Suşiciler şarap olayına yeni yeni giriyorSuşiciler şarap olayına yeni yeni giriyor Bir saat yağmur yağıyor bir saat güneş açıyor. Bitkinin buna dayanması pek de kolay olmadığından çeşitli önlemler almışlar. Asmaların boylarını yükseltiyor, üzerlerini örtüyorlarmış. Zarif Tanenlerin Ülkesi JaponyaZarif Tanenlerin Ülkesi Japonya Şarap Dostları’ nın, ocak ayındaki konuğu Japon şarap uzmanı: Akira Tutsaki oldu. Beraberinde getirdiği 8 farklı şarapla, zarif tanenli Japon şaraplarıyla tanışmamızı sağladı  Dionysos'un Şarabı Dionysos'un Şarabı Yunan Mitolojisine göre, şarabın anavatanı günümüzde Türkiye, Bulgaristan ve Yunanistan arasında batı, kuzey ve doğu olarak üçe bölünmüş bulunan Trakya’dır. Muhtemelen Rodoplar veya Istrancalar, üzüm asmasının doğduğu Nysa Dağı’nın bulunduğu yerdir. Chalet'de Sevilen ile İyi YemekChalet'de Sevilen ile İyi Yemek Bence bir gecenin nasıl geçtiğini anlamak isterseniz, yüzleri izleyin, eğer herkes gülüyor ve eğleniyor vedalaşırken bile bir sonraki randevu için dileklerde bulunuyorsa o gece güzel ve başarılı geçmiştir. Kırmızı Deyince Aklınıza Ne GelirKırmızı Deyince Aklınıza Ne Gelir Rouge’da ülkemizde adı az duyulan şaraplardan içme fırsatını yakaladık. Yiyip içtiğimize hak ettiği ücreti ödedik. Mutlu mesut evlerimize döndük. Gusto dergisinin editörü, kendini bu işe adamış Mehmet Yalçın’ın Avrupa ve Amerika standartlarında bir restoran yaratmış. Hayran kaldık. Peki Ama Ne İçer Bu LaponlarPeki Ama Ne İçer Bu Laponlar Burada kilometre kareye bir insan ama bir sürü geyik düşüyor. Lap’ların ülkesine biz Laponya diyoruz. Oysa onlar bu ismi sevmiyorlar. Lapon onların dilinde ‘yama’ demek. Kendilerine Sami diyorlar. Petrus Niçin Çok FarklıPetrus Niçin Çok Farklı Aslında Petrus’un hikayesi, çok ilginç bir şarap hikayesi. İlk olarak ismi, Bordeaux’nun 1837 yılı kayıtlarında ortaya çıkmakla birlikte Bordeaux’nun meşhur 1855 yılı sınıflandırmasında ismi dahi geçmiyordu. Komşunun BağlarıKomşunun Bağları Birarada olmanın ve sıcak sohbetleri leziz yemeklerle içeceklerle taçlandırmanın keyfini bir alışkanlığa dönüştürme amacında olan küçük grubumuz geçtiğimiz hafta Richmond Oteli’nin en üst katında bulunan Leb-i Derya’da toplandı.  Şarap ve Peynir: Gerçekten Doğru Bir Çift mi Şarap ve Peynir: Gerçekten Doğru Bir Çift mi Mahzeninizden en iyi kırmızı şarabınızı çıkarıp ikram etmek için güzel bir kalıp kaşar peyniri almayı mı düşünüyorsunuz?  Baracchi Ailesinin Ardito Şarapları Baracchi Ailesinin Ardito Şarapları Şarap Dostları’nın bu ay ki misafiri: Silvia ve Riccardo Baracchi. Baracchi’ler bağları, şarapları, mükemmel otel ve restoranından oluşan bu küçük cennetlerinde Türkiye’den şarap dostlarını ağırlamak istediklerini belirttiyorlar.
© 2010 keyifnotlari.com Tüm hakları saklıdır.
Şarap Sohbetleri
Şaraba Gönül Verenler: Yunus Mermerci Şaraba Gönül Verenler: Yunus Mermerci Fransa’da Finans masteri yapmaya karar verdim.  Fransa’da bulunduğum süre içinde, Bordeaux, Burgonya, Cote du Rhone gibi  dünyanın en önemli şarap diyarlarını sıkça ziyaret ettim. Artık bundan sonra Türkiye’de  şarap üretmek için harekete geçmeye karar verdim.  Şaraba Gönül Verenler: Taner Öğütoğlu Şaraba Gönül Verenler: Taner Öğütoğlu Wines of Turkey kurucusu olduğum, Türkiyenin şarap üreticilerinin uluslararası platformda çatı platform olan bir marka. Tabii, bu çalışmaları kısaca anlatmak zor ama özetlemeye çalışayım.  Master Of Wine: Caro Maurer ile Söyleşi Master Of Wine: Caro Maurer ile Söyleşi Bunu yanıtlarken benim sadece dışarıdan birisi olarak görüşte bulunabileceğimi göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Yurtiçinde yani Türkiye’de yabancı/uluslararası üzümlerden yapılan şarapların severek içildiğini biliyorum. Ancak bence Türk şaraplarına şarap dünyasında özel/biricik/benzersiz bir yer sağlayacak Şaraba Gönül Verenler: Saynur Sonkaya Neher Şaraba Gönül Verenler: Saynur Sonkaya Neher Saynur Sonkaya Neher ‘de Almanya’da 4 kuşaktır şarap üretimi yapan Weingut Mohr ‘de 20 yıldır ailesiyle birlikte şarap için çalışıyor. Saynur Sonkaya Neher’in Almanya şarap serüveni konuştuk… Master Of Wine Olma Yolunda: Şeyma Baş Master Of Wine Olma Yolunda: Şeyma Baş Türkiye’ye döner dönmez WSET Level 3’ü bitirip peşine Londra’da iki yıllık WSET Level 4 olarak bilinen diploma programını tamamladım. Ardından Master of Wine Enstitüsünün giriş sınavından da geçerek öğrenciliğe bu yılın başında başladım.

...Bİ AKSİLİK OLMAZSA YENİLENİYORUZ!!!..... ÇALIŞMALARIMIZ BİRAZ KEYFİ İLERLEDİĞİ İÇİN DE ÇOK YAKINDA DEĞİL, daha yakında geleceğiz......iSTERSENİZ TEKRAR GELİN... YA DA BEN ne olur ne olmaz BİR ESKİ SİTEYE BAKIP ÇIKAYIM DİYORSANIZ, buyrun keyfiniz bol olsun........ Yemek, şarap kültürü üzerine yazı, değerlendirme ve yorumların olduğu bir içeriğe sahip enogastronomi sitesidir.

Burada yer alan yazılar, değerlendirmeler ve yorumlar hiçbir markanın reklamına,tanıtımına yönelik değildir. Hiç kimseyi alkole özendirmeyi amaçlamaz. Yaşam biçimimiz olan yemek ve şarap kültürü üzerine özgürce düşüncelerimizi paylaştığımız enogastronomi düşünce platformdur.

Unutmayın ki: Bütün faydalı şeyler gibi alkollü içeceklerde fazla tüketildiğinde insan sağlığına zararlı olabilir.

alkol dostunuz değildir.
şarap tadımı ve tadım notları, şarap yorumları
Sosyal güvenlik uzmanı burak gençcan caddeköy pasta cafe küçükbakkalköy