Avrupa'nın En Büyük Türk Şarap Satış Sitesi  Weinatolien.de 2 Yaşında

Avrupa'nın En Büyük Türk Şarap Satış Sitesi  Weinatolien.de 2 Yaşında

 Almanya'nın önemli şarap bölgelerinden Rheingau'da Wiesbaden'da yaşadığı yıllarda, şaraba olan ilgisi artan Evren Tonguç 2015 yılında; 8 Türk Şarap üreticisinin 80 şarabıyla www.weinatolien.de'yi kurar.

Weinatolien'in kuruluşunun ardında yatan temel düşünce:  "Almanya'da Şili'den Güney Afrika'ya neredeyse şarap üreten her ülkeden her segmentten şarap bulunurken binlerce yıllık geçmişe sahip olan Anadolu şarapları niye burada bulunmuyor? Bulunanlar da yalnızca birkaç sofralık şarap. Aslında Türkiye'nin şarap kültürü çok daha çeşitli, geniş ve derin. Ama ne yazık ki tanınmıyor, bilinmiyor. O zaman bu çeşitliliği ve kaliteyi tanıtacak bir şeyler yapmak lazım."  Anadolu şaraplarının, Avrupa'da tanıtılmasını kendine görev edinen  Evren Tonguç, Almanya'daki şarap pazarıyla daha derinlemesine ilgilenmeye, pazarı incelemeye başlar...
 
Bu doğrultuda titiz ve uzun bir olgunlaşma sonucunda Mart 2015'te, adı Wein (şarap) ve Anatolien (Anadolu) sözcüklerinden esinlenerek oluşturulan 'Weinatolien' kurulur. Weinatolien'in temel hedefi kendi sitesinde de belirtildiği gibi dünyanın en eski şarap üretilen bölgelerinden biri olan Anadolu'nun şaraplarının çeşitliliğini ve kalitesini tanıtmak, şarapseverlerle paylaşmaktır... İlk siparişin geldiği 1 Mart 2015 www.weinatolien.de'nin de kuruluş tarihi olarak kayıtlara geçer.
 
Keyif Notları, Weinatolien İşbirliği
Türk şarapları hakkında daha fazla bilgi, yeni projeler, yeni yollar arayışında Weinatolien'in yolu 2016 Mart'ında Türkiye'nin en çok ziyaret edilen, okunan şarap sitesi  'www.keyifnotlari.com.'la, Ahmet Gök'le kesişir. Weinatolien'ın daha büyük daha güçlü olması için gönüllü destekle başlayan birliktelik, 2016 yılında ortaklığa dönüşerek daha da güçlenir... Bu ortaklık beraberinde de bir çok projeyi getirir...
8 olan şarap üreticisi sayısı 14'e, 80 olan şarap çeşitliği de 150'ye çıkar... Böylece Avrupa'nın en büyük online Türk Şarap sitesi kurulmuş olur...  Almanya odaklı çalışılan bu iki yıl içinde %80-85 kadarı Almanlardan oluşan Weinatolien müşterisi kitlesine kavuşulur. Türk şaraplarının gönderildiği ülkeler arasında İngiltere, İskoçya, Fransa, Lüksemburg, Polonya, Avusturya, Finlandiya, İtalya'nın yanı sıra "kıyının öteki tarafı"ndaki Yunanistan dan da siparişler alınır.
Evren Tonguç 2016 Ağustos'unda Alman Şarap ve Sommelier Okulu'nun (Deutsche Wein- & Sommelierschule) ünlü Alman sommelier Jürgen Hammers yönetimindeki eğitimini başarıyla tamamlayarak 'WSET Level 2' ve 'Asistan Sommelier' sertifikalarını alır. Ve alınan bu temel eğitim ışığında Türk Şarapları ve Türk üzümleri tadım günleri başlar.
 
Türk Şarapları Tadım Günleri
Türk şaraplarını daha iyi tanıtabilmek için mutlaka tadılmalarının, tadım etkinliği yapılmasının gerekliğinden hareketle, Eylül 2016'da ilk Türk Şarapları Tadımı, 12'si Alman, 2'si Türk şarap severin  katıldığı tadımla başlar. Emir, Narince, Öküzgözü, Kalecik Karası, Boğazkere, Çal Karası, Kınalı Yapıncak, Çavuş, Vasilaki ve Karasakız üzümleri şarap severlerini beğenisine sunulur... 2016 yılı sonuna kadar toplam 12 şarap tadımı gününde 130 kişiye Türk şarapları tattırılır... Katılımcıların büyük ilgiyle ve desteğiyle Weinatolien Wein Club da kurulmuş olur.
 
