Ahmet Gökyazisohbet
tadim
Louis Jadot Vosne-Romanée 2007
Canlı ve parlak bordo görünümlü. Burunda çilek, olgun kiraz ve çiçeksi tonlar belirgin, çok hafifde olsa meşe dokunuşları kendini belli ediyor. Damakta,burunla uyumlu, ortanın biraz üzerinde bir gövdeye sahip, oldukça yumuşamış tanenleriyle kadifemsi bir yumuşaklıkta akıp gidiyor.Fazla güçlü değil zarfi ve dengeli bir şarap. Orta uzunlukta finalinde sonra geriye keyifli meyvemsi dokunuşlar kalıyor...
88.45/1/2012
Pamukkale Anfora Shiraz Rezerve 2005
Olgun vişne çürüğü renginde ve renk hafif açılmaya, kahverengiye dönmeye başlamış pastelsi bir görünümlü. İlk burunda biraz kapalı, sonra açılıyor, fıçı, toprak, olgun kırmızı erik ve baharatsi tonlar. Damak buruna yakın vanilya, meşe, tarçin kendini hissetiriyor. Oldukça yumuşak ve zarif bir tanen yapısına sahip damakta pastelsi dokunuşlar yumuşakca akıp gidiyor. Dengeli ve tam içim olgunluğunda, orta uzunluktaki finalinde olgun kırmızı erik tatları kalıyor. Bugünlerde keyifle yudumlanmalı..
90.64/20/2012
Sevilen 900 Petit Verdot 2007
Tam bir koyu bordo canlı ve berrak görünümü var. Burunda oldukce zengin belirgin olarak karabiber, tarçin, karanfil, toprak ve baharat dokunuşları var. Fıçı az da olsa gerilerden kendini hissettiriyor. Damak burunla uyumlu, biraz vanilya hisedilse de fazla baskın değil, hoş bir ahenk oluşturulmuş. Ortanın biraz üzerinde gövdeye yüksek alkol ve asittiye sahip. Tanenleri halen çok güçlü neredeyse damağı kurutuyor. Uzun sayılacak finalinde insanı hoş bir karanfil dokunuşu kalıyor. Bugün keyifle içilebilecegi gibi yıllanma potansiyeline de sahip.Tam içim olgunluğuna bir kaç yıl sonra ulaşacağını tahmin ediyorum. Güçlü ve zarif bir şarap
92.74/6/2012
Plato Chardonnay 2010
Parlak beyaz altın, canlı ve berrak bir görünümümü. Burunda yeşil otsu tonlar,vanilya, yeşil elma, avakado,greyfurt ve mineralsi dokunmalar. Damak burunla uyumlu, damakta hafif mineralsi tonlar belirgin olarak hissediliyor,terayağımsı kayganlıktaki içimiyle insanı gülümsetiyor. Orta uzunlukta finalinde greyfurt ve mineralsi dokunuslar kalıyor. Yaz sıcaklarında keyifle yudumlanacak bir chardonnay..
85.44/6/2012
Ridge Geyserville 2009
Taze vişne canlı ve parlak hafif mor röfleli. Burunda sabun, meşe, meyan kökü, böğürtlen, damakta yüksek alkol,vanilya, tarçın, hatları yuvarlamış tanenlere, ortanın biraz altında gövdeye sahip, alkol çok yakıcı ve belirgin, asittitesi biraz düşük gibi, hafif pastelsi bir damağı var. Orta uzunlukta finalinde alkolün yakıcılığı tatlılığu kalıyor. Bu günlerde içmekte fayda var.
88.34/6/2012
Ridge Vineyards Estate Santa Cruz Mountains Chardonnay 2008
Parlak beyaz altin renginde, canlı ve berrak görünümlü. Burun oldukça zengin tatlı meyvelere, şeftali,nektarin, ananas, vanilya, greyfurt, mandalina, kayısı,armut. Damak burunla uyumlu ortanın biraz üzerinde gövdesi,belirgin olarak kendini hissettiren alkol ve asittisiyle dikkat çekici. Ağızda terağımsı dağılırken hafif mineralsi dokunuşları infanı mutlu ediyor. Damakta oldukça kaygan olan şarabın uzun sayılabilecek finalinde nektarin tatlığı ve keyif veren bir ferahlık kalıyor. Bugünlerde tam içim olgunluğunda keyifle yudumlanmalı..
