Dr.Gürcan Vuraltadimyazisohbet
yazi
Mavi Agave Adına: TequilaMavi Agave Adına: Tequila Tequila Meksika'da sek ve tek (neat) , çoğu zaman da tek bir kerede (shut) içilir. Bu shut bardaklara Caballito yani 'tay' adı verilir. Kimi eyaletlerdeyse tatlı-ekşi-baharatlı aromalı portakal-domates-biber suyundan oluşan bir kombinasyon olan Sangrita ile içilir. Bu Şaraplara Şuppiluliuma Bile Şaşırırdı!!Bu Şaraplara Şuppiluliuma Bile Şaşırırdı!! Antakya Topboğazı mevkiinde Abut Abdo ile birlikte bağdayız. Yazımızın girişindeki sözleri söyleyen. Düzenli ve tek kollu Guyot budanmış asmalar tellere sarılmışlar sıkı sıkı. Varyeteller Cabernet Sauvignon, Syrah, Sangiovese, Malbec, Öküzgözü, Boğazkere, Sauvignon Blanc ve tabi Barburi Muscadet:Metal Rock Gibi Sert Bir BeyazMuscadet:Metal Rock Gibi Sert Bir Beyaz Bu bölgenin üzümü Muscadet'dir. Nam-ı diğer Melon de Burgogne. Burgonya'dan 17. yüzyılda buraya göç etmiş ve yeni yerini sevmiştir. Hollandalı tüccarların bu üzümü eau de vie yapmak üzere bu bölgeye getirdikleri de söylenir. Cennetin Dört Atlısı ve Bourgogne KraliçesiCennetin Dört Atlısı ve Bourgogne Kraliçesi İnsan beyninin uçsuz bucaksız yani sınırsız evreninde duygular, düşünceler, anılar, tatlar, keyifler giderek hızlanan bir hortum gibi önce içine alır sizi, ardından bilmediğiniz yıldızlara doğru savurur. İçinde özgür atlar koşturur ve yaratıcılığın sınırı yok diye haykırırlar Osman Tokat AnısınaOsman Tokat Anısına Osman'ı yeni tanımıştım ve henüz bir samimiyetimiz yoktu. Dostlarımla birlikte toplam 4 çift için Toscana seyahati hazırlamaya çalışıyordum. Tadımlar için ondan yardım istedim. Olağanüstü desteğiyle seyahate kazandırdıkları katılan dostlarımın nezdinde kredimi tavan yaptı. TüürüüüfçüTüürüüüfçü Olacak şey değil ama ne bileyim hep hayal etmişimdir. Hani çocukluğumuzda elinde süt güğümü ile gelen köylü teyzeden annemin süt alması gibi. Çeyrek, yarım ve litrelik ölçekleri ile istenilen miktarı ölçer verirdi. Annem yoğurt yapar, muhallebi hazırlardı o sütle. RekondoRekondo Tatlılara geçmeden önce Martin bizi kava davet ediyor. Merdivenlerden aşağıya iniyor ve tüm otoparkın altına oyularak inşa edilmiş devasa kavın koridorları içinde dolaşmaya başlıyoruz. Kendi Halinde Bir Toscana Rehberi 3Kendi Halinde Bir Toscana Rehberi 3 Siena’dan erken ayrılıyoruz. Tüm randevuları önceden yapılmış dolu dolu bir gün bekliyor bizi. Bolgheri’ye gidiyoruz. Ünlü Super Tuscan’ların üretildiği ‘terrior’a yani. Kendi Halinde Bir Toscana Rehberi 2Kendi Halinde Bir Toscana Rehberi 2 Brunello uzun bir maserasyonu takiben fermantasyon ve geleneklere göre 3 yıl büyük Sloven fıçılarda (botte) dinlendirilir. Fransız meşe fıçıdan vanilya etkisini alan üreticiler olduğu gibi kısa bir süre barikte tutup .... Kendi Halinde Bir Toscana Rehberi 1Kendi Halinde Bir Toscana Rehberi 1 Artık yola çıkmalıyız. Hedefimizde dünya mirası listesine alınmış, bir dönem aristokrat aileler arasında bizimki daha uzun yarışması nedeniyle yapılmış uzun kuleleri ile pitoresk kasaba San Gimignano var
4 3 2 1
tadim
Usca Sonnet Grenache 2012
Parlak, pembe renkte, hafif mor röfleler içeriyor, temiz görünümde. Burunda çilek, vişne, franbuazı takiben kayısı, şeftali aromaları nihayetinde mantar ve orman tabanı ile sonlanıyor. Damakta asit yüksek, hafif yağlımsı, orta gövdeli ve orta bitişli iyi bir roze.