Türk Şarapları Almanya Fuarları'nda
2017 için belirlenen "sahaya inme" stratejisine paralel olarak Türk şaraplarını tüketicilere doğrudan tanıtmak için fuarlar belirlenir. Amaç, Anadolu üzümlerinden yapılmış şarapları mümkün olduğunca çok Alman şarap severe tattırmaktır. Bu yıl yaklaşık 9000 ziyaretçi beklenen KölnWein 2017, Kavaklıdere, Kayra, Doluca, Pamukkale ve Suvla Şarapları'nın işbirliği ve Weinatolien'ın 'dünyanın ilk şarap yapılan üzümleriyle tanışma zamanı' politikasıyla katılınan ilk fuar olur. Bundan sonra sonbaharda Berlin, Münih, Hamburg, Düsseldorf gibi büyük şehirlerdeki benzer fuarlar için de gerekli çalışmalar yapılır.
 

Mesaj Gönder
© 2010 keyifnotlari.com Tüm hakları saklıdır.
Bakucha'da Sibel Köse ile Jazz & Tapas Bakucha'da Sibel Köse ile Jazz & Tapas Bakucha Mutfak’tan harika Tapas’lar ve leziz şaraplar eşlik edecek. 27 Temmuz 2018 Cuma Saat 20.00'de başlayacak gece için:Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon : 0533 5141490 ve info@bakucha.com Arcadia Bağları Hamitabat Köyü Lüleburgaz- Kırklareli Öküzgözü’nün suçu ne? Öküzgözü’nün suçu ne? Vinum Şarap Dergisi'nden Thomas Vaterlaus, Vinum Dergisi'nin Nisan 2018 sayısında yazdığı "Chardonnay'ın suçı ne?" yazısında Türk Şaraplarına da dikkat çekiyor... Dünya'da politik nedenlerle şarapların cezalandırılmaması gerektiğini vurguladığı yazıyı Evren Tonguç'un çevirisi ile paylaşıyoruz...  Challenging Master Classes 2018  Challenging Master Classes 2018 Oz Clark ve Madeleine Stenwreth MW, ikincisi organize edilecek olan “Challenging Master Classes” için 7-8 Nisan 2018’de Türkiye’de olacaklar. Sommeliers’ Selection 2018 Sommeliers’ Selection 2018 Bu seçkin tadım organizasyonunda; 17-18 Şubat, Walk Around Tasting ve 18 Şubat, Pazar günü yapılacak “Master Class” tadım seansları yapılacak.Sektör profesyonellerine açık olan etkinlik hakkında daha geniş bilgi ve bilet www.gustobarshop.com da. Keyif Notları Türkiye Şarapları 2017 Keyif Notları Türkiye Şarapları 2017 İlkini geçen yıl yayımladığımız, Keyif Notları Türkiye Şarapları listemize oldukça keyifli tepkiler aldık. Olumlu , olumsuz tüm değerlendirmelerinize teşekkür ederiz. Sizlerde gelen geri bildirimler ışığında, Keyif Notları Türkiye Şarapları 2017 listemizi hazırladık. 2017 Ankara Bağ Raporu, Gordias Bağları 2017 Ankara Bağ Raporu, Gordias Bağları Doluca Şarapları 90. Yaşında Doluca Şarapları 90. Yaşında 1926 yılında,Kınalı Yapıncak, Karalahna üzümlerinde yapılan şaraplar başlayan yolculuğu, bugün yaklaşık 15 milyon kapasiteli, Türkiye'nin büyük şarap üreticilerinden biri olarak yoluna devam ediyor. Duluca Şarapları'nın 90 yılı nedeniyle,Doluca Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kutman'nın kaleminden Doluca'nın 90 yılı.... 2017 Bodrum Bağ Raporu, Karnas Bağları 2017 Bodrum Bağ Raporu, Karnas Bağları 2017 yılı Bodrum'da bulunan Karnas Bağları'nda, bağ sezonun nasıl geçtiğini Karnas Şarapları'ndan Selva İşmen yazdı.. 2017 Kırklareli Bağ Raporu, Chamlija Bağları 2017 Kırklareli Bağ Raporu, Chamlija Bağları Avrupa bağlarını da ağır hasar veren 21 Nisan’daki Polar Vortex soğuklaması Istranca’da 400-300 m rakımlarda ciddi don hasarlarına sebep oldu. Mayıs ayı mevsim normallerinde geçer iken; 2017 Gelibolu Bağ Raporu, Ergenekon Bağları 2017 Gelibolu Bağ Raporu, Ergenekon Bağları 1 salkım bile hastalığa fire vermeden 120 dönümde 80 ton üzüm topladığımız bir yıl oldu 2017. Yakın çevremizden geçen dolular, sert yağışlar, hastalık ve bağ zararlıları bizi pas geçtiler çok şükür
