas Bağları 2017 Bodrum Bağ Raporu, Karnas Bağları 2017 yılı Bodrum'da bulunan Karnas Bağları'nda, bağ sezonun nasıl geçtiğini Karnas Şarapları'ndan Selva İşmen yazdı.. 2017 Kırklareli Bağ Raporu, Chamlija Bağları 2017 Kırklareli Bağ Raporu, Chamlija Bağları Avrupa bağlarını da ağır hasar veren 21 Nisan’daki Polar Vortex soğuklaması Istranca’da 400-300 m rakımlarda ciddi don hasarlarına sebep oldu. Mayıs ayı mevsim normallerinde geçer iken; 2017 Gelibolu Bağ Raporu, Ergenekon Bağları 2017 Gelibolu Bağ Raporu, Ergenekon Bağları 1 salkım bile hastalığa fire vermeden 120 dönümde 80 ton üzüm topladığımız bir yıl oldu 2017. Yakın çevremizden geçen dolular, sert yağışlar, hastalık ve bağ zararlıları bizi pas geçtiler çok şükür 2017 Gelibolu Bağ Raporu, Gali Bağları 2017 Gelibolu Bağ Raporu, Gali Bağları Eylül başı, Cabernet Franc ve Cabernet Sauvginon'ları, Eylül ortası hasat ettik. Bu yıl ayrıca, 700-800 şişelik bir Viognier denememiz olacak.. Moralini Bozma Gel Bağ Bozalım 2 Başlıyor Moralini Bozma Gel Bağ Bozalım 2 Başlıyor Dessera Bağ Evi* konforunda konaklayarak katılmak mümkün. Moralini Bozma Gel Bağ Bozalım etkinliğiyle ilgili daha geniş bilgi için:İletişim: 0532 564 50 26 0530 462 59 87 Mundus Vini Summer Tasting 2017 Türkiye Sonuçları Mundus Vini Summer Tasting 2017 Türkiye Sonuçları 2014 yılından itibaren OIV uluslararası tatma kurullarıyla yapılan yarışmada bu yıl, Türkiye'den Kayra, Doluca, Kavaklıdere,Suvla, Yedi Bilgeler ve LA Şarapçılık madalya kazandılar Gastro Entertainment İstanbul Başlıyor Gastro Entertainment İstanbul Başlıyor Gastro Entertainment İstanbul etkinliği 16-17 Eylül 2017 tarihlerinde, İstanbul Volkswagen Arena’da “CarrefourSA” isim sponsorluğu ile gerçekleşecek.
Videolar
Laure Colombo Şaraplarını Anlatıyor Laure Colombo Şaraplarını Anlatıyor Rhone Vadisi, Cornas'da bulunan "Centre Oenologique des Côtes du Rhône” Jean Luc Colombo eşi Anne ve kızları Laure tarafından işletiliyor. Cornas başta olmak üzere son 25 yılda bölgede ses getiren, devrimci çalışmalar yürüten Jean Luc ColomboCaz ve Şarap Caz ve Şarap Avignon'da küçük bir şarap kavı: Cave du Bouffart. Burada bölgenin az bulunan şaraplarını bulmak mümkün hatta küçük tadım menüsünden de o gün açılan şaraplarda test etme şansınız da olabiliyor...Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası Teruarını Anlatıyor Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası Teruarını Anlatıyor Kalecik'in özel üzümü olan Kalecik Karası' nın teruar özelliklerini Prof. Dr.Sabit Ağaoğlu Keyif Notları'na anlattı.Bağ Bozumu Şenlikleri 2015 Bağ Bozumu Şenlikleri 2015 Keyif Notları, Barbare Bağları ve Chateau Nuzun Çeşmeli Bağları'ndaki üzüm hasatına katıldı. İşte Barbare ve Çeşmeli Bağları'ndan keyifli şenlik görüntüleriGülcihan Ağaoğlu'ndan Tomurcukbağ'ın Serüveni Gülcihan Ağaoğlu'ndan Tomurcukbağ'ın Serüveni Prof. Dr. Y. Sabit Ağaoğlu' nun 45 yıl önce, Kalecik Karası üzümü üzerine yaptığım doktora çalışmasıyla başlayan Tomurcukbağ serüveni, Gülcihan Ağaoğlu anlatıyor.Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası'nı Anlatıyor Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası'nı Anlatıyor Prof. Dr. Y. Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası Üzümünü Anlatıyor Cem Çetintaş Melen Manastırı'nın Öyküsü Cem Çetintaş Melen Manastırı'nın Öyküsü Nif Bağları Nif Bağları İzmir Kemalpaşa'da kurulan Nif Bağları'nda keyifli görüntüler....Şatomet Bağları Şatomet Bağları İzmir Urla Bademler Köyü'nde kurulan Şatomet Bağları'ndan Keyif Notları izlenimleri...Haşim Yunatçı Çamlıbağ'ı Anlatıyor Haşim Yunatçı Çamlıbağ'ı Anlatıyor Yunatçılar Şarapçı'lıktan Çamlıbağ Şarapları'na Haşim Yunatçı, 1925'de başlayan şarap serüvenlerini anlatıyor...

Yemek, şarap kültürü üzerine yazı, değerlendirme ve yorumların olduğu bir içeriğe sahip enogastronomi sitesidir.

Burada yer alan yazılar, değerlendirmeler ve yorumlar hiçbir markanın reklamına,tanıtımına yönelik değildir. Hiç kimseyi alkole özendirmeyi amaçlamaz. Yaşam biçimimiz olan yemek ve şarap kültürü üzerine özgürce düşüncelerimizi paylaştığımız enogastronomi düşünce platformdur.

Unutmayın ki: Bütün faydalı şeyler gibi alkollü içeceklerde fazla tüketildiğinde insan sağlığına zararlı olabilir.

alkol dostunuz değildir.
şarap tadımı ve tadım notları, şarap yorumları
Sosyal güvenlik uzmanı burak gençcan caddeköy pasta cafe küçükbakkalköy