88.05/21/2014
Usca Sonnet Bornova Misketi 2013
Parlak, açık saman sarısı, temiz görünümde. Burun muhteşem. Başlangıçta bal, ıhlamur, ardından gül ve takiben limon, ayva, armut, akasya ve turunçgiller. Parfüm gibi. Damakta belirgin asidite ile canlı, orta gövdeli, orta bitişli son derece keyifli bir şarap.
90.05/21/2014
Chamlija Riesling 2013
Filtre edilmemiş, beyaza yakın renkte, hafif somon röfleler var. Burun son derece aromatik. Şarap havalandıkça değişerek beyaz çiçek, yeşil elma, kayısı, şeftali kombinasyonu, geriden hafif bal, gül ve pamuk şeker aromaları arasında dans ediyor. Damakta asidite önde, gövde hafif, bitiş orta, sonunda belli belirsiz bir acımsılık alınıyor.  
85.05/21/2014
Pamukkale L 2011
Açık sarı renkli, parlak temiz görünümlü. İlk burunda ıhlamur, beyaz kayısı, 2.burunda kırmızı elma, bal, mandalina öncülüğünde turunçgil ve ayva aromalarını takiben vanilya alınıyor. Damakta orta-güçlü gövdeli, misket limonu dokunuşları ile giden, asit ve  alkolü dengeli, zarif, nispeten uzun bitişi ile çekici bir şarap.
93.02/13/2013
Pamukkkale L  2009
Açık bordo renkli, parlak temiz görünümlü. İlk burunda nar, erik, meyan kökü, 2.burunda okaliptus, siyah kiraz, nane ve çilek aromalarını takiben deri, toprak ve hafif vanilya alınıyor. Damakta orta-güçlü gövdeli, biber, trüf ve böğürtlen dokunuşları ile giden güçlü tanenlerini karşılayan nispeten yüksek tutulmuş asit ve onu dengeleyen %14,5’luk alkolü ile şarap ‘ben iddialıyım, istersen beni yıllarca saklayabilirsin’ diyor. Sayılan tüm güçlü özelliklerine karşın yine de son derece zarif, ipeksi kalabilmeyi başarmış L’nin bitişi oldukça uzun.
991/16/2013
Purple Angel 2010
Koyu mor-kırmızı renkli, parlak görünümlü, burunda kırmızı orman meyveleri, puro, kuşüzümü, baharat, siyah çikolata, karadut ve siyah erik ve geriden hafif füme tonlarla giden, damakta olgun, dengeli, nispeten güçlü gövdeli, kompleks, yumuşak tanenlerinin ağzı doldurduğu, beklenmedik ölçüde uzun bitişli ekzotik bir şarap.
94.011/20/2012
Montes Folly 2010
Koyu yakut renkli, parlak görünümlü, burunda böğürtlen, tütün, baharat, yabanmersini, çikolata ve siyah erik aromaları, damakta dengeli, güçlü gövdeli, kompleks, güçlü tanenlerine karşın ipeksi bir yumuşaklığa ulaşmış, bitişi oldukça uzun mükemmel bir syrah.
97.011/20/2012
Chateau Laroque 1999
%13,5 alkollü, St-Emilion Grand Cru Classe, kahve-tuğla renkli çizgiler izlenen açık yakut renkli, parlak temiz görünümlü şarap açıldıktan sonra 1 saat karafta dinlendirildi, şişede az miktarda partiküller görüldü. Burunda önceleri kapalı iken her beş on dakikada bir değişerek açıldı. Önce topraksı tonlar, orman tabanı, zeytin salamurası, ardından kuru incir, kuru erik, tütün, deri, çikolata ve trüf mantarı belirginleşti. Damakta dengeli, ince, zarif, orta gövdeli, bitişi orta uzunlukta klasik bir St-Emilion’du.
9010/19/2012
Pamukkale Anfora Shiraz Rezerve 2009
Parlak, temiz, hafif açık yakut renkli, burunda baharat, karabiber, tütün, yaban mersini, böğürtlen, topraksı tonlar, mürdüm eriği, vanilya ve kakaoaromaları, damakta yüksek asit ve alkolü dengelemeye çalışan tanenler ile nispeten hafif orta gövdeli, ince, zarif, oldukça uzun bitişli, fiyat kalite dengesi açısından mükemmele yakın bir shiraz.