92.74/1/2012
Seghesio Old Vine Zinfandel 2007
Olgun koyu vişne, canlı ve parlak görünümlü.Burunda biraz meşe, lavanta, vişne,erik kurusu ve tarçin dokunusları.Damak burunla uyumlu, orta bir gövdesi, hatları yuvarlanmış güçlü tanenlere sahip. Yüksek alkol ve yüksek asittisiyle çıtanın yükseklerde kurulduğu dengeli bir şarap. Vanilya, meşe, vişne reçeli damakta da kendini belli ediyor. Uzun sayılabilecek finalinde baharatsi dokunuslar, biraz yakıcı ama insanın gülümseten tatlı bir alkol kalıyor. Bugünlerde keyifle yudumlanmalı...
92.94/1/2012
Gordias Roze 2010
Koyu Pembe, canlı, berrak ve parlak bir görünüme sahip. Burunda fazla derinliği olmasa da kiraz ve çilek kendini hissediyor. Damak burunla uyumlu ve dengeli bir şarap, roze şarap olmasına rağmen hafifde olsa kendini tanenler hissediyor. Ağızı dolduran orta gövdesiyle yazın illede kırmızı şarap arayan şarap severlere önerilir.Kırmızıya yakın keyifli bir roze.
83.23/31/2012
Çamlıbağ Cabernet Sauvignon Özel Rezerv 2002
Renk bordodan kiremide dönmeye başlamış canlı ve berrak görünümü var. İlk burun biraz kapalı aninamal tonlar belirgin olarak hissettirir. Deri ve toprak kokuları hakim.ikinci burunda kırmızı orman meyveleri böğürtlen, kiraz,tarçın. Damak burunla uyumlu, ortanın biraz üzerinde gövdesi ve dengeli bir alkol asit yapısıyla dikkat çekici.Damaktan özellikle hafif nane ve baharatsı dokunuslar hissetiriyor. Yıllanamının etkisiyle hatları yuvarlanmış tanenleriyle son derece keyifli. Uzun sayılacak bitişinde alkolden gelen ince bir yakıcılık ve meyvemsi tatlar kalıyor. Bugünlerde tam içim olgunluğunda keyifli iyi bir tekbağ cabernet sauvignon örneği.Bence Çamlıbağ şarapların efsane rekoltesi
92.83/31/2012
Urlice Merlot Shiraz 2006
Koyu vişne renginde hafif açılmaya ve kahverengiye dönmeye başlamış, mat görünümlü.İlk burunda belirgin topraksı tonlar kendini hissetiriyor. Vişne, karanfil ve hafif tütün belirgin olarak öne çıkıyor. Damak burunla uyumlu ortanın biraz üzerinde gövdesiyle son derece dengeli Karanfil, vanilya, kramel damakta kendini gösteriyor. Yılamanın etkiseyle hatları yuvarlanmış ve kadifemsi bir yumuşaklığa bürünmüş tanenleri etkileyici. Uzun sayılabilecek finalinde baharatsi ve meyvemsi izler kalıyor. Bugünlerde tam içim olgunluğunda keyifle içilir..
93.53/31/2012
Harlan Estate 2002
Olgun vişne çürüğü, canlı ve parlak bir görünümü var. Burun çok zengin toprak, fıçı böğürtlen,kuş üzümü, mürdüm eriği kurusu çağrışımları kendini gösteriyor. Damak burunla uyumlu ortanın üzerinde dolgun bir gövdeye sahip. Son derece güçlü olan tanenler ipeksi bir yumuşaklıkla sizi kendine bağlıyor. Güçlü ve tereyağı kıvamında olan şarap damakta adeta akıp gidiyor. Hafif bir vanilya, kuş üzümü ve tarçın tatlarını belli belirsizi hissediyorsunuz. Uzun finalinde alkolün hafif sıcaklığı ve baştan beri eksik olmayan zengin meyve lezzetleri kalıyor. 1997 rekoltesini çok sevmiş olsam bu 2002’de harika bir şarap. Her şarap severin tatması gereken şaraplardan.
98.73/12/2012
 Abreu Madrona Ranch 2002
Koyu bordo kırmızı siyaha yakın ve canlı bir görümü var. Toprak,tütün, Karabiber, demli çay,meyan kökü, mürdüm eriği ve karanfil çağrışımları. Damakta ortanın üzerinde bir gövdesi var.Tanenler sert ve kaba.Fazla güçlü.Alkol ve tanen fazla önde. Damak burunlu uyumlu, fazla şeker atılmış demli çay gibi. Ağzı burun uzun finalinde meyan kökü, tarçın, vanilya ve hafif reçelsi tatlar var. Tatlı ile baharatsı karışımı… Güçlü Şarap severlerin seveceği meraklı olan bir şarap.
