Şarapta Çıta Yükseliyor

Şarapta Çıta Yükseliyor

Şarapçılık simyacılığa benzer. Simyacı, değersiz maddeleri altına çevirme, bütün hastalıkları iyileştirme ve ölümsüzlük iksirini bulma işleriyle uğraşanlara denir. Üzüm değersiz madde değildir, ama dalında etse etse kilosu 1-2 lira eder. Ancak bu salkımları ölümsüzlük iksiri kabul edilen şaraba çevirebiliyorsanız simyacı sayılır ve kilosuna  50-100 lira kazanırsınız. Ne yazık ki bu işi maalesef herkes yapamıyor. Şarap, haşarı çocuk gibi her an yaramazlık yapabildiğinden, sirke olmasına her şarapçı engel olamıyor. Bazı şarapçılar ise 100 yıl dayanabilen binlerce dolar değerinde iksirler elde ediyor. Nasıl oluyor bu?


Simya ile en az 2 bin 500 yıldır uğraşıldığı bilinmektedir. Isaac Newton önemli simyacılardan birisiydi. Şarapla ise daha uzun süredir uğraşılmaktadır. Hititler’de Tanrıya ikram edilen bir içkiydi. Altın, toprak ve seramik içki kaplarında üzüm ve şaraba ait figürlerin vardı, Hitit kanunlarında ise bağların ve ürünün korunmasına ait hükümler bulunuyordu. Hitit Uygarlığı’nda şaraba ve bağcılığa özel önem verilmekteydi. Bugün de artık Orta Anadolu’da olduğu gibi diğer bölgelerimizde, özellikle de Trakya’da şaraba çok önem veriliyor.


Tam bir simyacı gibi çalışan Bülent Kalpaklıoğlu yeni şarapçılık kuşağının öncü ve önemli bir ismi. Bu ismi ve Chateau Kalpak şarabını bugünden bir kenara not etmekte yarar var. Gerçek bir simyacı gibi, ama Ankara Fen Lisesinin ilk mezunlarından olması nedeniyle aşırı bilimsel araştırmacı ve mükemmelliyetciliği ile yaptığı şaraplar çok zor bulunacak ve adından çok bahsettirecek türden. İlk ürünlerini piyasa vermek üzere. Yaptığımız tadımda Chateau Kalpak’ın gerek Bordeaux blend şarapları gerekse monosepaj Cabernet Franc şarabı gerçekten Avrupa ve Yeni Dünya şaraplarını aratmayacak nitelikte. Güçlü tanenlerine uzun ömür biçebiliyoruz. Temiz yakut rengi, kırmızı meyvelerden gelen aromalarına eşlik eden böğürtlen, vişne, kuru erik ve badem tatlarıyla ana yemeklerinize mükemmel eşlike debilecek nitelikte şaraplar üretimiş Bülent Kalpaklıoğlu. On yıllık uğraşı boşa çıkmamış. Mükemmelliyet arayışı Fransa’dan gelen şişelere ve etiketlere de yansımış.


Şimdi sıra geldi Trakya’da bu kadar çoğalan bağları ve yüksek şarapçılık örneklerini nasıl gezip görebilir ve tadabiliriz konusuna. Sanıyorum hangi şarapçının kapısını çalsanız, şaraplarını tattırmadan sizi göndermez. Ancak bölgeyi bir günde gezmek olası değil, bu nedenle geriye kalacak temiz otel bulmak sorunu kalıyor. Bölge bu açıdan çok zengin değil, ama şarap turizmi başladığında mutlak 4-5 yıldızlı oteller de açılacaktır.


Avrupa’da ‘şarap yolları’ diye anılan güzergahlar var. Route des vins d’Alsace bunlardan en önemlisi. Yiye içe, bağları geze geze bölgeyi kuzeyden güneye veya güneyden kuzeye geçiyorsunuz. Unutulmaz anlar yaşıyorsunuz. Biz de böyle bir yolu Trakya’da Chateau Kalpak ve bölgenin önemli şarap üreticilerinden bekliyoruz. Trakya’da kimler mi var? Barbare, Arcadia, Chamlija, Nuzun, Kayra, Doluca, Gülor, Kutman, Umurbey... Daha ne olsun? El ele verip bölgenin tam ortasına güzel bir otel yapsalar, İstanbul’dan şarapseverleri taşıyacak bir organizasyon düzenleseler, kime ne zararı olur?
 


5/14/2013
Reşan Kaya / 3/21/2014Haklısınız..kimseye bir zararı olmadığı gibi bu şarap turizminin şarap üreticilerine de pek çok yarar sağlayacaktır..hem de önemli yararlar..
Mesaj Gönder
© 2010 keyifnotlari.com Tüm hakları saklıdır.

...Bİ AKSİLİK OLMAZSA YENİLENİYORUZ!!!..... ÇALIŞMALARIMIZ BİRAZ KEYFİ İLERLEDİĞİ İÇİN DE ÇOK YAKINDA DEĞİL, daha yakında geleceğiz......iSTERSENİZ TEKRAR GELİN... YA DA BEN ne olur ne olmaz BİR ESKİ SİTEYE BAKIP ÇIKAYIM DİYORSANIZ, buyrun keyfiniz bol olsun........ Yemek, şarap kültürü üzerine yazı, değerlendirme ve yorumların olduğu bir içeriğe sahip enogastronomi sitesidir.

Burada yer alan yazılar, değerlendirmeler ve yorumlar hiçbir markanın reklamına,tanıtımına yönelik değildir. Hiç kimseyi alkole özendirmeyi amaçlamaz. Yaşam biçimimiz olan yemek ve şarap kültürü üzerine özgürce düşüncelerimizi paylaştığımız enogastronomi düşünce platformdur.

Unutmayın ki: Bütün faydalı şeyler gibi alkollü içeceklerde fazla tüketildiğinde insan sağlığına zararlı olabilir.

alkol dostunuz değildir.
şarap tadımı ve tadım notları, şarap yorumları
Sosyal güvenlik uzmanı burak gençcan caddeköy pasta cafe küçükbakkalköy