Videolar
Laure Colombo Şaraplarını Anlatıyor Laure Colombo Şaraplarını Anlatıyor Rhone Vadisi, Cornas'da bulunan "Centre Oenologique des Côtes du Rhône” Jean Luc Colombo eşi Anne ve kızları Laure tarafından işletiliyor. Cornas başta olmak üzere son 25 yılda bölgede ses getiren, devrimci çalışmalar yürüten Jean Luc ColomboCaz ve Şarap Caz ve Şarap Avignon'da küçük bir şarap kavı: Cave du Bouffart. Burada bölgenin az bulunan şaraplarını bulmak mümkün hatta küçük tadım menüsünden de o gün açılan şaraplarda test etme şansınız da olabiliyor...Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası Teruarını Anlatıyor Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası Teruarını Anlatıyor Kalecik'in özel üzümü olan Kalecik Karası' nın teruar özelliklerini Prof. Dr.Sabit Ağaoğlu Keyif Notları'na anlattı.Bağ Bozumu Şenlikleri 2015 Bağ Bozumu Şenlikleri 2015 Keyif Notları, Barbare Bağları ve Chateau Nuzun Çeşmeli Bağları'ndaki üzüm hasatına katıldı. İşte Barbare ve Çeşmeli Bağları'ndan keyifli şenlik görüntüleriGülcihan Ağaoğlu'ndan Tomurcukbağ'ın Serüveni Gülcihan Ağaoğlu'ndan Tomurcukbağ'ın Serüveni Prof. Dr. Y. Sabit Ağaoğlu' nun 45 yıl önce, Kalecik Karası üzümü üzerine yaptığım doktora çalışmasıyla başlayan Tomurcukbağ serüveni, Gülcihan Ağaoğlu anlatıyor.Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası'nı Anlatıyor Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası'nı Anlatıyor Prof. Dr. Y. Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası Üzümünü Anlatıyor Cem Çetintaş Melen Manastırı'nın Öyküsü Cem Çetintaş Melen Manastırı'nın Öyküsü Nif Bağları Nif Bağları İzmir Kemalpaşa'da kurulan Nif Bağları'nda keyifli görüntüler....Şatomet Bağları Şatomet Bağları İzmir Urla Bademler Köyü'nde kurulan Şatomet Bağları'ndan Keyif Notları izlenimleri...Haşim Yunatçı Çamlıbağ'ı Anlatıyor Haşim Yunatçı Çamlıbağ'ı Anlatıyor Yunatçılar Şarapçı'lıktan Çamlıbağ Şarapları'na Haşim Yunatçı, 1925'de başlayan şarap serüvenlerini anlatıyor...

Yemek, şarap kültürü üzerine yazı, değerlendirme ve yorumların olduğu bir içeriğe sahip enogastronomi sitesidir.

Burada yer alan yazılar, değerlendirmeler ve yorumlar hiçbir markanın reklamına,tanıtımına yönelik değildir. Hiç kimseyi alkole özendirmeyi amaçlamaz. Yaşam biçimimiz olan yemek ve şarap kültürü üzerine özgürce düşüncelerimizi paylaştığımız enogastronomi düşünce platformdur.

Unutmayın ki: Bütün faydalı şeyler gibi alkollü içeceklerde fazla tüketildiğinde insan sağlığına zararlı olabilir.

alkol dostunuz değildir.
şarap tadımı ve tadım notları, şarap yorumları
Sosyal güvenlik uzmanı burak gençcan caddeköy pasta cafe küçükbakkalköy