84.010/15/2012
Chateau de Beaucastel  Blanc Cuvee Vieilles Vignes Roussanne 2010
İnce turuncu röfleler içeren nispeten altınsı sarı renkte, parlak temiz görünümde. Burunda önce olgun meyveler,kayısı, ayva, ananms ardından geriden öne çıkan gül ve elma ve nihayetinde narenciye tuşları ile tam bir senfoni.Damakta kadifemsi, yağlı, zengin, egzotik meyveler yanı sıra çay ve ıhlamur dokunuşları ile zenginleşen, Malolaktik fermantasyonla yuvarlatılmış ancak asit alkol dengesi mükemmel ve uzun bitişli müthiş bir beyaz.
99.02/16/2012
Domaine de Cristia  Vieilles Vignes 2009
Koyu bordo, parlak renkli. Ön burunda karamel, karabiber, vişne ardından kiraz ve siyah erik tonları ile giden, damakta güçlü gövdesine karşın son derece dengeli, nispeten uzun bitişli kompleks bir şarap
97.02/16/2012
Urla Tempus 2010
Koyu bordo renkli, parlak temiz görünümlü, burun çok zengin. Önde tütün, kakao, siyah çikolata, ardından vanilya ve takiben frenk üzümü, kiraz, siyah erik, geriden böğürtlen, karadut ile belli belirsiz yeşil biber aromaları alınan, damakta yüksek alkolü dengeleyen asit ve genç yaşına karşın sivri olmayan tanenler ile son derece dengeli, orta-güçlü gövdeli ve bir o kadar zarif şarap.
95.012/10/2011
Chateau Smith Haut Lafitte 2005
Koyu bordo renkli, temiz parlak görünümlü, burunda kus üzümü, kahve, vanilya, böğürtlen, çikolata yanisira tütsü-deri gibi animal ve kereviz-lahana gibi vejetal tonlar içeren aromalar, damakta orta gövdeli, nispeten kisa-orta bitişli, dengeli ancak güçlü değil zarif bordo arzulanirken bir anlamda  küçük kurulmus bir sarap.
87.010/27/2011
Veglio Barolo 2007
Koyu yakut siyah-mor röfleli, canlı, parlak renkli, burunda siyah erik, karabiber, topraksı tonlar, mantar ardından böğürtlen, katran ve derinde gül aromalı, damakta %14 gibi yüksek bir alkolü, asidite ve tanen ile dengelemiş, genç yaşına karşın içim olgunluğunda, orta gövdeli ve nispeten orta uzunlukta bitişli sevimli ve rahat içimli bir İtalyan.
89.07/14/2011
Saperavi-Merlot 2007
Koyu-mor yakut renkli, burunda böğürtlen, yabanmersini, siyah erik, çay, sedir ağacı, yeşil biber aromaları, damakta gövdeli, oldukça dengeli, orta sonunda hafif acımsı bitişli, tanenleri hafif sivri bu şarap 1-2 yıl içinde matürasyonunu tamamlayarak mükemmel içim olgunluğuna erişecek.
78.07/4/2011
Pax Mey 2004
Saman sarısı, parlak, berrak, temiz görünümlü, burunda limon, yeşil biber, ananas, mango aromaları özellikli, damakta dengeli, orta gövdeli ve orta uzunlukta bitişli neşeli, yaz akşamları iyice serinletilerek aperitif ya da deniz mahsülleri ile keyifle içilecek bir şarap.
78.06/5/2011
Kavaklıdere Selection Öküzgözü Boğazkere 1997
Înce kahverengi rimler gösteren yakut renkli, parlaklığını korumuş, burunda önce topraksı tonlar, mantar, kuru ağaç kabuğu ardından kuru meyve, kırmızı meyve pestilleri, ceviz aromaları hissedilen, damakta halen diri, dengeli, orta gövdeli, orta bitişli bir prestij ürünü. Türk şarapçılığının son yıllarda yaptığı mükemmel atılımlardan sıkça bahsedilirken 14 yıl öncesinden gelen bu kalitede ayakta kalabilmiş şaraplarımızın var olabildiği unutulmamalı.