88.83/11/2012
Colgin Carriad Red 2002
Koyu bordo siyaha yakın canlı ve parlak nane, meşe, toprak ahşap damak ve kırmızı meyve tonları belirgin olarak hissediliyor. Damak burunla uyumlu, oldukça güçlü ve sert tanenleri var. Alkol biraz fazla olsa da rahatsız etmiyor. Ortanın biraz üzerindeki gövdesi damağı dolduruyor. Tarçın, sedir, karanfil, vanilya damakta biraz daha belirgin hissediliyor. Uzun sayılabilecek finalinde hafif nane, akide şekeri ve mürdüm eriği tatları kalıyor.
92.53/11/2012
Buisson Renard 2004
Parlak beyaz altın, sondere berrak ve canlı bir görünüm. İlk burunda biraz kapalı ve itici kokular önde özellikler egzoz, gaz, is kokuları beliriyor. Sonrasında açılan şarapta mineralsi tonlar öne çıkıyor. Limon,çağla badem,çimen, nane ve is dokunuşları kendini hissettiriyor. Damak burunla uyumlu ortanın biraz üzerinde gövdesi ve son derece güçlü, ferahlatıcı bir asittesi var. Şarap burundan finale zengin bir mineralsi doku ve isli bir havasıyla insanı kendine bağlıyor.Ve kadehinizde hiç bitmesini istemediğiniz şaraplardan bir oluyor. Uzun sayılabilecik bitiminde limon, deniz tuzu dokunuşlarıya harika bir ferahlık kalıyor.
96.92/26/2012
Domain Pegau Cuvee Da Capo 2007
zengin toprak, ıslak toprak, deri, meyan kökü, fıçı tarçın, karanfil, yanık ayva, badem, is, tütün, damakta ortanın üzerinde gövdesiyle ağzı dolduruyor. Yüksek alkol, yüksek asit ve güçlü tanenleriyle çarpıcı. Güçlü tanenleri zarif bir yumuşaklığa bürünmüş ağızda, meyvemsi tatların zenginliği insanın mest ediyor. 2000 yılından sonra 2007’de bayıldım. Bu harika şarabı her şarap sever tatmalı…Oldukça uzun sayılabilecek finalinde tarçın, meyan kökü tatları belirgin olarak kalıyor. İçim olgunluğuna girmiş şarap uzun yıllarda saklanma potansiyeline sahip
98.92/22/2012
Domaine du Vieux Telegraphe La Crau 2007
Koyu çürük vişne renginde mat ve pastelsi görünümde. Burunda meşe, hafif animal tonlar, toprak, ıslak toprak, tarçın gibi tatlı baharat esintileri. Damak burunla uyumlu orta bir gövde vanilya, tarçın ve hafif mineralsi bir damak. Alkol ve asit değesi üste kurulmuş tanenler hafif yuvarlanmış ve hafif eksimsi bir finali var. Finalde alkol yakıcılığı ve tanenlerin sertliği kalıyor. Güçlü şarap severlere önerileri
89.42/21/2012
Chateau de Beaucastel Blanc Cuvee Vieilles Vignes Roussanne 2007
Parlak limon çiçeği sarısı, canlı ve berrak görünümlü. Burunda toprak, fıçı, tütün, elma, hanımeli, greyfurt, badem ve bal. Damakta orta gövdeli ve asit yüksek olmasına rağmen yüksel alkol karşısında biraz geride kalmış gibi orta uzunluktaki finalinde ferahlatıcı egzotik meyve tatları kalıyor.
88.82/21/2012
Clos Des Papes Blanc 2007
Parlak beyaz altın canlı ve berrak. Burunda greyfurt, mineral,limon çiçeği ve hafif fıçı dokunuşları var.Damakta orta gövdeli, burunla uyumlu damakta bal,badem yağlı ve tereyağımsı bir kıvamı var. Belirgin bir şekilde alkol önde ve finalde yakıcı bir alkol ve baharatsı bir acılık kalıyor. Uzun sayılabilecek bir finali alkollü yakıcılığı biraz önde, tatlı ve egzotik bir şarap.
