Şarap Deneme Evleri

Şarap Deneme Evleri

Bugün ülkemizde ne yazık ki neredeyse şarap demenin bile yasak olduğu günleri yaşıyoruz. Televizyonlarda şarap kadehlerinin üzeri buzlanır hale geldi. Tek şarap dergimiz Gusto kapatılalı 5 yıldan fazla olmuş

. Şarap üreticileri kendi yaptıkları şarabını resmi bile yayınlayamıyor. Hiçbir şekilde reklam yapamıyorlar. Bayramlar da seyranlarda birbirimize şarap hediye etme geleneğini unutmak üzereyiz. Şaraba şarap demekten korkar hale geldik. Ama her şeye rağmen şarabını tutkulu insanları fermente üzüm suyunun peşinde hayatlarını zenginleştirmeyi sürdürüyorlar. Ama Cumhuriyeti ilk yıllarında Şarap Deneme Evleri’nin açılmış olması kulağa pek hoş geliyor. Peki tam olarak nedir şarap deneme evi?

Şarap Deneme Evi sözcüğünü ilk duyduğunuz da aklınızı tam olarak ne geliyor? Sanırım benim gibi çoğunuzun da aklına, kadeh kadeh farklı şarapları test edebileceğiniz,  wine barlar ya da şaraphaneler geliyordur. Adı üstünde şarap deneme evi.

Atatürk’ün Cumhuriyetin ilk yıllarındaki öncülüğü şarapçılık ve bağcılık Türkiye’de tekrar yaygınlaşmaya başlamış. Binlerce köylünün geçim kaynağı olan bağcılığının şarap üretimi ile desteklenmesine öncülük etmiştir. 1932 yılında kurulan İnhisarlar Umum Müdürlüğü, 1941 yılında Tekel Genel Müdürlüğü olarak çalışmalarını yürütür. İşte bu tekel dairesi, halkın sert içki rakıdan uzaklaştırıp daha çok şarap içmesi ve üretmesi için yurdun dört bir yanında Şarap Deneme Evleri kurulmasına sağlar.

Şarap Deneme Evleri bugün ki anlamada bildiğimi şarap üretim tesisleri, şarap fabrikalarıdır. Elâzığ, Çorum, Tokat,Tekirdağ, Urfa, Yozgat, Gaziantep… gibi bağcılığın yaygın olduğu şehirlerimize kurulan Şarap Deneme Evleri’nde Fransa’da gelen şarap uzmanları tarafında bölgede yetişen Türk üzümlerinde farklı şaraplar denemiştir. Ş

arap kültürü ve yerel üzümlerimizden şarap yapına büyük katkılar sağlamıştır.

Şarap Deneme Evleri, benim aklıma ilk anda şarap içme, farklı şarapları denemeyi çağrıştırsa da birçoğu bugün ne yazık ki unutulmuş, kapatılmış ilk şarap fabrikalarımızın adıdır. Ki bu deneme şarap yapımları sayesindedir ki bugün öküzgözü, boğazkere, narince, emir başta birçok şaraplık üzümümüzün şarap yolcuğu devam ediyor.

kadehinizden sevdiğiniz şarap eksik olmasın...

10/30/2019
Mesaj Gönder
© 2010 keyifnotlari.com Tüm hakları saklıdır.

...Bİ AKSİLİK OLMAZSA YENİLENİYORUZ!!!..... ÇALIŞMALARIMIZ BİRAZ KEYFİ İLERLEDİĞİ İÇİN DE ÇOK YAKINDA DEĞİL, daha yakında geleceğiz......iSTERSENİZ TEKRAR GELİN... YA DA BEN ne olur ne olmaz BİR ESKİ SİTEYE BAKIP ÇIKAYIM DİYORSANIZ, buyrun keyfiniz bol olsun........ Yemek, şarap kültürü üzerine yazı, değerlendirme ve yorumların olduğu bir içeriğe sahip enogastronomi sitesidir.

Burada yer alan yazılar, değerlendirmeler ve yorumlar hiçbir markanın reklamına,tanıtımına yönelik değildir. Hiç kimseyi alkole özendirmeyi amaçlamaz. Yaşam biçimimiz olan yemek ve şarap kültürü üzerine özgürce düşüncelerimizi paylaştığımız enogastronomi düşünce platformdur.

Unutmayın ki: Bütün faydalı şeyler gibi alkollü içeceklerde fazla tüketildiğinde insan sağlığına zararlı olabilir.

alkol dostunuz değildir.
şarap tadımı ve tadım notları, şarap yorumları
Sosyal güvenlik uzmanı burak gençcan caddeköy pasta cafe küçükbakkalköy