Türk Mutfağında Şarap AlgısıTürk Mutfağında Şarap Algısı Çağdaş Türk Şarapçılığı şu anda 15-20 yaşlarında. Türkiye de şarapçılar kendi bağlarına sahip oldukça, bir Türk şarapçılığından bahsedebiliriz ki bu son 15- 20 yıldır gerçekleşen bir şeydir Üzümleri Üzmeyelim... Şarabı Güzel TaşıyalımÜzümleri Üzmeyelim... Şarabı Güzel Taşıyalım Şarap yükü ağır bir yüktür; bu yük ancak sevgiyle taşınabilir. Şarap sevgi içkisidir. Şarap aşka bile yakıştırılır. Aşk şarap gibidir Avusturya: Avrupanın Yükselen YıldızıAvusturya: Avrupanın Yükselen Yıldızı Bilhassa beyaz şarapları ile meşhur bu bölgeye mahsus bir uygulama da; aynı bağda çeşitli üzüm cinslerinin birlikte yetiştirilip, birlikte hasat sonrası yine birlikte şarap yapılmasıdır. Gemischter Satz adı verilen bu şarap, Viyana şehri ve şarap içilen yerler olan Heurige’lerle özdeşleşmiştir. Şarap ve SuŞarap ve Su Şarap içenlerin, şarap üretenler kadar suya dikkat etmeleri gerekir. Eğer sabah katlığınızda akşam tükettiğiniz şarabın ertesi gün size kendini baş ağrısı ile hatırlatmasını istemiyorsanız, en az içtiğiniz şarap kadar suda tüketmeniz gerekiyor. Ginjinha ve Porto ile Tatlı LizbonGinjinha ve Porto ile Tatlı Lizbon Odamıza yerleşir yerleşmez ilk işimiz en az porto ya da vinho verde kadar ünlü olan “ ginjinha” yani vişne likörü içmek oldu Avusturya'nın Sıvı AltınlarıAvusturya'nın Sıvı Altınları Avusturya’nın sıvı altınları, yani tatlı şarapları uzun süredir dünya çapında takdir topluyor. Bu değerli şarapların fiyat/kalite oranına bakıldığında da çok başarılı olduklarını görüyoruz. Biraz Aşk ile Şili'nin ŞaraplarıBiraz Aşk ile Şili'nin Şarapları Semineri takiben başka bir salonda tüm üreticiler ve ürünleri ile bir araya gelindi. Yukarıda sayılanlara ek olarak Apaltagua, Viu Manent, Anakena, Grupo Belen, Siegel, Aresti ve Montes standlarındaki onlarca şarap tadılarak tartışıldı İncirli Şaraphane'de Chamlıja Gecesiİncirli Şaraphane'de Chamlıja Gecesi Chamlija şarapları sahibi sayın Mustafa Çamlıca kısa sürede çok başarılı işler gerçekleştirmiş. Bu çok açık bir şekilde görülüyor. Türkiye’de son dönemde, böylesine zor bir ortamda Doluca Kav Boğazkere Öküzgözü Dikey Tadım DeğerlendirmesiDoluca Kav Boğazkere Öküzgözü Dikey Tadım Değerlendirmesi Doluca Kav Boğazkere Öküzgözü, Doluca’nın tarihinde ve Türk şarapçılık tarihinde özel bir yere sahip, bugün Türk şarapçılığında gelişme ve iyileşmenin temelleri 1990’lı yılları başında atılmaya başlandı. Vedat Milor ile La ŞaraplarıVedat Milor ile La Şarapları 12 Mart 2013 akşamı Renaıssance İstanbul Bosphours Hotel’de Vedat Milor’un seçtiği ve LA Şarapları’nın ithal ettiği bol ödüllü ve puanlı şaraplar tadıldı
© 2010 keyifnotlari.com Tüm hakları saklıdır.
Şarap Sohbetleri
Şaraba Gönül Verenler: Yunus Mermerci Şaraba Gönül Verenler: Yunus Mermerci Fransa’da Finans masteri yapmaya karar verdim.  Fransa’da bulunduğum süre içinde, Bordeaux, Burgonya, Cote du Rhone gibi  dünyanın en önemli şarap diyarlarını sıkça ziyaret ettim. Artık bundan sonra Türkiye’de  şarap üretmek için harekete geçmeye karar verdim.  Şaraba Gönül Verenler: Taner Öğütoğlu Şaraba Gönül Verenler: Taner Öğütoğlu Wines of Turkey kurucusu olduğum, Türkiyenin şarap üreticilerinin uluslararası platformda çatı platform olan bir marka. Tabii, bu çalışmaları kısaca anlatmak zor ama özetlemeye çalışayım.  Master Of Wine: Caro Maurer ile Söyleşi Master Of Wine: Caro Maurer ile Söyleşi Bunu yanıtlarken benim sadece dışarıdan birisi olarak görüşte bulunabileceğimi göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Yurtiçinde yani Türkiye’de yabancı/uluslararası üzümlerden yapılan şarapların severek içildiğini biliyorum. Ancak bence Türk şaraplarına şarap dünyasında özel/biricik/benzersiz bir yer sağlayacak Şaraba Gönül Verenler: Saynur Sonkaya Neher Şaraba Gönül Verenler: Saynur Sonkaya Neher Saynur Sonkaya Neher ‘de Almanya’da 4 kuşaktır şarap üretimi yapan Weingut Mohr ‘de 20 yıldır ailesiyle birlikte şarap için çalışıyor. Saynur Sonkaya Neher’in Almanya şarap serüveni konuştuk… Master Of Wine Olma Yolunda: Şeyma Baş Master Of Wine Olma Yolunda: Şeyma Baş Türkiye’ye döner dönmez WSET Level 3’ü bitirip peşine Londra’da iki yıllık WSET Level 4 olarak bilinen diploma programını tamamladım. Ardından Master of Wine Enstitüsünün giriş sınavından da geçerek öğrenciliğe bu yılın başında başladım.

...Bİ AKSİLİK OLMAZSA YENİLENİYORUZ!!!..... ÇALIŞMALARIMIZ BİRAZ KEYFİ İLERLEDİĞİ İÇİN DE ÇOK YAKINDA DEĞİL, daha yakında geleceğiz......iSTERSENİZ TEKRAR GELİN... YA DA BEN ne olur ne olmaz BİR ESKİ SİTEYE BAKIP ÇIKAYIM DİYORSANIZ, buyrun keyfiniz bol olsun........ Yemek, şarap kültürü üzerine yazı, değerlendirme ve yorumların olduğu bir içeriğe sahip enogastronomi sitesidir.

Burada yer alan yazılar, değerlendirmeler ve yorumlar hiçbir markanın reklamına,tanıtımına yönelik değildir. Hiç kimseyi alkole özendirmeyi amaçlamaz. Yaşam biçimimiz olan yemek ve şarap kültürü üzerine özgürce düşüncelerimizi paylaştığımız enogastronomi düşünce platformdur.

Unutmayın ki: Bütün faydalı şeyler gibi alkollü içeceklerde fazla tüketildiğinde insan sağlığına zararlı olabilir.

alkol dostunuz değildir.
şarap tadımı ve tadım notları, şarap yorumları
Sosyal güvenlik uzmanı burak gençcan caddeköy pasta cafe küçükbakkalköy