89.92/21/2012
Clos des Papes Chateauneuf-du-Pape Rouge 2007
Koyu bordo siyaha yakın canlı ve duru bir görünümü var.İlk burun biraz kapalı olsa da kısa sürede açılıyor toprak, meşe,deri,karanfil,mürdüm eriği, tarçın ve hafif animal tonlar. Damak buruna yakın ortanın biraz üzerindeki gövdesini yüksek alkol ve yüksek asittiyle tamamlıyor. Damakta özellikle güçlü ve zarif tanen yapısıyla dikkat çekici. Özellikle karanfilden gelen hafif bir acılık hissi finalde kendini hissettiriyor. Vanilya, çikolata belirgin olarak var.Uzun olan bitişinde ise karanfil, tarçın karışımı keyifli tatlar uzun süre kalıyor.
94.92/18/2012
Urlice Merlot 2009
Olgun vişne renginde canlı ve parlak görünümlü.Burunda meşe çok baskın, topraksı tonlar belirgin gerilerde azda olsa kırmızı meyveler hissediliyor. Damak burunla uyumlu meşe çok önde ve belirgin olarak kendini hissettiriyor. Güçlü tanenleri damağı yoruyor. Yüksek alkol ve yüksel asittiye sahip finalinde alkolün yakıcılığı ve baharatsı tonlar kalıyor.Özellikle karanfil dikkat çekici.Güçlü bir merlot öreneği şarapta yüksek alkol ve güçlü tanen sevenelere önerilir. Asıl performansının bir kaç yıl sonra göstereceğini düşünüyorum. Bugünler içmek için erken.
83.92/7/2012
Domaine du Vieux Telegraphe La Crau Châteauneuf-du-Pape Blanc 2008
Parlak beyaz altın, berrak ve canlı bir görünlü. Burunda greyfurt, portakal kabuğu, limon kabuğu, ayva, papatya ve hafif çağla badem dokunuşları. Damak burunla son derece uyumlu damağı dolduran orta bir gövdeye ve terayağımsı bir kayganlığa sahip. Damakta yasemin, yeşil elma gibi meyvemsi ve çiçeksi tonlarda hissediliyor. Orta uzunlukta bitişinde meyvemsi tatlar kalıyor. Bugünlerde keyifli yudumlabilir.Hafifte olsa inişe geçtiği söylenebilir.
87.32/4/2012
Colgin Herb Lamb Vineyard Cabernet Sauvignon 1997
Colgin Herb Lamb Vineyard Cabernet Sauvignon 1997 Koyu bordo canlı ve parlak görünümlü.Hafif hafif renk açılmaya başlamış. Burunda son derece zengin, mürdüm eriği meyan kökü, fıçı, ıslak toprak, nane, baharatsi tonlar ve gerilerden belirgin olarak demli çay dokunuşları.Bu keyifli kokular biraz hızlı dağılıyor. Ortanın bir gövdesiyle,vanilya ve kırmızı meyve tonlariyla dikkat çekici, baharatsi tatlar, güçlü ve bir o kadarda ipeksi bir tanen yapısı var. Yüksekte kuurulmuş asit alkol dengesiyle güçlü bir şarap örneği, uzun sayılabilecek finalinde tanelerin güç gösterisi ve tarçının baskın olduğu kahve ve baharatsı tatlar kalıyor. Şarapta güç sevenlere önerilir. Bugünlerde keyifle yudumlanabileceğimi gibi mahzen serüvenin uzun yıllar daha devam edebilir.
94.72/4/2012
Shafer Cabernet Sauvignon Hillside Select 1997
Koyu bordo siyaha yakın , renk hafif açılmaya başlamış. Burunda son derece zengin, meşe, toprak, nane, tütün dokunuşarını mürdüm eriği ve meyan kökü izliyor. Damaka burunla uyum, ortanın üzerinde gövdeye, damağı kurutan tanenlere sahip. Yüksek alkol ve yüksek asittitesiyle çıta yüksekte kurulmuş. Uzun bitişinde vanilya, karanafil dokunuşları alkollün güçlü yakıcılığıyla uzun süre kalıyor.
