Bordo Şato GezileriBordo Şato Gezileri 2 gün ayırdığımız şato ziyaretlerinde 7 şato gezme şansımız oldu. Başta Chateau Margaux olmak üzere…… Chateau Siran, Chateau Brane Cantenac,Chateau Beychevelle ve Chateau Palmer gibi şatoların yakınından geçtik. Bordeaux Grands Crus Classés 1855 TadımıBordeaux Grands Crus Classés 1855 Tadımı Médoc şaraplarında olduğu gibi, Sauternes ve Barsac bölgelerinde de 1855 sınıflandırması sırasında şarapların satış değerleri ve üreticilerin itibarı dikkate alınarak bir sınıflandırma gerçekleştirilmiş. Cahors’da  Foies Gras, Toulouse’da CassouletsCahors’da Foies Gras, Toulouse’da Cassoulets Lot Bölgesinin başkenti olan Cahors’ a sadece bir gece kalmak üzere gitmişken güzelliğine ve sakinliğine hayran kalarak iki güzel gün geçirdik. Bordeaux Féte Le Vin 2014’de Şarap TadımlarıBordeaux Féte Le Vin 2014’de Şarap Tadımları İnsanlar çoluk çocuk aileci bu alanda, istedikleri şarapları alıp keyifle yudumlayabiliyorlar… Herkesin elinde kadeh güzel bir gün yaşamanın keyfini çıkarıyor. Chateau Leoville Poyferre'de Öğle YemeğiChateau Leoville Poyferre'de Öğle Yemeği Sonuçta Chateau Léoville Poyferré şarapları zarif, dengeli, kadifemsi tanenleri ile Saint Julien apelasyonunun belirgin karakteristiklerine sahip. İzmir'e Bağ Rotası Yakışırİzmir'e Bağ Rotası Yakışır Haziran ayının ilk haftası, Nurol ile fazlaca bir plan program yapmadan; dağlarında çiçeklerin açtığı, İzmir Bağları’na doğru düştük yollara… Bio ŞarapBio Şarap Gittikçe kuralları denetlemeleri daha iyi blirlenmeye başlayan Biyodinamik Tarım başlığı altında Biyodinamik Bağcılık kavramıda yavaş yavaş şarap severlerin hayatına girdi. Riesling Kraliçenin DönüşüRiesling Kraliçenin Dönüşü Kraliçe’ye yakışır şekilde siyah noktalarla süslenir. Riesling şarabının rengi ise, açık sarıdan altın sarısına uzanan bir yelpaze içindedir. Genç olanlarında hafif yeşil yansımalar gözlenir. İçimi genelde ağır olmayan, rahat, hafif ve orta gövdelidir. Gusto'yu ÖzlemekGusto'yu Özlemek Doğrusu bu günlerde Gusto’yu fazlaca özlüyorum… Meğer iple çekermişim kargodan Gusto’nun gelmesini, birkaç gün gecikince hemen telefona sarılıp Sezgin’i arayarak derginin nerede kaldığını sormak bile ayrı keyifmiş…. İstanbul Fransız Sarayı’nda Fransız Şaraplarıİstanbul Fransız Sarayı’nda Fransız Şarapları Şaraplar saraylara taşınmaya devam ediyor… Bizde bu vesileyle İstanbul’un tarih kokan güzel saraylarını ziyaret etme şansına kavuşuyoruz. Ziyaretin ötesinde, muhteşem atmosferlerinde keyifle şaraplarımızı da yudumlayabiliyoruz..
© 2010 keyifnotlari.com Tüm hakları saklıdır.
Şarap Sohbetleri
Şaraba Gönül Verenler: Yunus Mermerci Şaraba Gönül Verenler: Yunus Mermerci Fransa’da Finans masteri yapmaya karar verdim.  Fransa’da bulunduğum süre içinde, Bordeaux, Burgonya, Cote du Rhone gibi  dünyanın en önemli şarap diyarlarını sıkça ziyaret ettim. Artık bundan sonra Türkiye’de  şarap üretmek için harekete geçmeye karar verdim.  Şaraba Gönül Verenler: Taner Öğütoğlu Şaraba Gönül Verenler: Taner Öğütoğlu Wines of Turkey kurucusu olduğum, Türkiyenin şarap üreticilerinin uluslararası platformda çatı platform olan bir marka. Tabii, bu çalışmaları kısaca anlatmak zor ama özetlemeye çalışayım.  Master Of Wine: Caro Maurer ile Söyleşi Master Of Wine: Caro Maurer ile Söyleşi Bunu yanıtlarken benim sadece dışarıdan birisi olarak görüşte bulunabileceğimi göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Yurtiçinde yani Türkiye’de yabancı/uluslararası üzümlerden yapılan şarapların severek içildiğini biliyorum. Ancak bence Türk şaraplarına şarap dünyasında özel/biricik/benzersiz bir yer sağlayacak Şaraba Gönül Verenler: Saynur Sonkaya Neher Şaraba Gönül Verenler: Saynur Sonkaya Neher Saynur Sonkaya Neher ‘de Almanya’da 4 kuşaktır şarap üretimi yapan Weingut Mohr ‘de 20 yıldır ailesiyle birlikte şarap için çalışıyor. Saynur Sonkaya Neher’in Almanya şarap serüveni konuştuk… Master Of Wine Olma Yolunda: Şeyma Baş Master Of Wine Olma Yolunda: Şeyma Baş Türkiye’ye döner dönmez WSET Level 3’ü bitirip peşine Londra’da iki yıllık WSET Level 4 olarak bilinen diploma programını tamamladım. Ardından Master of Wine Enstitüsünün giriş sınavından da geçerek öğrenciliğe bu yılın başında başladım.

...Bİ AKSİLİK OLMAZSA YENİLENİYORUZ!!!..... ÇALIŞMALARIMIZ BİRAZ KEYFİ İLERLEDİĞİ İÇİN DE ÇOK YAKINDA DEĞİL, daha yakında geleceğiz......iSTERSENİZ TEKRAR GELİN... YA DA BEN ne olur ne olmaz BİR ESKİ SİTEYE BAKIP ÇIKAYIM DİYORSANIZ, buyrun keyfiniz bol olsun........ Yemek, şarap kültürü üzerine yazı, değerlendirme ve yorumların olduğu bir içeriğe sahip enogastronomi sitesidir.

Burada yer alan yazılar, değerlendirmeler ve yorumlar hiçbir markanın reklamına,tanıtımına yönelik değildir. Hiç kimseyi alkole özendirmeyi amaçlamaz. Yaşam biçimimiz olan yemek ve şarap kültürü üzerine özgürce düşüncelerimizi paylaştığımız enogastronomi düşünce platformdur.

Unutmayın ki: Bütün faydalı şeyler gibi alkollü içeceklerde fazla tüketildiğinde insan sağlığına zararlı olabilir.

alkol dostunuz değildir.
şarap tadımı ve tadım notları, şarap yorumları
Sosyal güvenlik uzmanı burak gençcan caddeköy pasta cafe küçükbakkalköy