Friuli ve Türk Şarapları’nın Dünyaya Açılma SerüveniFriuli ve Türk Şarapları’nın Dünyaya Açılma Serüveni Bugünlerde üreticilerimizin rekabet üstü birlikteliğine ve daha çok dayanışmasına ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum… Sonrası sanırım bir güzel kadeh etrafına çözülür…. Kadehinizde sevdiğiniz Türk şarabı eksik olmasın… Kadehin Kralı: Claus RiedelKadehin Kralı: Claus Riedel Her işin bir büyük ustası var.. Kadehin de kralı, dizayn ettiği farklı tip kadehlerle kadehi dünyaya sevdiren Bohemya’lı bir aileden gelen Claus Riedel.. Onu diğerlerinden farklı ve özel kılan da 1961 yılında her bir üzüm çeşidi için ürettiği farklı dizayn kadehler.. Üzümün SapıÜzümün Sapı Grappa’nın bir asaleti vardır ki, İtalyan zarafetiyle uyum içindedir. Grappa aslen İtalyan’dır. Orada doğup büyümüştür. Son zamanlarda dünyayı gezer olmuştur. Venedik Sarayı’nda Şaraplarla DansVenedik Sarayı’nda Şaraplarla Dans Düşlerimizle İtalya’dan salona gelen seçkin lordlar, kontlar, leydiler, düşesler ve yeni yetme yakışıklı İtalya erkekleri ve güzel İtalyan kızlarıyla keyifli bir dansa başladık. İstanbul Palazzo Venezia’nın muhteşem atmosferinde, yüzlerce şarap arasında adeta dans ederek dolaştık. ŞatoŞato Şato yada orijinal yazımı il “chateau” en kaba anlatım biçimi ile entegre şarap üretim tesisi demektir. Ve şarapçılıkta ki pek çok terim gibi Fransızca menşeili bir kelimedir. Rotterdam'da Bir Türk KavıRotterdam'da Bir Türk Kavı Rotterdam ve Amsterdam da yaygın olan Gall&Gall şarap satış mağazalar zincirinde Kavaklıdere Ancyra Öküzgözü, şarap severlerin çok iyi bildiği Cave Rokin’de Yeni Rakı’mızı görünce mutlu olduk. Sonsuz BeyazSonsuz Beyaz Soğuk, beyaz, karda uzun yürüyüş yoruyor hepimizi. Otelimizde ayran aşı çorbası, revan köfte ve safranlı pilav yiyoruz. Sonrasında bir çeşit un helvası olan umaç getiriyorlar Delicatessen  Pera’da  Şarapsever SalıDelicatessen Pera’da Şarapsever Salı Kayra’nın şık şişesindeki yeni şarabı Allure Crispy Chardonnay 2013 ile güzel bir başlangıç yaptık. Şarap adı ile uyumlu, yemekteki yeşil ve narenciye tatlarıyla ise müthiş bir birliktelik yakalamıştı. Turkish Airlines Rotterdam Hat AçılışıTurkish Airlines Rotterdam Hat Açılışı Meğer hat açılışları ayrı bir eğlenceli oluyormuş. Daha uçağımıza binmeden alanda alkolsüz içecekler ile karşılandık. Pekiyi, tamam haksızlık etmeyeyim; saat çok erkendi ve olmaması da doğaldı. Ayran’dan limonataya ananaslar ile süslenmiş karşılamayla bindik uçağa… Trakya Bağları Dünyaya AçılıyorTrakya Bağları Dünyaya Açılıyor Yolunu bilsek de yolda en az 5-6 esnafa şaraphaneleri soruyoruz… Onlar için geldiğimizi söylüyoruz. Gittiğimiz bölgenin etinden, sütünden, yoğurdundan alıyoruz…
© 2010 keyifnotlari.com Tüm hakları saklıdır.
Şarap Sohbetleri
Şaraba Gönül Verenler: Yunus Mermerci Şaraba Gönül Verenler: Yunus Mermerci Fransa’da Finans masteri yapmaya karar verdim.  Fransa’da bulunduğum süre içinde, Bordeaux, Burgonya, Cote du Rhone gibi  dünyanın en önemli şarap diyarlarını sıkça ziyaret ettim. Artık bundan sonra Türkiye’de  şarap üretmek için harekete geçmeye karar verdim.  Şaraba Gönül Verenler: Taner Öğütoğlu Şaraba Gönül Verenler: Taner Öğütoğlu Wines of Turkey kurucusu olduğum, Türkiyenin şarap üreticilerinin uluslararası platformda çatı platform olan bir marka. Tabii, bu çalışmaları kısaca anlatmak zor ama özetlemeye çalışayım.  Master Of Wine: Caro Maurer ile Söyleşi Master Of Wine: Caro Maurer ile Söyleşi Bunu yanıtlarken benim sadece dışarıdan birisi olarak görüşte bulunabileceğimi göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Yurtiçinde yani Türkiye’de yabancı/uluslararası üzümlerden yapılan şarapların severek içildiğini biliyorum. Ancak bence Türk şaraplarına şarap dünyasında özel/biricik/benzersiz bir yer sağlayacak Şaraba Gönül Verenler: Saynur Sonkaya Neher Şaraba Gönül Verenler: Saynur Sonkaya Neher Saynur Sonkaya Neher ‘de Almanya’da 4 kuşaktır şarap üretimi yapan Weingut Mohr ‘de 20 yıldır ailesiyle birlikte şarap için çalışıyor. Saynur Sonkaya Neher’in Almanya şarap serüveni konuştuk… Master Of Wine Olma Yolunda: Şeyma Baş Master Of Wine Olma Yolunda: Şeyma Baş Türkiye’ye döner dönmez WSET Level 3’ü bitirip peşine Londra’da iki yıllık WSET Level 4 olarak bilinen diploma programını tamamladım. Ardından Master of Wine Enstitüsünün giriş sınavından da geçerek öğrenciliğe bu yılın başında başladım.

...Bİ AKSİLİK OLMAZSA YENİLENİYORUZ!!!..... ÇALIŞMALARIMIZ BİRAZ KEYFİ İLERLEDİĞİ İÇİN DE ÇOK YAKINDA DEĞİL, daha yakında geleceğiz......iSTERSENİZ TEKRAR GELİN... YA DA BEN ne olur ne olmaz BİR ESKİ SİTEYE BAKIP ÇIKAYIM DİYORSANIZ, buyrun keyfiniz bol olsun........ Yemek, şarap kültürü üzerine yazı, değerlendirme ve yorumların olduğu bir içeriğe sahip enogastronomi sitesidir.

Burada yer alan yazılar, değerlendirmeler ve yorumlar hiçbir markanın reklamına,tanıtımına yönelik değildir. Hiç kimseyi alkole özendirmeyi amaçlamaz. Yaşam biçimimiz olan yemek ve şarap kültürü üzerine özgürce düşüncelerimizi paylaştığımız enogastronomi düşünce platformdur.

Unutmayın ki: Bütün faydalı şeyler gibi alkollü içeceklerde fazla tüketildiğinde insan sağlığına zararlı olabilir.

alkol dostunuz değildir.
şarap tadımı ve tadım notları, şarap yorumları
Sosyal güvenlik uzmanı burak gençcan caddeköy pasta cafe küçükbakkalköy