Kavaklıdere Grand Tasting İzlenimleriKavaklıdere Grand Tasting İzlenimleri Kasım ayının sonlarına doğru Kavaklıdere Grand Tasting için sektör profesyonelleri Shangri-La Bosphorus buluştu… Katılımın yüksek olduğu organizasyonda, Kavaklıdere’nin ithal ettiği şaraplarla birlikte 100’ün üzerinde şarabı tatma ve Kokuların GizemiKokuların Gizemi Kokuların Gizemi İngiltere’de Shakespeare döneminde, hanımlar elma dilimlerini koltuk altlarında bir süre tuttuktan sonra aşk elması olarak aşıklarına yollarlarmış. Napolyon ise seferden eve dönmeden Josephine’e “sakın yıkanma birkaç günde Paris’teyim” diye mesaj göndermiştir Osman Tokat AnısınaOsman Tokat Anısına Osman'ı yeni tanımıştım ve henüz bir samimiyetimiz yoktu. Dostlarımla birlikte toplam 4 çift için Toscana seyahati hazırlamaya çalışıyordum. Tadımlar için ondan yardım istedim. Olağanüstü desteğiyle seyahate kazandırdıkları katılan dostlarımın nezdinde kredimi tavan yaptı. Kalecik Şarap Yolu’nda TomurcukbağKalecik Şarap Yolu’nda Tomurcukbağ Bugün bağlarından, biricik kızlarının adına, hayatlarından hep Tomurcuk var… Tomurcukların yapısından, asmanın salkım seyretmeye ihtiyacı olup olmayacağını, ne kadar olacağını bilen muhteşem bir deneyim… Baba'nın Şarapları 2Baba'nın Şarapları 2 Geçen yazımızda İtalya’nın en güneyindeki, çok da İtalyan olmayan, en azından kendini pek öyle hissetmeyen insanların adası Sicilya’nın şarapları konusunda yazmaya başlamıştım. Adanın adeta bir sembolü olan Marsala konusuna girince bu önemli şarabı öncelikle anlatıp ada bağcılığı ve şarap üretimi konusunu bu yazıya bıraktım. Emilia-Romagna ŞaraplarıEmilia-Romagna Şarapları Orta İtalya’da çizmenin tepesine yakın Emilia ve Romagna bölgelerin birleşmesiyle kurulan İtalya’nın 20 özerk bölgesinden biri Emilia-Romagna… Baba'nın ŞaraplarıBaba'nın Şarapları Burada sözünü edeceğimiz ‘Baba’, sinemaseverlerin bildiği adıyla Don Corleone yani sinema tarihinin en iz bırakan eserlerinden bir olan ‘Godfather’ filmindeki Baba Paris’te Türk şarabı içer misiniz?Paris’te Türk şarabı içer misiniz? ‘Bu da nereden çıktı?’ dediğinizi duyar gibiyim. Birincisi, nerede bulacağınızı düşünürsünüz. Haydi buldunuz, daha kaliteli ve daha ucuzu dururken neden Türk şarabını içeceğinizi sorgularsınız. TüürüüüfçüTüürüüüfçü Olacak şey değil ama ne bileyim hep hayal etmişimdir. Hani çocukluğumuzda elinde süt güğümü ile gelen köylü teyzeden annemin süt alması gibi. Çeyrek, yarım ve litrelik ölçekleri ile istenilen miktarı ölçer verirdi. Annem yoğurt yapar, muhallebi hazırlardı o sütle. Küçük Bölgenin Büyük ŞaraplarıKüçük Bölgenin Büyük Şarapları Volanik toprak ve Campania bölgesinde eylül ortalarında serinlemeye başlayan geceler ona güç ve direnç katar. Küçük orta büyüklükte taneli, bizim boğazkere gibi mavi-siyah rente bir üzümdür aglianico. Tat ve özellikler olarak da boğazkere ile benzerlikler gösterir.
© 2010 keyifnotlari.com Tüm hakları saklıdır.
Şarap Sohbetleri
Şaraba Gönül Verenler: Yunus Mermerci Şaraba Gönül Verenler: Yunus Mermerci Fransa’da Finans masteri yapmaya karar verdim.  Fransa’da bulunduğum süre içinde, Bordeaux, Burgonya, Cote du Rhone gibi  dünyanın en önemli şarap diyarlarını sıkça ziyaret ettim. Artık bundan sonra Türkiye’de  şarap üretmek için harekete geçmeye karar verdim.  Şaraba Gönül Verenler: Taner Öğütoğlu Şaraba Gönül Verenler: Taner Öğütoğlu Wines of Turkey kurucusu olduğum, Türkiyenin şarap üreticilerinin uluslararası platformda çatı platform olan bir marka. Tabii, bu çalışmaları kısaca anlatmak zor ama özetlemeye çalışayım.  Master Of Wine: Caro Maurer ile Söyleşi Master Of Wine: Caro Maurer ile Söyleşi Bunu yanıtlarken benim sadece dışarıdan birisi olarak görüşte bulunabileceğimi göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Yurtiçinde yani Türkiye’de yabancı/uluslararası üzümlerden yapılan şarapların severek içildiğini biliyorum. Ancak bence Türk şaraplarına şarap dünyasında özel/biricik/benzersiz bir yer sağlayacak Şaraba Gönül Verenler: Saynur Sonkaya Neher Şaraba Gönül Verenler: Saynur Sonkaya Neher Saynur Sonkaya Neher ‘de Almanya’da 4 kuşaktır şarap üretimi yapan Weingut Mohr ‘de 20 yıldır ailesiyle birlikte şarap için çalışıyor. Saynur Sonkaya Neher’in Almanya şarap serüveni konuştuk… Master Of Wine Olma Yolunda: Şeyma Baş Master Of Wine Olma Yolunda: Şeyma Baş Türkiye’ye döner dönmez WSET Level 3’ü bitirip peşine Londra’da iki yıllık WSET Level 4 olarak bilinen diploma programını tamamladım. Ardından Master of Wine Enstitüsünün giriş sınavından da geçerek öğrenciliğe bu yılın başında başladım.

...Bİ AKSİLİK OLMAZSA YENİLENİYORUZ!!!..... ÇALIŞMALARIMIZ BİRAZ KEYFİ İLERLEDİĞİ İÇİN DE ÇOK YAKINDA DEĞİL, daha yakında geleceğiz......iSTERSENİZ TEKRAR GELİN... YA DA BEN ne olur ne olmaz BİR ESKİ SİTEYE BAKIP ÇIKAYIM DİYORSANIZ, buyrun keyfiniz bol olsun........ Yemek, şarap kültürü üzerine yazı, değerlendirme ve yorumların olduğu bir içeriğe sahip enogastronomi sitesidir.

Burada yer alan yazılar, değerlendirmeler ve yorumlar hiçbir markanın reklamına,tanıtımına yönelik değildir. Hiç kimseyi alkole özendirmeyi amaçlamaz. Yaşam biçimimiz olan yemek ve şarap kültürü üzerine özgürce düşüncelerimizi paylaştığımız enogastronomi düşünce platformdur.

Unutmayın ki: Bütün faydalı şeyler gibi alkollü içeceklerde fazla tüketildiğinde insan sağlığına zararlı olabilir.

alkol dostunuz değildir.
şarap tadımı ve tadım notları, şarap yorumları
Sosyal güvenlik uzmanı burak gençcan caddeköy pasta cafe küçükbakkalköy