Güzel Şaraplar Yarışmasından İzlenimleri...Güzel Şaraplar Yarışmasından İzlenimleri... Kuşkusuz diğer şaraplarımızda çok iyi şaraplar, hemen hepsini severek yudumluyoruz… Katılan tüm üreticileri ve bu güzel şaraplarda emeği geçen herkes kutlamak isterim…Sonuçta çok güzel şaraplar tattık, daha nice güzel şaraplar yarışmalarında buluşmak dileğiyle… IV. Tuğrul Şavkay Türkiye'nin En İyi Genç Türk Şarapları Yarışması ve Sonuçlarının DeğerlendirilmesiIV. Tuğrul Şavkay Türkiye'nin En İyi Genç Türk Şarapları Yarışması ve Sonuçlarının Değerlendirilmesi Değerlendirmede Master’ların birinci altını Sevilen İsabey, amatör jüri tarafından en iyi sauvignon blanc’ların dördüncü sırasına gerilemesi bir sapma gibi görülse de örneğin Vinkara’nın hem Doruk hem de Mahsen’ninin her iki jüri tarafından üst sıralarda beğenilmesi uyumlu idi. Michelinli Şef Vito Mollicanın ArdındanMichelinli Şef Vito Mollicanın Ardından 5-10 Şubat tarihleri arasında Four Seasons Aqua Restaurant Michelinli şef Vito Mollica’yı ağırladı Acı Aşkın Gizli Adı AmaroneAcı Aşkın Gizli Adı Amarone Aşkın acı bir yanı da vardır. Hep tatlı, güzel ve mutlu olanı arzulansa da acı tarafı, acıtan tarafı hep vardır… Bu yüzden belki de Aragon,” mutlu aşk yoktur” demiştir... Amarone aşkın ama biraz acı veren aşkın şarabıdır. Somelye NedirSomelye Nedir “Somelye nasıl olunur?” sorusu da sıklıkla sorulan bir soru. Farklı ülkelerde bu konuda çeşitli eğitim uygulamaları var. Bu konunun öncü ülkelerinden İngiltere’de ilk kez 1969 yılında somelye Barcelona Cava BarselonaBarcelona Cava Barselona Buradan bir başka merak ettiğim yere Vila Viniteca’ya geçtik. Çok hoş bir yer sanki sokak onlara aitmiş gibi duruyor, bir tarafta kav diğer tarafta yiyeceklerin satıldığı ve istenirse tadılabildiği yer, biz de önce bu zengin kavı gezdikten ve çok beğendikten sonra Fikret Mualla'nın ŞarabıFikret Mualla'nın Şarabı Fikret Mualla’nın hayranları arasında onun şarabı ne kadar çok sevdiğini bilmeyen yoktur. Resimlerinde en çok Chianti şişeleri boy gösterdiğine göre, en çok onu içtiği anlaşılıyor. Barolo Katrandır, Barbaresco Gül Yaprakları...Barolo Katrandır, Barbaresco Gül Yaprakları... Barolo bir John Wayne'dir, Barbaresco ise Marcello Mastroianni (Angelo Gaja) Signora Marinella'nın AmaroneleriSignora Marinella'nın Amaroneleri Bağların ortasındaki şaraphanesi ve şaraphanesinin yanındaki evinde, çok sevdiğimiz Camerani ailesiyle sürekli şarabı yaşıyor, geleneksel yöntemlerle çok güzel şaraplar yapıyordu Supertuscans ve Barolo (2)Supertuscans ve Barolo (2) Chardonnay Langhe single vineyard La Morino ve Gavi di Gavi şaraplarını denedikten sonra Langhenin ağır toplarına geldi sıra. Önce 2008 Standart Barolo ve Barbaresco ile başladık.
© 2010 keyifnotlari.com Tüm hakları saklıdır.
Şarap Sohbetleri
Şaraba Gönül Verenler: Yunus Mermerci Şaraba Gönül Verenler: Yunus Mermerci Fransa’da Finans masteri yapmaya karar verdim.  Fransa’da bulunduğum süre içinde, Bordeaux, Burgonya, Cote du Rhone gibi  dünyanın en önemli şarap diyarlarını sıkça ziyaret ettim. Artık bundan sonra Türkiye’de  şarap üretmek için harekete geçmeye karar verdim.  Şaraba Gönül Verenler: Taner Öğütoğlu Şaraba Gönül Verenler: Taner Öğütoğlu Wines of Turkey kurucusu olduğum, Türkiyenin şarap üreticilerinin uluslararası platformda çatı platform olan bir marka. Tabii, bu çalışmaları kısaca anlatmak zor ama özetlemeye çalışayım.  Master Of Wine: Caro Maurer ile Söyleşi Master Of Wine: Caro Maurer ile Söyleşi Bunu yanıtlarken benim sadece dışarıdan birisi olarak görüşte bulunabileceğimi göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Yurtiçinde yani Türkiye’de yabancı/uluslararası üzümlerden yapılan şarapların severek içildiğini biliyorum. Ancak bence Türk şaraplarına şarap dünyasında özel/biricik/benzersiz bir yer sağlayacak Şaraba Gönül Verenler: Saynur Sonkaya Neher Şaraba Gönül Verenler: Saynur Sonkaya Neher Saynur Sonkaya Neher ‘de Almanya’da 4 kuşaktır şarap üretimi yapan Weingut Mohr ‘de 20 yıldır ailesiyle birlikte şarap için çalışıyor. Saynur Sonkaya Neher’in Almanya şarap serüveni konuştuk… Master Of Wine Olma Yolunda: Şeyma Baş Master Of Wine Olma Yolunda: Şeyma Baş Türkiye’ye döner dönmez WSET Level 3’ü bitirip peşine Londra’da iki yıllık WSET Level 4 olarak bilinen diploma programını tamamladım. Ardından Master of Wine Enstitüsünün giriş sınavından da geçerek öğrenciliğe bu yılın başında başladım.

...Bİ AKSİLİK OLMAZSA YENİLENİYORUZ!!!..... ÇALIŞMALARIMIZ BİRAZ KEYFİ İLERLEDİĞİ İÇİN DE ÇOK YAKINDA DEĞİL, daha yakında geleceğiz......iSTERSENİZ TEKRAR GELİN... YA DA BEN ne olur ne olmaz BİR ESKİ SİTEYE BAKIP ÇIKAYIM DİYORSANIZ, buyrun keyfiniz bol olsun........ Yemek, şarap kültürü üzerine yazı, değerlendirme ve yorumların olduğu bir içeriğe sahip enogastronomi sitesidir.

Burada yer alan yazılar, değerlendirmeler ve yorumlar hiçbir markanın reklamına,tanıtımına yönelik değildir. Hiç kimseyi alkole özendirmeyi amaçlamaz. Yaşam biçimimiz olan yemek ve şarap kültürü üzerine özgürce düşüncelerimizi paylaştığımız enogastronomi düşünce platformdur.

Unutmayın ki: Bütün faydalı şeyler gibi alkollü içeceklerde fazla tüketildiğinde insan sağlığına zararlı olabilir.

alkol dostunuz değildir.
şarap tadımı ve tadım notları, şarap yorumları
Sosyal güvenlik uzmanı burak gençcan caddeköy pasta cafe küçükbakkalköy