86.06/3/2011
Château Doisy Daëne 2000
Koyu altın sarısı renkli, temiz görünümlü, burunda çok hoş portakal çiçeği, mandalina, ıhlamur, vanilya, limon ardından vejetal tonlar, hatta iyot ve füme aromaları alınan, damakta dengeli, orta-tam gövdeli ve orta uzunlukta bitişli bir şarap. Yağlı ağır peynirler, kuru meyve pestilleri ve yüksek kakaolu çikolata ile öneririm.
92.05/29/2011
Chateau Coutet 2003
Açık saman sarısı renkli, temiz görünümlü, burunda kuru üzüm, yasemin, limon, portakal kabuğu, ıhlamur, vanilya, çay, bal, beyaz kavun aromaları alınan, damakta dengeli, orta gövdeli ve orta-uzun bitişli çok sevimli bir şarap. Aperatif olarak kuru üzüm ve soğutulmuş taze badem ile öneririm.
91.05/29/2011
Château d Yquem 2003
Koyu altın sarısı renkli, berrak parıltılı, burunda sırası ile bal, ıhlamur, akasya, badem, vanilya, tütün, limon, kızarmış ekmek ve gülün birbirini örtmeyen adeta senfonik uyum içindeki aromaları alınan, damakta inanılmaz dengeli, tam gövdeli ve uzun bitişli bir büyük şarap. Kısaca bir denge örneği, harikası.
98.05/29/2011
Kayra Vintage Öküzgözü 2007
yoğun koyu bordo renkli, sınırlı filtre edilmiş, parlak canlı görünümlü, burunda çok zengin; siyah kiraz, böğürtlen, mürdüm eriği, tütün, kahve, kakao, taze kaymak, vanilya aromaları, damakta gövdeli, dengeli, orta-uzun bitişli, yüksek alkolüne karşın ipeksi zarafette bir şarap.
95.05/3/2011
Büyülübağ Cabernet Sauvignon 2006
Temiz, parlak, yakut renkli, burunda böğürtlen, ekşi (rum) karadutu, yeşil biber, mürdüm erik, kakao, sebze tonları geriden topraksı tonlar ve mantar içeren aromalar, damakta orta gövdeli, dengeli orta bitişli fiyat kalite dengesi mükemmel bu şarabı hiç dövülmemiş Kilyos kekiği ile harmanlanarak kömür ızgarada az pişirilmiş kuzu pirzola ile öneririm.
84.05/3/2011
Vina Sastre Pesus 2006
Elli yaş üzeri bağların Sastre'de Pedro ve Jesus seleksiyonu üzümlerinden yapılmış neredeyse koyu mora yakın bordo görünümlü, sınırlı filtrelenmiş, burunda sırasıyla kakao, kahve, kuru meyve, meyankökü, kekik, sandal ağacı, iyot, animal ve sebze tonları, vanilya aromaları ile giden, damakta yuvarlak, entegre, uzun bitişli ve güçlü gövdesine rağmen zarif kalabilmiş bir şarap.
97.04/28/2011
Urlice Cabernet Sauvignon 2009
Parlak yakut renkli, burunda böğürtlen, siyah kiraz yanı sıra kuru kırmızı meyve ve pestil aromaları ardından yeşil ve karabiber, damakta dengeli, güçlü gövdeli orta uzunlukta bir şarap. Kuru özütlerden öylesine zengin ki içerken çiğneme refleksi uyandırıyor. Ne Fransız ne yeni dünya tipik güney Italya şarabı tarzında. Puglia'nın Negroamaro ağırlıklı kupajları ayarında. 2-3 yıl içinde formunun zirvesinde olacak. Muhteşem yemeklerimizden biri olan kuzu tandır ile öneriyorum.
89.04/14/2011
Urla Symposium 2009
Parlak saman sarısı renkli, temiz görünümlü, burunda limon, yeşil elma, armut, kokulu beyaz şeftali, kayısı aromalı, damakta dolgun, hafif asitli, uzun bitişli bu dömisek şarap hemen bağına göre Güney batısındaki misketleriyle meşhur Samos adasının Vin Doux ya da Nectar'ları ayarında. İyi bir Küba purosu ile öneririm. Alkol %14.5
92.04/3/2011
Sevilen İsabey Chardonnay 2010
Açık parlak sarı renkli, burunda limon,yeşil ekşi elma,mango, muz,mermer, damakta yüksek asit ve onu nispeten dengeleyen alkol alınan kabuklu deniz ürünleri ile uyumlu bir şarap.