95.82/2/2012
 Ridge Monte Bello 2007
Olgun vişne, renk çok haifte olsa açılmaya başlamış, canlı ve berrak görünümü var. Burunda toprak, meşe,tütün, mürdüm eriği, tarçın ve meyan kökü tuşları hissediliyor. Damak burunla genel olarak uyumlu orta yoğunlukta bir gövdeye sahip, alkol ve asit dengesi iyi, güçlü tanenleri kadifemsi bir yumuşaklığa bürünmüş,uzun sayılabilecek finalinde vanilya ve kahve dokunuşları kalıyor. Keyifli içim yılları başlamış bugünlerde keyifle yudumlanabilir.
95.51/30/2012
Domaine Pierre Usseglio et Fils Chateauneuf-du-Pape Reserve des Deux Freres 2007
Koyu bordo siyaha yakın canlı ve berrak bir görünümü var. Burunda oldukça zengin ön burunda beton küvlerden gelen hafif itici kokular sonrasında tarçın,karabiber,vişne, meyan kökü ve ıslak çay dokunuşları. Damak buurnla uyumlu ağızı dolduran bir gövde belirgin bir asit ve yüksek alkol kendini hissetiriyor. Güçlü tanenleri pastelsi bir dokuya burunmuş,güçlü ama zarif damağı yormuyor, uzun sayılacak finalinde vanilyadan karanfille son derece zengin kırmızı meyve tatları kalıyor.
97.61/28/2012
Chateau de Beaucastel Chateauneuf-du-Pape 2003
Koyu bordo hafif renk açılmaya başlamış, pastelsi bir görünümü var. Burunda hafif ıslak toprak,demli soğuk çay, tütün, deri ve kırmızı orman meyveleri çağrışımları. Damak burunla uyumlu ortanın biraz üzerinde gövdesi var. damakta özellikle baharat ve meyan kökü hissediliyor. Kadifemsi bir tanen yapısıyla bugünlerde tam içim olgunluğunda bulunduğu yerde keyifle yudumlanmalı. Uzun sayıbilecek finalinde baharatsı ve meyvemsi tatlar kalıyor.
92.91/15/2012
Domaine Pierre Andre Châteauneuf-du-Pape 2007
Koyu bordo siyaha yakın canlı ve berrak bir görünümü var. Burunda oldukça zengin, kırmızı meyveler, böğürtlen, kiraz,demli çay, baharat tonları. Damak burunla uyumlu ortanın az üzerinde bir gövdeye güçlü ve sert tanenlere sahip. Yüksek alkol ve asit kendini hissettiriyor. Uzun sayılabilecek fianalinde meyvemsi ve baharatsı tatlar kalıyor.
85.81/15/2012
Vinkara Mahzen Chardonnay 2009
Canlı limon çiçeği sarısı, son derece berrak bir görünümü var. Burunda limon çiçeği, mineralsi tonlar, yeşil elma, limon. Damak burunla uyumlu orta gövdeli şarabın alkol asit dengesi iyi, damağı okşayan narin yapısıyla tereyağımsı bir yumuşaklıkta içimi var. Uzun sayılabilecek bitişinde hafif tatlı mineralsi dokunuşlar ve tropikal meyve tonları kalıyor.
89.51/8/2012
Targovishte Muscat Ottonel 2007
Beyaz altına yakın bir görünüm hafif yeşilimsi dokunuşları var. Parlak ve berrak bir görünüş var.Burun son derece zengin, portakal, narenciye, tatlı greyfurt,şeftali ve çiçeksi tonlar yasemin,hanımeli.Damak burunla uyumlu, orta bir gövdeye yüksek bir asittiye sahip. Son derece yumuşak içime sahip, damağı okşar gibi dağılıyor.Uzun sayılabilecek finalinde tatlı meyve tonları kalıyor.
88.31/7/2012
Ktima Biblia Chora Ovilos Beyaz 2008
Parlak beyaz altın renginde canlı ve berrak bir görünümü var. Burunda yeşil elma, kayısı, limon, limon çiçeği ve narenciye dokunuşları.Damak burunla uyumlu ortanın biraz üzerindeki gövdesi damağı dolduruyor. Alkol asit dengesi çok iyi damakta özellikle vanilya, bal, kayısı ve inceden inceye hissedilen mineralsi tonlarıyla zarif bir şarap.Uzun sayılabilecek finalinde meyvemsi dokunuşları insanı mutlu ediyor. Güzel bir Yunan şarabı.
90.71/7/2012
Chateau Pibarnon 2010
Somun renginde, canlı, parlak ve berrak bir görünümü var. Burun zengin, gül, menekşe gibi çiçeksi tonları nar, nektarin gibi meyvemsi tonlar izliyor. Damak burunla uyumlu alkol asit dengesi yüksekte tutulmuş, damağı dolduran orta bir gövdesi var. Yumuşak içimli, ferahlatıcı ve keyifli bir roze.
