İstanbul'da Masters of Wine Şarap Tadımıİstanbul'da Masters of Wine Şarap Tadımı Syrah tadımındaki Kaliforniya’nın önemli şaraplarından “2002 Sine Qua Non” bouchoné (mantar kokusu) çıktı.. Daha kötüsü, tanınmış bir “master of wine” olan Tim Atkin’in şarabın hatalı olduğunu uyarmama ve bunu kendisinin de kabul etmesine karşın, tadımı sürdürmesiydi.. Anlamak olası değil.. Mantar problemi olan şarap, dünyanın hiçbir yerinde tadılmaz…Acaba yabancılar Türkiye’ye gelince bizim memleketin “idare et abi” havasına mı kaplıyorlar ? İtalyanın Dev Şaraplarıİtalyanın Dev Şarapları Şarap Dostları Derneği, Türkiye'nin konusundaki en eski derneğidir. Gerçekten şaraba ilgi duyan bir avuç şarap severin özveri ile yaşattığı, gerçek bir tutku ve sevgi örneği verdikleri bir dernektir. Bağ Yarıcıya İşte Böyle Verilir!Bağ Yarıcıya İşte Böyle Verilir! Hekimyan Mıgırdiç Efendi bağı Hacı Strati oğlu Yanko Çorbacı’ya hususi bir vekaletname ile yarıcı olarak verir. Meraklı şarap seven dostlarımıza ‘Şarap Zaman İster’ başlıklı birinci bölümü okumalarını öneririm. Şarap, Futbol, Tango ve SuperclasicoŞarap, Futbol, Tango ve Superclasico İzlerken son derece keyif aldığım bu sahneyi filmin DVD çıkanca da alıp tekrar tekrar izleyeceğimi hiç kuşkum yok. Eminim ki her şarap sever bu sahneden benzer keyfi alacaktır Chateau  Lynch-Bages EfsanesiChateau  Lynch-Bages Efsanesi Bordeaux bölgesinde Medoc’ların grand cru sınıflamasının 1855 te yapılıp, sağ yaka “Merlot”larının (St.Emilion) sınıflandırmaya sokulmamasının ana nedeni o bölgenin ulaşım sorunu olmasıdır  Şarap Zaman İster Şarap Zaman İster Türkçe-Osmanlıca bir metin ve altında pul gibi şekillendirilmiş imzalı alanlar vardı. Hemen karşısında el yazısı ile TOUZLA, Mart 14, 1912 yazıyordu. Yemek, Şarap, Sinema ve Lyon         Yemek, Şarap, Sinema ve Lyon Aklımızda Lyon ile ilgili kalanlarsa müthiş yemekler ve şaraplar, yumuşacık bir hava ve sıcak bir şehir… Mania Nişantaşı'nda Hüzünlü VedaMania Nişantaşı'nda Hüzünlü Veda Mania’nın Türkiye getirdiği iyi bir Champagne Nicolas Feuillatte Blue Label Brut başlıyordu ki bu bizim için akşamın en güzel şıklıklarından biri oldu. Sevenlerinin çok iyi bildiği bu NV Champagne, Wine Spectator’de 92 puan almış, Berlinde Bir Bayram TatiliBerlinde Bir Bayram Tatili Benim karides merakım yine bizi deniz ürünleri bölümüne götürdü, karides ve balıktan oluşan menümüze Dr.Loosen Riesling 2009 eşlik etti. Calvadosu Gösteren Elmadır!Calvadosu Gösteren Elmadır! Calvados’ları araştırıp Şarap Dostları Deneği adına bir seçki yapmak üzere Normandiya’ya kadar geldiğimiz küçük grubumuzla tadım öncesi yemek için Pont-L’eueque’daki lokantadan içeri girdiğimizde hoş bir sürpriz ile karşılaşıyoruz.
© 2010 keyifnotlari.com Tüm hakları saklıdır.
Şarap Sohbetleri
Şaraba Gönül Verenler: Yunus Mermerci Şaraba Gönül Verenler: Yunus Mermerci Fransa’da Finans masteri yapmaya karar verdim.  Fransa’da bulunduğum süre içinde, Bordeaux, Burgonya, Cote du Rhone gibi  dünyanın en önemli şarap diyarlarını sıkça ziyaret ettim. Artık bundan sonra Türkiye’de  şarap üretmek için harekete geçmeye karar verdim.  Şaraba Gönül Verenler: Taner Öğütoğlu Şaraba Gönül Verenler: Taner Öğütoğlu Wines of Turkey kurucusu olduğum, Türkiyenin şarap üreticilerinin uluslararası platformda çatı platform olan bir marka. Tabii, bu çalışmaları kısaca anlatmak zor ama özetlemeye çalışayım.  Master Of Wine: Caro Maurer ile Söyleşi Master Of Wine: Caro Maurer ile Söyleşi Bunu yanıtlarken benim sadece dışarıdan birisi olarak görüşte bulunabileceğimi göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Yurtiçinde yani Türkiye’de yabancı/uluslararası üzümlerden yapılan şarapların severek içildiğini biliyorum. Ancak bence Türk şaraplarına şarap dünyasında özel/biricik/benzersiz bir yer sağlayacak Şaraba Gönül Verenler: Saynur Sonkaya Neher Şaraba Gönül Verenler: Saynur Sonkaya Neher Saynur Sonkaya Neher ‘de Almanya’da 4 kuşaktır şarap üretimi yapan Weingut Mohr ‘de 20 yıldır ailesiyle birlikte şarap için çalışıyor. Saynur Sonkaya Neher’in Almanya şarap serüveni konuştuk… Master Of Wine Olma Yolunda: Şeyma Baş Master Of Wine Olma Yolunda: Şeyma Baş Türkiye’ye döner dönmez WSET Level 3’ü bitirip peşine Londra’da iki yıllık WSET Level 4 olarak bilinen diploma programını tamamladım. Ardından Master of Wine Enstitüsünün giriş sınavından da geçerek öğrenciliğe bu yılın başında başladım.

...Bİ AKSİLİK OLMAZSA YENİLENİYORUZ!!!..... ÇALIŞMALARIMIZ BİRAZ KEYFİ İLERLEDİĞİ İÇİN DE ÇOK YAKINDA DEĞİL, daha yakında geleceğiz......iSTERSENİZ TEKRAR GELİN... YA DA BEN ne olur ne olmaz BİR ESKİ SİTEYE BAKIP ÇIKAYIM DİYORSANIZ, buyrun keyfiniz bol olsun........ Yemek, şarap kültürü üzerine yazı, değerlendirme ve yorumların olduğu bir içeriğe sahip enogastronomi sitesidir.

Burada yer alan yazılar, değerlendirmeler ve yorumlar hiçbir markanın reklamına,tanıtımına yönelik değildir. Hiç kimseyi alkole özendirmeyi amaçlamaz. Yaşam biçimimiz olan yemek ve şarap kültürü üzerine özgürce düşüncelerimizi paylaştığımız enogastronomi düşünce platformdur.

Unutmayın ki: Bütün faydalı şeyler gibi alkollü içeceklerde fazla tüketildiğinde insan sağlığına zararlı olabilir.

alkol dostunuz değildir.
şarap tadımı ve tadım notları, şarap yorumları
Sosyal güvenlik uzmanı burak gençcan caddeköy pasta cafe küçükbakkalköy