83.03/24/2011
Nodus Shiraz 2009
Siyaha yakın Koyu yakut renkli burunda karabiber kiraz baharat puro badem vanilya böğürtlen ve kakao aromaları ile zengin, damakta gövdeli genç yaşına karşın yuvarlak dengeli ve orta-uzun bitişli bu şarap güçlü peynirlere ve her türlü et yemeklerine eşlik edecek kapasitede. %13.5 alkol.
90.03/24/2011
Urla Nero D'avola, Urla Karası 2010
Açık yakut renkli, burunda vişne, biber,nane,okaliptus aromalı, damakta yüksek asitli, sevimli, orta uzunluktaki bu şarabı ançuezli Napolitan bir pizza ya da domates soslu bir makarna ile öneririm.
84.03/24/2011
Tommasi Viticoltori Fiorato 2008
. Koyu yakut renkli, parlak görünümlü, burunda kuru kırmızı meyveler, kakao, siyah çikolata, tütün, damakta zengin, gövdeli, dengeli bu şarabı yemekten sonra dut kurusu, kurutulmuş kaysı ve siyah çikolata ile öneririm.
79.03/10/2011
Kavaklıdere Selection Öküzgözü Boğazkere 1997
Hafif tuğla renkli rimler içeren ancak hala parlak canlı renkte Burunda hoş bir kiraz, vişne aromasıardından topraksı tonlar, Damakta orta gövdeli, halen tanen ve asit korunmuş, dengeli bir kırmızı. Izgara kuzu külleme ile mükemmel uyumlu.
87.03/3/2011
Masi Toar 1997
Tuğla rengi, hafif opak görünümlü, burunda siyah dut, kiraz, siyah erik, topraksı tonlar, ağızda orta gövdeli, dengeli, orta bitişli bir şarap. Pesto soslu güzel bir makarna ile olağan üstü uyumluydu.
88.02/27/2011
Ayala Champagne Brut Majeur
Ya aşık olursunuz ya nefret edersiniz cinsinden bir şampanya. İnce ve uzun süreli hava kabarcıklarının dansında burunda kızarmış ekmek, kaymak, yanık süt, vanilya, füme tonlar, ağızda neşeli limonsu gevrek, güçlü nefis bir şampanya. Sarhoş çilek (milföy üzerinde taze lor, şeker ve viski ile karamelize çilek üzerinde minik nane) ve keçi peyniri sürülerek fırında gevrek hale getirilmiş taze defne yaprağı ile öneririm.
95.02/27/2011
Colome Torentes 2008
temiz, parlak, altın sarısı renkli, burunda ekzotik meyveler, portakal kabuğu, vanilya, bal aromalarından zengin, damakta yağlı, gövdeli, dengeli, neşeli, nispeten uzun bitişli bir şarap. Sarımsak ve tereyağlı kızarmış ekmek üstünde iri karides ve lor peyniri üzerinde somon ile öneriyorum.
86.02/27/2011
Buzbağ Rezerv 2004
Parlak, yakut renkli, burunda erik, böğürtlen, tütün,vanilya, vişne, nar aromaları, damakta diri, gövdeli, dengeli, orta-uzun bitişli 24 ay fıçıda dinlendirilmiş güçlü bir şarap. Türk mutfağının acı ve baharatlı et yemeklerinin altında ezilmeyecek nitelikte.
86.02/27/2011
Sarafin Cabernet Sauvignon 1999
Turuncu röfleler, koyu kiremit parlak renkli, burunda meyan kökü, kırmızı meyveler, deri tonları, kuş üzümü, yeşil biber, ağızda dengeli, orta gövdeli, yaşını mükemmel taşıyor, fıçıya ezdirilmemiş.
89.02/27/2011
Muscat De Beaumes De Venise 2004
%15 alkollü, parlak açık altın sarısı görünümde, burunda şeftali, kayısı, ekzotik Meyve aromalı, damakta akıcı, hafif-orta gövdeli, nispeten uzun bitişli, çikolata, pastalar ve ya yoğun aromalı güçlü paynirlerle uyumlu bir şarap.
89.01/28/2011
Chassagne Montrachetla Caniere 2008
%13 alkollü, altın sarısı temiz, parlak görünümde, burunda kaymak, krema, büsküvi, limon, armut, mango aromaları, ağızda tam gövdeli, yağlı, uzun bitişli, çok soğutulmadan (13-14 C) deniz mahsülleri ile öneririm.
