Büyülübağlar 10 yaşında…

Büyülübağlar 10 yaşında…

2005 yılında Avşa Adası’nda şişedeki yolculuğuna başlayan Büyülübağ bugünlerde 10 yaşını kutluyor… Uzun yıllar sofralık şaraplarıyla bildiğimiz Avşa Adası, Büyülübağ Şaraplarıyla daha bir güzel, daha bir keyifli… Daha bir büyülü geliyor… Geçen zamanda her geçen gün çıtayı yükselten ve kaliteli şaraplar yapmayan özen gösteren, başta Alp Törüner olmak üzeri Büyülübağ ailesini, yaptıkları ve yapacakları güzel şaraplar için  teşekkür ediyorum… 
 
Geçtiğimiz günlerde Alp Törüner ile hem Türkiye’nin Keyifli Şişeleri Teşekkür Ödülümüz vermek hem de Büyülübağ’ın 10. Yılını konuşmak için Kanyon Escale’de keyifli bir öyle yemeğinde buluştuk. 
 
Büyülübağ, Türkiye’de Cabernet Sauvignon üzümüyle iyi bir çıkış yakaladı. Benim için unutulmaz olan ve üzerine şiir yazdığım, efsane siyah etiketli Büyülübağ Cabernet Sauvignon 2005.İlk tattığım Büyülübağ olmasından mıdır bilmem? Ama bendeki yeri hep farklı... İlk üzümlerini anlaşmalı Çeşme Bağları’ndan alan Büyülübağ, bugünde aynı bağ ile çalışmaya devam ederken, Avşa Adası’nda da kendi Büyülübağlar’ını kurmaya, büyütmeye devam ediyor… Bugün bu sayede Avşa Adası’nın özel üzümü olan Ada Karası şarap olarak kadehlerimizde olmaya devam ediyor… Yüzyıllardır şarap yapılan Ada Karası üzümünün doğal özelliklerini, en saf haliyle bizi buluşturacak, Avşa’nın yaşlı bağlarından gelecek; özel tek bağ şarabıda bekliyorum doğrusu…Üzümün saf halini yansıtan üst düzey birkaç bin şişe… Neden olmasın?
 
Keyif Notları yazarlarıyla yaptığımız Büyülübağ Cabernet Sauvignon dikey tadımına, Türk şarap tarihimizin özel projelerinden, Büyülübağ Vedat Milor serisine kadar uzan keyif sohbetimizde masanın yıldızı ise Büyülübağ’ın 10 yaş kutlaması olarak yaptığı ve sınırla sayıda ürettiği Avşa Adası Cabernet Sauvignon üzümlerinden yapılan Hedone Cabernet Sauvignon 2013 oldu. 2013 Avşa Ada'sında kurak bir yıl olmuş.Büyülübağ’ın Avşa Adası’na 2003 yılında diktiği Cabernet Sauvignon üzümlerinden tek parselden gelen bir tek bağ şarabı. Kendi mayasıyla fermanta olmuş.Malolaktik fermantasyonunu da fıçıda yaşayan şarap, 14 ay  Fransız meşe fıçılarda dinlenmiş… Durultma işleme uygulanmamış hafif bir filtreme sonrası  sadece 2336 şişe üretilmiş. Kurak geçen bir yılın mahsülü...
 
Alp bey ile konuşurken anlıyorum ki Hedone’nin etiketinin de keyifli bir hikâyesi var... Hayatımızın vaz geçilmezlerinden olan sosyal medya uygulamalarından gün yüzüne çıkmış bir etiket hikâyesi... İzmir’den tanıdığım iyi bir şarap sever olan sevgili Argun Tanrıverdi, İnstagram üzerinde zaman zaman keyifli çizimlerini paylaşıyor… Ben de keyifle takip edenlerdim... Benim gibi bu çizimleri tekip eden, beğenen Alp Törüner’de, Argun Tanrıverdi instagram üzerinden iletişime geçerek Hedone etiketini tasarlamasını istiyor… Uzun süren keyifli yazışmalar sonucunda Hedone etiketi ortaya çıkıyor… Hikâyenin ilk ilginç yanı ise Alp Törüner ve sevgili Argun'un bugüne kadar hiç karşılaşmamışlar olmaları… Kim bilir belki zamanın ilerleyen dilimlerinde bu ikiliyle Hedone 2013 etrafında buluşuruz... İnstagram  paylaşımlarında doğan Hedone etiketde Argun Tanrıverdi ve Alp Törüner'i birlikte  güzel hikâye imza attığı için kutluyorum.  
 
Bu vesileyle uzun yıllardır üzerinde çalıştığı Mahzendeki Şiirler,Düşler Mahzeni gibi isimlerin etrafında gezindiğim kitap dosyamdan, Büyülübağ Cabernet Sauvignon 2005 için yazdığım bir şiirimi de gün yüzüne çıkarıp paylaşmak isterim…Görünen o ki sevdiğim şaraplara şiirler yazdığım kitabımın adı sanırım Sevgilim, Şarabın Tadını Sakın Unutma olacak…
 
Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada kadehinizden sevdiğiniz bir Büyülübağ eksik olmasın…
 
 
Büyülübağ Cabernet Sauvignon 2005
Avşa Adası Türkiye

her şey kendiliğinde dökülüyor içime
gözlerim suskun
gözlerin yorgun
öylece bakınıyorum yalnızlığıma
nazikçe akıyor damarlarımdaki kan
büyülü ruhunu tutup kendime çekiyorum
gri yaldızlı siyah bir şişenin içinde
tanenleri terbiye edilmiş üzümler geliyor
ellerim şaşkın
ellerin yakın
dudaklarımla veriyorum ilk yudumu dudaklarına
dudaklarından sızıyor böğürtlen kızılı siyah kanım
önce boynuna iniyorum 
bir yerçekimi ürpertisi giriyor içime
tenim ateş
tenin su
ince bir derinlikte kısa zamanda olgunlaşıyor tatlı acı
toprak altından gelen bir tutam rutubet 
meşeye yaslanan sırtında sedir izleri
bacaklarım gergin
bacakların kısrak
herkes kendiliğinde dökülüyor içine

 
 
 
2/29/2016
Mesaj Gönder
© 2010 keyifnotlari.com Tüm hakları saklıdır.

...Bİ AKSİLİK OLMAZSA YENİLENİYORUZ!!!..... ÇALIŞMALARIMIZ BİRAZ KEYFİ İLERLEDİĞİ İÇİN DE ÇOK YAKINDA DEĞİL, daha yakında geleceğiz......iSTERSENİZ TEKRAR GELİN... YA DA BEN ne olur ne olmaz BİR ESKİ SİTEYE BAKIP ÇIKAYIM DİYORSANIZ, buyrun keyfiniz bol olsun........ Yemek, şarap kültürü üzerine yazı, değerlendirme ve yorumların olduğu bir içeriğe sahip enogastronomi sitesidir.

Burada yer alan yazılar, değerlendirmeler ve yorumlar hiçbir markanın reklamına,tanıtımına yönelik değildir. Hiç kimseyi alkole özendirmeyi amaçlamaz. Yaşam biçimimiz olan yemek ve şarap kültürü üzerine özgürce düşüncelerimizi paylaştığımız enogastronomi düşünce platformdur.

Unutmayın ki: Bütün faydalı şeyler gibi alkollü içeceklerde fazla tüketildiğinde insan sağlığına zararlı olabilir.

alkol dostunuz değildir.
şarap tadımı ve tadım notları, şarap yorumları
Sosyal güvenlik uzmanı burak gençcan caddeköy pasta cafe küçükbakkalköy