Hayatımda Hiç Türk Şarabı Tatmadım

Hayatımda Hiç Türk Şarabı Tatmadım

 Geçtiğimiz günlerde Almanya’nın Köln şehrinde gerçekleşen KölnWein 2017’de, ilk defa bir şarap fuarında katılımcı olmanın heyecanını yaşadık. Tam da 1 Nisan günü adeta 1 Nisan şakası gibi, birinci gün Türk Şarapları Masamızı ziyarete gelen Alman şarap severlerden en çok duyduğumuz cümle “Hayatımda hiç Türk şarabı tatmadım /içmedim/bilmiyorum.” oldu. 
Dünyanın ilk şarap yapılan üzümleriyle tanışın!” sloganımız ve Hititli garsonlarımızın şarapları kaselerde sunduğu afişimiz ve reklamlarımız fazlaca amacına ulaşmış, 2 gün boyunca yaklaşık 1500 şarap severi Türk Şarapları Masası’na konuk etmemize yardımcı olmuş oldu.
 
Alman şarap severlerin tadım alışkanlıklarını da analiz etmeye çalıştığımız bu organizasyonda, neredeyse masamıza uğrayan tüm katılımcıların mini kitapçığımızı okuyup oradan şarap seçtiklerini gözlemledik. Yani Alman şarap severler okuyor! Beğendikleri şarapları kitapçıktan göstererek istiyor ve unutmamak ve karıştırmamak içinde kitapçık üzerinde işaretliyorlar. Son derece seçiciler ve bardaklarına çok az şarap alıp, çok az tükürme kovasını kullanıyorlar. O kadar tutumlular ki kadehlerini temizlemek için kullandıkları suları da ziyan etmeyip içiyorlar.
 
KölnWein 2017’in birinci gün daha genç ve Türk şarabını neredeyse hiç tatmamış/bilmeyen şarap severler konuğumuz olurken, fuarın ikinci günü yaş ortalaması biraz daha yüksek ve daha önce Türkiye’yi ziyaret etmiş olan Alman şarap severleri ağırladık. “Merhaba!”, “Hoş geldiniz!” ve “Şerefe! sözcükleriyle masamızı ziyaret ettiler. Şaraplarımızı tattılar. Özellikle yaşlı bir çiftin, yıllar önce Türkiye’de içtikleri ve sevdiklerini söyledikleri Yakut’un www. weinatolien.de ‘de olduğunu öğrendiklerindeki mutlulukları görülmeye değerdi.
 
KölnWein 2017 fuar organizasyonu sorumlusu Sayın Vincenz S.Weber masamıza gelerek tüm şaraplarımızı tattmasından ve sonrasında sürekli arkadaşlarını da tatmaları için masamıza yönlendirmesinden de büyük keyif aldık doğrusu. Vincenz S. Weber’in bu yıl ilk defa çok sayıda Türk katılımcının fuar bileti aldığını söylemesi ve yaklaşık 50 kişiyi bulan Almanya’da yaşayan Türk ziyaretçilerimizle de şaraplarımız tattık, Türkiye üzerine bazen keyifli bazen hüzünlü sohbetler ettik. 
 
Üreticilerimizde Doluca'dan Aysun Hanım ve Cüneyt Bey'i, Kavaklıdere'den Faruk Bey'i Kölnwein 2017’de görmekten de mutlu olduk. Bu vesileyle Kayra, Doluca, Kavaklıdere, Pamukkale ve Suvla’ya gösterdikleri işbirliği için tekrardan teşekkür ederiz.
 
Benim gibi Türk şaraplarına, Türk üzümlerine tutkulu birinin bu başlığı atmasının tuhaf olduğunun farkındayım... Ama bu cümleyi çok söyleyen Alman şarap severlerin etkisiyle KölnWeinn 2017 izlenimlerini böyle yazmak istedim. Bu arada neredeyse oturmaya, öğle yemeğine hiç zaman ayıramayıp sürekli Türk üzümlerini, Türk şaraplarını bıkmadan usanmadan anlatan sevgili Evren Tonguç’a çok teşekkür ediyorum. Böylesine şaraba tutkulu bir arkadaşla yola çıkıyor olmak, bizim için büyük bir kazanç.
 
Milyonlarca Alman şarap severinin de kadehinde bir Türk üzümünün, bir Türk şarabının olması dileğiyle...
 

4/11/2017
Tahsin Hasan / 9/28/2017Çok teşekkür ederiz... Sizlerle tanışmaktan mutlu olduk... Seneye de fuara gelecek misiniz?
Mesaj Gönder
© 2010 keyifnotlari.com Tüm hakları saklıdır.

...Bİ AKSİLİK OLMAZSA YENİLENİYORUZ!!!..... ÇALIŞMALARIMIZ BİRAZ KEYFİ İLERLEDİĞİ İÇİN DE ÇOK YAKINDA DEĞİL, daha yakında geleceğiz......iSTERSENİZ TEKRAR GELİN... YA DA BEN ne olur ne olmaz BİR ESKİ SİTEYE BAKIP ÇIKAYIM DİYORSANIZ, buyrun keyfiniz bol olsun........ Yemek, şarap kültürü üzerine yazı, değerlendirme ve yorumların olduğu bir içeriğe sahip enogastronomi sitesidir.

Burada yer alan yazılar, değerlendirmeler ve yorumlar hiçbir markanın reklamına,tanıtımına yönelik değildir. Hiç kimseyi alkole özendirmeyi amaçlamaz. Yaşam biçimimiz olan yemek ve şarap kültürü üzerine özgürce düşüncelerimizi paylaştığımız enogastronomi düşünce platformdur.

Unutmayın ki: Bütün faydalı şeyler gibi alkollü içeceklerde fazla tüketildiğinde insan sağlığına zararlı olabilir.

alkol dostunuz değildir.
şarap tadımı ve tadım notları, şarap yorumları
Sosyal güvenlik uzmanı burak gençcan caddeköy pasta cafe küçükbakkalköy