Trakyada Bir Bağbozumu:Chateau NuzunTrakyada Bir Bağbozumu:Chateau Nuzun Birkaç yıl önce Kaliforniya'da Opus One bağlarını gezerken, bağlardan topladıkları üzümleri kasalar içerisinde binanın üst katına helezon şeklindeki konveyörlerle çıkarttıklarını ve daha sonra da en üst kattan aşağıya doğru şarap işleme prosesini sürdürdüklerini görmüştüm. Şarabı Seven Etiketine BakarŞarabı Seven Etiketine Bakar Evet; Barbaresco, Denominazione d’Origine Controllata e Garantita (DOCG) yazıları, sevgilimin ne olduğunu açık seçik ortaya koyuyordu Ucuz Şarap, Pahalı BiraUcuz Şarap, Pahalı Bira Tam bir sürpriz oldu.Kaliteli Carft biralarını fıçılardan kol gücü ile pompalayarak kadehlerinize ağır ağır dolduruyorlar. Bu geleneksel yöntemde biraz kol kuvvet fazla gelişiyor, güzelleşiyor..… Bir Bağbozumu Rüyası Bir Bağbozumu Rüyası Beklediği Dionysos'tu. Bağlar olgunlaşmış, bağbozumu şenlikleri için bu yıl Latmos dağlarına sırtını dayayarak yine bugünkü Bafa gölü olan Latmos körfezine bakan Heraklia kentinin Karya'lı halkı Dionysos'un başlatacağı hasatı ve şenlikleri bekliyorlardı. Ağustosda MilanoAğustosda Milano Milano, çoğu kişi için alışveriş demek, bizim içinse ossobuco, risotto alla milanese, köpüklü veya değil her türden şarap, Peck, Duomo ve Brera müzesindeki Carravaggio’nun “cena in emmaus” tablosu demek… Şarabın Cinsiyeti ve CinselliğiŞarabın Cinsiyeti ve Cinselliği Şarap hermafrodittir. Her iki cinsiyeti de bünyesinde barındırır. İçen kadınsa erkek olur, erkekse kadın. Cinselliğiyse doruktadır. Bakanın aklını başından almaya hazırdır. Bir bakan, döner bir daha bakar. Gözlerini alamaz, mutlaka dokunmak, koklamak ve tatmak ister. Rakı mı  Şarap mı Rakı mı Şarap mı Rakı sözcüğünün kökeni konusunda farklı iddialar olsa da, arak veya razakı sözcüklerinden türediği sanılmaktadır. “Araki” Arapça da “terleten” anlamındadır ve sözcük zaman içinde “Iraki” şeklinde dönüşüme uğramıştır Güzel Tatlar Eşliğinde Kos AdasıGüzel Tatlar Eşliğinde Kos Adası Kos’da çok yaygın olan İnam Belos Şaraplarının başka bir rosesinin 2011 rekoltesi, yunan salatası, barbunya pilaki ve sardalye ile devam etti. İlk mekanı çok sevmesek de ikinci mekan da her şey başarılıydı..Metaxa içmeyi ise kısa bir yürüyüş sonrası varacağımız otele bıraktık… Şarap ve BurunŞarap ve Burun Eğer yalancı ise yalan söylediğini doğrulayarak doğru söylemektedir, yani yine yalancı değildir. Böylece onun yalancı olup olmadığını anlamamız mümkün olmaz. Şarapla ilgili yalan ve doğruları bize gösterecek olan da burnumuzdur. Barbare Şarapları ile Flavour Balancing WorkshopBarbare Şarapları ile Flavour Balancing Workshop Tim Hanni’nin yıllardır üzerinde çalışmalarını sürdürdüğü Flavour Balancing Workshop’ı Tülin Bozuyük tarafından uygulamalı şekilde anlatıldı. Barbare sauvignon blanc 2010, Barbare rose 2011, Barbare cabernet sauvignon-merlot 2009, Barbare elegance 2007 eşliğinde, çeşitli eşleştirmeler yaparak deneysel bir yolculuk yaptık.
© 2010 keyifnotlari.com Tüm hakları saklıdır.
Şarap Sohbetleri
Şaraba Gönül Verenler: Yunus Mermerci Şaraba Gönül Verenler: Yunus Mermerci Fransa’da Finans masteri yapmaya karar verdim.  Fransa’da bulunduğum süre içinde, Bordeaux, Burgonya, Cote du Rhone gibi  dünyanın en önemli şarap diyarlarını sıkça ziyaret ettim. Artık bundan sonra Türkiye’de  şarap üretmek için harekete geçmeye karar verdim.  Şaraba Gönül Verenler: Taner Öğütoğlu Şaraba Gönül Verenler: Taner Öğütoğlu Wines of Turkey kurucusu olduğum, Türkiyenin şarap üreticilerinin uluslararası platformda çatı platform olan bir marka. Tabii, bu çalışmaları kısaca anlatmak zor ama özetlemeye çalışayım.  Master Of Wine: Caro Maurer ile Söyleşi Master Of Wine: Caro Maurer ile Söyleşi Bunu yanıtlarken benim sadece dışarıdan birisi olarak görüşte bulunabileceğimi göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Yurtiçinde yani Türkiye’de yabancı/uluslararası üzümlerden yapılan şarapların severek içildiğini biliyorum. Ancak bence Türk şaraplarına şarap dünyasında özel/biricik/benzersiz bir yer sağlayacak Şaraba Gönül Verenler: Saynur Sonkaya Neher Şaraba Gönül Verenler: Saynur Sonkaya Neher Saynur Sonkaya Neher ‘de Almanya’da 4 kuşaktır şarap üretimi yapan Weingut Mohr ‘de 20 yıldır ailesiyle birlikte şarap için çalışıyor. Saynur Sonkaya Neher’in Almanya şarap serüveni konuştuk… Master Of Wine Olma Yolunda: Şeyma Baş Master Of Wine Olma Yolunda: Şeyma Baş Türkiye’ye döner dönmez WSET Level 3’ü bitirip peşine Londra’da iki yıllık WSET Level 4 olarak bilinen diploma programını tamamladım. Ardından Master of Wine Enstitüsünün giriş sınavından da geçerek öğrenciliğe bu yılın başında başladım.

...Bİ AKSİLİK OLMAZSA YENİLENİYORUZ!!!..... ÇALIŞMALARIMIZ BİRAZ KEYFİ İLERLEDİĞİ İÇİN DE ÇOK YAKINDA DEĞİL, daha yakında geleceğiz......iSTERSENİZ TEKRAR GELİN... YA DA BEN ne olur ne olmaz BİR ESKİ SİTEYE BAKIP ÇIKAYIM DİYORSANIZ, buyrun keyfiniz bol olsun........ Yemek, şarap kültürü üzerine yazı, değerlendirme ve yorumların olduğu bir içeriğe sahip enogastronomi sitesidir.

Burada yer alan yazılar, değerlendirmeler ve yorumlar hiçbir markanın reklamına,tanıtımına yönelik değildir. Hiç kimseyi alkole özendirmeyi amaçlamaz. Yaşam biçimimiz olan yemek ve şarap kültürü üzerine özgürce düşüncelerimizi paylaştığımız enogastronomi düşünce platformdur.

Unutmayın ki: Bütün faydalı şeyler gibi alkollü içeceklerde fazla tüketildiğinde insan sağlığına zararlı olabilir.

alkol dostunuz değildir.
şarap tadımı ve tadım notları, şarap yorumları
Sosyal güvenlik uzmanı burak gençcan caddeköy pasta cafe küçükbakkalköy