87.51/7/2012
Montelena Estate Cabernet Sauvignon 1997
Koyu borda canlı ve berrak görünümlü. Burunda topraksi ve animal tonlar belirgin olarak önde,gerilerden meyan kökü, böğürtlen,tütün, karanfil, türüf ve kırmızı orman meyveleri. Damak burunla uyumlu, oldukça güçlü olan tanenleri damağı yormuyor. Güçlü asit ve alkol dengesiyle stili olan bir şarap.Tereyağımsı kayganlıkta damakta akıp gidiyor. Uzun olan bitişinde kırmızı ve meyve ve nane dokunuşları kalıyor.
94.71/3/2012
Pahlmeyer 1997
Koyü bordo siyaha yakın hafif bulanık ama canlı görünüşlü.İlk burun kapalı, sonrasında fıçı, toprak ,animal tonlar,meyan kökü, karanfil ve hafif baharatsi dokunuşlar, mürdüm eriği ve kırmızı meyveler biraz gerilerde olsa alınıyor. Damakta güçlü bir gövde,güçlü tanenler,sınırlı filtrasyon görmüş. Alkol ve asit yüksek, stili olan bir sarap. Nane, Mürdüm eriği, vanilya pastelsi dokunuşlarla damakta geziniyor.Uzun sayılabailecek finalinde mürdüm eriği, reçine ve hafif vişne ekşiliğinde dokunuşlar kalıyor.
92.71/3/2012
Opus One 2000
Koyu borda canlı ve berrak görünüşlü.Halkanın etrafı hafif açılmaya başlamış.Burunda meşe, toprak ve hafif animal tonlar. Kırmızı meyvelere ve özellikle mürdüm eriği çağrışımları.Kadifemsi yumuşaklığa dönüşmüş tanenleriyle damağı dolduran orta bir gövdesi var. Damakta özellikle meyan kökü, vanilya, çikolata, mürdüm eriği kurusu belirgin olarak hissediliyor.Bugünlerde tam içim olgunluğunda olan şarabın uzun sayılabilecek finalinde meyvemsi tatlar kalıyor.
93.81/1/2012
Tokaji Kereskedöhaz Aszu 6 Puttonyos 1972
Koyu kehribar sarısı, parlak ve berrak bir görünüm var. Burun son derece zengin, fıçı, tütün, toprak, bal, mandalina, badem, çikolata, karamel, yanık ayva, kuru kayısı, kayısı pestili, portakal reçeli. Damakta burunla uyumlu ve kaymaksı bir akıcılığı ve gövdeli yapısıyla insanı kendinden geçiren keyifli bir iksir. Uzun sayılabilecek finalinde bal, kaymak, badem karışımı uzunda uzun bir finali var.
97.512/31/2011
Tokaji Kereskedöhaz Aszu 6 Puttonyos Muskotaly 2006
Koyu kehribar sarısı ve berrak görünümlü. Burunda bal, mandalina, şeftali, karamel, portakal reçeli, reçine. Damakta fıçı ve tütsü dokunuşların eklendiği şarap, orta bir gövdeye, ferahlatıcı bir içime sahip.
83.112/31/2011
Tokaji Kereskedöhaz Aszueszencia 2003
Koyu kehribar sarısı ve berrak bir görünümlü. Burunda kuru kayısı, kayısı pestili, karamel, badem, fıçı, yanık ayva ve mentollü dokunuşların keyifli birleşimi. Alkol, şeker ve asit dengesi uyumlu. Damakta son derece diri olan şarap, ortanın üzerinde gözdesiyle tatlı yanık ayva ve bal karışımı finalinde iç ferahlatıcı güzelliği sahip.
88.912/31/2011
Tokaji Kereskedöhaz Aszu 6 Puttonyos 1999
Kehribar yakın bakır kızılı, canlı ve berrak görünümü var. Canlı ve zengin bir burunu var. Bal, şeftali, kuru kayısı,mango, tatlı portakal ve yanık ayva. Damakta son derece dengeli ve kaymaksı akıcı ve dağı okşayan tatlığıyla insanı mutlu eden keyifli bir Tokay. Uzun sayılabilecek finalinde bal badem karışımı tatlar kalıyor.