93.01/26/2011
Château Cos d'Estournel 1999
Hafif kiremit röfleler içeren parlak açık yakut renkli görünümde, burunda kako, tütün, erik, yeşil biber, damakta entegre, uyumlu, dengeli, orta- gövdeli, orta uzunlukta keyifli bir şarap. Büryan kebabı ve yanında ‘Sızbal’ (Abhaz usulü erikli yoğurtlu bir sos) ile tattım, mükemmeldi (Teşekkürler Ahmet Aykut).
95.01/20/2011
I Sodi di San Niccolò 2003
Açık yakut renkli, parlak temiz görünümlü, Burunda elma, ayva, karabiber, bahartalar, kırmızı meyveler, geriden ve ardından domates, Ağızda kompleks, gayet dengeli, uzun bitişli, mükemmel bir sangiovese örneği. Her türlü sosla hazırlanmış makarnalar, füme etli pizzalar, ve güçlü parmasan peyniri ile Keyifle içilecektir.
94.01/20/2011
Ardito 2006
Koyu yakut, parlak temiz görünümlü, Burunda karabiber, böğürtlen, kahve, puro, bitter çikolata, hayvansı tonlar ve vanilya içeren aromalı, damakta tam bir gövde-güç gösterisi, halen genç, upuzun bitişli mükemmel bir şarap. Güçlü, ağır ızgara ve soslu etlerle iyi eşleşecektir.
96.01/20/2011
Chassagne Montrachet 2008
Altın sarısı temiz, parlak, burunda kaymak, krema, bisküvi, bal, limon, armut, mango aromaları geçidi, ağızda tam gövdeli, yağlı, asit abartısız, uzun bitişli, mükemmele yakın dengeli bir şarap. Çok soğutulmadan her türlü balık ve deniz kabukluları ile uyum sağlayacaktır. Ben Abhaz usulü Çerkez tavuğu ile eşleştirdim, mükemmeldi
94.01/10/2011
Ceretto Cabernet Langhe la Bernardina da Uve 1996
Yaşına karşın temiz, parlak yakut renkli, yaşlanma bulgusu yok gibi, burunda meyankökü, vişne, karabiber, deri tonları, petrol, is, ardından siyah kuşüzümü, kırmızı meyveler, ağızda dengeli, neredeyse tam gövdeli, orta uzunlukta bitişi olan ve daha 2-3 yıl gidebilecek bir şarap. Yağlı-aromalı peynirler, trüflü risotto, portwine soslu kuru incirle servis edilen tavuk ciğeri pate ile denedim, uyum mükemmeldi.
92.01/5/2011
Ochavico Oloroso
Açık amber renkli, temiz parlak görünümlü, burunda tuz, iyot, zeytin yaprağı, zeytin küspesi , badem, fındık, ceviz aromalı, damakta %19 alkolü mükemmel dengelemiş, nispeten ince, hafif –orta gövdeli, orta uzunlukta bir final İle sonlanan Sherry. Kalite fiyat dengesi mükemmel. Ançues (anchovies)’li deniz mahsüllü bir pizza ile hafif serinletilmiş olarak öneririm.
88.012/27/2010
© 2010 keyifnotlari.com Tüm hakları saklıdır.

...Bİ AKSİLİK OLMAZSA YENİLENİYORUZ!!!..... ÇALIŞMALARIMIZ BİRAZ KEYFİ İLERLEDİĞİ İÇİN DE ÇOK YAKINDA DEĞİL, daha yakında geleceğiz......iSTERSENİZ TEKRAR GELİN... YA DA BEN ne olur ne olmaz BİR ESKİ SİTEYE BAKIP ÇIKAYIM DİYORSANIZ, buyrun keyfiniz bol olsun........ Yemek, şarap kültürü üzerine yazı, değerlendirme ve yorumların olduğu bir içeriğe sahip enogastronomi sitesidir.

Burada yer alan yazılar, değerlendirmeler ve yorumlar hiçbir markanın reklamına,tanıtımına yönelik değildir. Hiç kimseyi alkole özendirmeyi amaçlamaz. Yaşam biçimimiz olan yemek ve şarap kültürü üzerine özgürce düşüncelerimizi paylaştığımız enogastronomi düşünce platformdur.

Unutmayın ki: Bütün faydalı şeyler gibi alkollü içeceklerde fazla tüketildiğinde insan sağlığına zararlı olabilir.

alkol dostunuz değildir.
şarap tadımı ve tadım notları, şarap yorumları
Sosyal güvenlik uzmanı burak gençcan caddeköy pasta cafe küçükbakkalköy