Beaujolais:Kasım Ayında Yaşanan ŞölenBeaujolais:Kasım Ayında Yaşanan Şölen Beaujolais sadece şarabın üretildiği bir bölge değil, şarapla bütünleşmiş bir yaşam tarzı. Burada Fransa’ın en üst düzey şarapları üretilmiyor, ancak yıl boyunca bağların bakımından hasata, üzümün toplanmasından şarap yapımının son aşamasına kadar Kendi Halinde Bir Toscana Rehberi 2Kendi Halinde Bir Toscana Rehberi 2 Brunello uzun bir maserasyonu takiben fermantasyon ve geleneklere göre 3 yıl büyük Sloven fıçılarda (botte) dinlendirilir. Fransız meşe fıçıdan vanilya etkisini alan üreticiler olduğu gibi kısa bir süre barikte tutup .... Tatlı SamosTatlı Samos Manoletes ve Ampelos’a uğrayarak, binseksen metre yükseklikteki bağları görmek önceliğimizdi. Manolates’e tek kelime ile bayıldık, daracık sokakların her yerinde seramik atölyeleri vardı ve herkes bize hoş geldiniz diyordu Sütçünün Oğlunu Kim Şarapçı Yaptı?Sütçünün Oğlunu Kim Şarapçı Yaptı? Genç Parker Maryland da bir süt üretim çiftliği olan ailenin tek çocuğudur. 1967 yılında Fransız sevgilisi üniversite 3. sınıf öğrecisi Patricia’yı Strasburg’da ziyerete gidene kadar şarapla hiçbir yakın ilişkisi olmamıştı. Şaraptan haberi bile yoktu. Kendi Halinde Bir Toscana Rehberi 1Kendi Halinde Bir Toscana Rehberi 1 Artık yola çıkmalıyız. Hedefimizde dünya mirası listesine alınmış, bir dönem aristokrat aileler arasında bizimki daha uzun yarışması nedeniyle yapılmış uzun kuleleri ile pitoresk kasaba San Gimignano var Dilek Caner MW ile BuluşmaDilek Caner MW ile Buluşma Dilek Caner MW, Türk şaraplarına daha yakından takip etmek istese de Dallas’ da olmasından dolayı biraz zorlandığı bu açığı Türkiye’de üretici ziyaretleriyle kapatmayı planlıyor. Alkol Yasakları Ekonomiyi Nasıl Etkiliyor ?Alkol Yasakları Ekonomiyi Nasıl Etkiliyor ? Alkol yasakları yavaş yavaş özel hayatımızı etkilemeye başlıyor… Bunlar henüz aysbergin görünen yüzü, derinlerde, gün yüzüne çıkmayı bekleyen daha neler göreceğiz… Bordo'nun AkşamlarıBordo'nun Akşamları Bir de bu gezinin yaratıcısı Cem’in önerisi ile nihayet son gece gidebildiğimiz Le Cafe du Levant var, güzel ve şık bir brasserie örneği olan bu yer, daha kapıdan içeri girerken, bizi saran bir sıcaklığa sahipti, bu da hepimizin çok hoşuna gitti Beyaz Bordo: Entre-Deux-MersBeyaz Bordo: Entre-Deux-Mers Ama Entre-Deux-Mers beyaz şaraplarını bilenlerin bildiği tam bir beyaz Bordo... Entre-Deux-Mers’de her üretici etiketinde Appellation Entre-Deux-Mers Controlée kullanmıyor... Bordo’da Şato Geziler 2Bordo’da Şato Geziler 2 Bağların yemyeşil olduğu bir dönemde Bordeaux şatolarında olmak keyifliydi. Güzel bir günü bitirip otelimize dönerken aklım mahzen bölümlerinde gördüğümüz ve tadamadığımız şaraplarda kaldı. Kim bilir?
© 2010 keyifnotlari.com Tüm hakları saklıdır.
Şarap Sohbetleri
Şaraba Gönül Verenler: Yunus Mermerci Şaraba Gönül Verenler: Yunus Mermerci Fransa’da Finans masteri yapmaya karar verdim.  Fransa’da bulunduğum süre içinde, Bordeaux, Burgonya, Cote du Rhone gibi  dünyanın en önemli şarap diyarlarını sıkça ziyaret ettim. Artık bundan sonra Türkiye’de  şarap üretmek için harekete geçmeye karar verdim.  Şaraba Gönül Verenler: Taner Öğütoğlu Şaraba Gönül Verenler: Taner Öğütoğlu Wines of Turkey kurucusu olduğum, Türkiyenin şarap üreticilerinin uluslararası platformda çatı platform olan bir marka. Tabii, bu çalışmaları kısaca anlatmak zor ama özetlemeye çalışayım.  Master Of Wine: Caro Maurer ile Söyleşi Master Of Wine: Caro Maurer ile Söyleşi Bunu yanıtlarken benim sadece dışarıdan birisi olarak görüşte bulunabileceğimi göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Yurtiçinde yani Türkiye’de yabancı/uluslararası üzümlerden yapılan şarapların severek içildiğini biliyorum. Ancak bence Türk şaraplarına şarap dünyasında özel/biricik/benzersiz bir yer sağlayacak Şaraba Gönül Verenler: Saynur Sonkaya Neher Şaraba Gönül Verenler: Saynur Sonkaya Neher Saynur Sonkaya Neher ‘de Almanya’da 4 kuşaktır şarap üretimi yapan Weingut Mohr ‘de 20 yıldır ailesiyle birlikte şarap için çalışıyor. Saynur Sonkaya Neher’in Almanya şarap serüveni konuştuk… Master Of Wine Olma Yolunda: Şeyma Baş Master Of Wine Olma Yolunda: Şeyma Baş Türkiye’ye döner dönmez WSET Level 3’ü bitirip peşine Londra’da iki yıllık WSET Level 4 olarak bilinen diploma programını tamamladım. Ardından Master of Wine Enstitüsünün giriş sınavından da geçerek öğrenciliğe bu yılın başında başladım.

...Bİ AKSİLİK OLMAZSA YENİLENİYORUZ!!!..... ÇALIŞMALARIMIZ BİRAZ KEYFİ İLERLEDİĞİ İÇİN DE ÇOK YAKINDA DEĞİL, daha yakında geleceğiz......iSTERSENİZ TEKRAR GELİN... YA DA BEN ne olur ne olmaz BİR ESKİ SİTEYE BAKIP ÇIKAYIM DİYORSANIZ, buyrun keyfiniz bol olsun........ Yemek, şarap kültürü üzerine yazı, değerlendirme ve yorumların olduğu bir içeriğe sahip enogastronomi sitesidir.

Burada yer alan yazılar, değerlendirmeler ve yorumlar hiçbir markanın reklamına,tanıtımına yönelik değildir. Hiç kimseyi alkole özendirmeyi amaçlamaz. Yaşam biçimimiz olan yemek ve şarap kültürü üzerine özgürce düşüncelerimizi paylaştığımız enogastronomi düşünce platformdur.

Unutmayın ki: Bütün faydalı şeyler gibi alkollü içeceklerde fazla tüketildiğinde insan sağlığına zararlı olabilir.

alkol dostunuz değildir.
şarap tadımı ve tadım notları, şarap yorumları
Sosyal güvenlik uzmanı burak gençcan caddeköy pasta cafe küçükbakkalköy