90.712/31/2011
Tokaji Kereskedöhaz Aszu 5 Puttonyos 2002
Kehribar sarısı, berrak ve canlı bir görünümlü.İlk burun biraz kapalı sonrasında açılan burun zaman içinde zenginleşiyor.Bal,bergamut, şeftali, kuru kayısı, kuru kırmızı eriği ve bahar çiçekleri. Damakta burunda alınan bukelere karamel, limon, mandalinada ekleniyor. Ortanın üzerinde biraz gövde, alkol ve asit dengesiyle harika bir tatlılıkta, uzun sayılabilecek finalinde tarçın ve bal karşımı keyifli bir finali var.
88.812/31/2011
Tokaji Kereskedöhaz Aszu 4 Puttonyos 1991
Kehribar sarısı, canlı ve berrak görünüşlü. Burunda kuru kayısı, bal, olgun şeftali ve badem. Damak burunla uyumlu ortanın biraz üzerinde gövdesiyle ağzı dolduruyor. Mineralsi tonların zenginliğinde bal ve badem dokunuşlarıyla insanı mutlu eden sıcak bir finali var. Tam içim olgunluğunda bu günlerde keyifle içilmeli.
87.712/31/2011
Tokaji Kereskedöhaz Aszu 3 Puttonyos 2000
Renk kehribar yaklaşmış, canlı ve berrak görünümlü. İlk burunda küf, is, tütün ve bal. Daha sonra bergamut reçeli, fıçı, tropikal meyveler. Damak burunla uyumlu baharatsı dokunuşlar ve belirgin bergamut reçeli ve badem dokunuşları belirgin.Finalde alkolden gelen hafif yakıcılığı ve bademde gelen ince bir acılığa var.
83.612/31/2011
Gülor Cabernet Sauvignon Merlot 2005
Koyu yakut, diskin halkaları açılmaya başlamış yaşına uygun olarak hafif pastelsi görünümde. İlk burunda toprak, meşe dokunusları hafif animal tonlar kendini hissettiriyor gerilerden hafifte olsa tütün alınıyor.Damak burunla uyumlu,geçen yıllara rağmen güçlü tanenlerini koruyor ve tanenler kadifemsi bir yumuşaklığa dönüşmüş, ortanın çok hafif üzerindeki gövdesiyle ve uzun sayılabilecek finalinde baharatsı ve meyvemsi dokunuşlar kalıyor...Bugünler de tam içim olgunluğunda keyifle içibilecek iyi bir Cabernet Sauvignon Merlot kupajı..
86.612/11/2011
Urla Tempus 2009
Koyu yakut hafif mor röfleli berrak bir görünüşü var. İlk burun biraz kapalı sonrasında toprak, karabiber, ve meyvemsi dokunuşlar izliyor. Damakta orta sayılabilecek bir gövdeye sahip. Güçlü ve sert tanenleriyle çarpıcı, özellikle damakta vanilya çok belirgin hissediliyor. Meyvemsi tonlar gerilerde de olsa alınıyor. Orta sayılabilecek bitişinde biraz alkol ve fazlaca baharatsı dokunuşlar kalıyor. Güçlü şarap severler keyifle yudumlayacaktır. Gerçek performansına 4, 5 yıl içinde ulaşacak gibi duruyor.
87.712/10/2011
Scheiblerhofer Erich Batonnage 2009
Koyu bordo, siyah ve berrak bir görünümü var. Burun son derece zengin, topraksı tonları, meşe ve kırmızı orman meyveleri izliyor. Yüksel alkol ne burunda ne de damakta hissedilmiyor. Çatı yüksekte çok güzel kurulmuş. Damakta ortanın üzerinde bir gövdesi var. Vanilya, çikolata, karamel dokunuşlarıyla kadifemsi tanen yapısı insanı mutlu etmeye yetiyor. Uzun sayıla bilecek finali ile Avusturya’nın en pahalı şarabı olma ünvanını fazlasıyla hak ediyor.
92.212/10/2011
Pöck Reve de Jeunesse 2008
Koyu bordo, siyahı yakın, canlı ve berrak bir görünüşü var. Burunda toprak, meşe, animal tonlar, sandal, mürdüm eriği çağrışımları. Damak buruna yakın ağzı dolduran ve kurutan güçlü bir tanen yapısına sahip. Ortanın üzerinde bir gövdeye sahip olan şarap, şarapta güç sevenleri mutlu edecek cinsten biraz erken açılmış olmasına rağmen bugünden içilebilecek güzellikte keyifli bir kupaj.
84.812/10/2011
Wieninger Pinot Noir Grand Select 2007
Açık kırmızı kuru gül renginde hafif mat görünümlü. Özellikle topraksı tonların belirgin olduğu ilk burundan sonra vişne, böğürtlen ve çok az da olsa çilek çağrışımları. Ve hafif okside tuşları da var. Damakta zarif tanen yapısı dikkat çekici, yakıcı alkole güçlü asit eşlik ediyor. Ekşi elma dokunuşlarının hissedildiği orta gövdeli damakta fazla iz bırakmasa da ilginç bir Pinot Noir örneği.
84.412/8/2011
Umathum Ried Hallebühl  2007
Canlı ve parlak vişne renginde, hafif mora kayan berrak bir görünüşü var. Burunda vişne çağrışımları önde böğürtlen, toprak ve meşede kendini hissettiriyor. Damak burunla uyumlu ince sayılabilecek bir gövdeye sahip, vanilya, vişne damakta belirgin. Son derece hatları yuvarlanmış yumuşak bir tanen yapısına sahip. Asittin biraz daha güçlü ve önde olduğu zarif bir şarap.
86.612/8/2011
Franz Hirtzberger Riesling Smaragd Singerriedel 2010
Parlak beyaz altın ve berrak bir görünüme sahip. Burunda narenciye ezgileri lime, limon, limon çiçeği, greyfurt ve hafif tropikal tatlı meyveler. Damak burunla uyumlu ortanın hafif üzeri bir gövdeye sahip. Alkol asit dengesi çok iyi, ağzı dolduruyor ve tereyağımsı bir kayganlıkta akıp gidiyor. Hafif tatlılık hissi ve çiçeksi tonlarla keyifli bir final
90.612/8/2011
Fx Pichler Riesling Rezerve M 2010
Parlak beyaz altın,berrak ve davetkar bir görünüşü var. İlk burun biraz kapalı tatlı meyve çağrışımları. Gerilerden greyfurt, Bodrum mandalinası, tatlı yeşil elma dokunuşları. Damak buruna yakın orta yoğunlukta ve ağzı dolduran yapısı var. Bitime yakın benzin, ve asiton kokuları da alınıyor. Keyifli bir reisling.
89.712/8/2011
Franz Hirtzberger Grüner Veltliner Smaragd Honivogl 2010
Berrak beyaz altın görünümlü. Burunda fazla derinliği olmasa da muz, armut, tatlı greyfurt ve kavun alınıyor. Damak burunla uyumlu orta sayılabilecek bir gövdeye, yüksel alkol ve asittiye sahip. Denge biraz alkol den yana kaymış gibi mineralle tatlı dokunuşlar muz, kavun, tatlı yeşil elma zayıfta olsa alınıyor. Kısa sayılabilecek bir bitişinde armutsu tatlar kalıyor.
88.812/8/2011
19 18 17 16 15 14 13 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
© 2010 keyifnotlari.com Tüm hakları saklıdır.

...Bİ AKSİLİK OLMAZSA YENİLENİYORUZ!!!..... ÇALIŞMALARIMIZ BİRAZ KEYFİ İLERLEDİĞİ İÇİN DE ÇOK YAKINDA DEĞİL, daha yakında geleceğiz......iSTERSENİZ TEKRAR GELİN... YA DA BEN ne olur ne olmaz BİR ESKİ SİTEYE BAKIP ÇIKAYIM DİYORSANIZ, buyrun keyfiniz bol olsun........ Yemek, şarap kültürü üzerine yazı, değerlendirme ve yorumların olduğu bir içeriğe sahip enogastronomi sitesidir.

Burada yer alan yazılar, değerlendirmeler ve yorumlar hiçbir markanın reklamına,tanıtımına yönelik değildir. Hiç kimseyi alkole özendirmeyi amaçlamaz. Yaşam biçimimiz olan yemek ve şarap kültürü üzerine özgürce düşüncelerimizi paylaştığımız enogastronomi düşünce platformdur.

Unutmayın ki: Bütün faydalı şeyler gibi alkollü içeceklerde fazla tüketildiğinde insan sağlığına zararlı olabilir.

alkol dostunuz değildir.
şarap tadımı ve tadım notları, şarap yorumları
Sosyal güvenlik uzmanı burak gençcan caddeköy pasta cafe küçükbakkalköy